Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Протеин, открит в потта, може да предпази хората от лаймска болест

Понеделник, 22 Април 2024 13:57
Източник: Moreto.net   
Лаймската болест, бактериална инфекция, предавана от кърлежи, засяга почти половин милион души в Съединените щати всяка година. Лаймската болест е една от най-разпространените, предавани с кърлежи инфекции в България.Между 20% и 30% от възрастните иксодови кърлежи и 10% от нимфите им са заразени с причинителите на Лаймската болест. В повечето случаи антибиотиците ефективно премахват инфекцията, но при някои пациенти симптомите остават с месеци или години.

Изследователи от Масачузетския технологичен институт и Университета в Хелзинки откриха, че човешката пот съдържа протеин, който може да предпази от Лаймска болест.

Не е известно как точно протеинът инхибира растежа на бактериите, причиняващи лаймска болест, но изследователите се надяват да използват защитните способности на протеина, за да създадат кремове за кожа, които биха могли да помогнат за предотвратяване на заболяването или за лечение на инфекции, които не реагират на антибиотици.

„Този ​​протеин може да осигури известна защита от лаймска болест и ние смятаме, че тук има реални последици за превантивна и евентуално терапевтична терапия на базата на този протеин“, казва Михал Каспи Тал, главен научен сътрудник в отдела по биологично инженерство на MIT и един от старшите автори на новото изследване.

Лаймската болест най-често се причинява от бактерия, наречена Borrelia burgdorferi. Симптомите включват треска, главоболие, умора и характерен обрив.

Повечето пациенти получават доксициклин, антибиотик, който обикновено изчиства инфекцията. При някои пациенти обаче симптоми като умора, проблеми с паметта, нарушения на съня и болки в тялото могат да продължат с месеци или години.

Тал и Олила, които са постдокторанти заедно в Станфордския университет, започнаха това проучване преди няколко години с надеждата да намерят генетични маркери за чувствителност към лаймска болест. За тази цел те решиха да проведат проучване за асоцииране на целия геном (GWAS) на финландски набор от данни, който съдържа геномни последователности за 410 000 души, заедно с подробна информация за техните медицински истории.

Този набор от данни включва около 7000 души, които са били диагностицирани с лаймска болест, което позволява на изследователите да търсят генетични варианти, които са по-често срещани при хора, които са имали лаймска болест, в сравнение с тези, които не са.

Този анализ разкрива три попадения, включително две, открити в имунни молекули, които преди това са били свързвани с Лаймска болест. Третият им удар обаче беше пълна изненада - секретоглобин, наречен SCGB1D2. Секретоглобините са семейство протеини, намиращи се в тъканите, покриващи белите дробове и други органи, където играят роля в имунните отговори на инфекция. Изследователите открили, че този конкретен секретоглобин се произвежда предимно от клетки в потните жлези.

За да разберат как този протеин може да повлияе на лаймската болест, изследователите създадоха нормални и мутирали версии на SCGB1D2 и ги изложиха на Borrelia burgdorferi, отглеждани в лабораторията. Те откриха, че нормалната версия на протеина значително инхибира растежа на Borrelia burgdorferi. Въпреки това, когато изложиха бактериите на мутиралата версия, беше необходим два пъти повече протеин за потискане на бактериалния растеж.

След това изследователите излагат бактериите на нормалния или мутиралия вариант на SCGB1D2 и ги инжектират в мишки. Мишки, инжектирани с бактериите, изложени на мутантния протеин, се заразяват с лаймска болест, но мишки, инжектирани с бактерии, изложени на нормалната версия на SCGB1D2, не го правят.

„В документа показваме, че са останали здрави до 10-ия ден, но ние проследихме мишките повече от месец и те никога не са се заразили. Това беше наистина вълнуващо“, казва Тал.

Предотвратяване на инфекция

След като изследователите от Масачузетския технологичен институт и Университета в Хелзинки публикуваха първоначалните си открития,, изследователи в Естония повториха резултатите от проучването за асоцииране в целия геном, използвайки данни от Естонската биобанка. Тези данни от около 210 000 души, включително 18 000 с лаймска болест, по-късно бяха добавени към окончателното проучване на Nature Communications .

Изследователите все още не са сигурни как SCGB1D2 инхибира бактериалния растеж или защо вариантът е по-малко ефективен. Въпреки това, те откриха, че вариантът причинява изместване от аминокиселината пролин към левцин, което може да попречи на образуването на спирала, открита в нормалната версия.

Сега те планират да проучат дали прилагането на протеина върху кожата на мишки, които не произвеждат естествено SCGB1D2, може да ги предпази от заразяване с Borrelia burgdorferi . Те също планират да изследват потенциала на протеина като лечение на инфекции, които не реагират на антибиотици.

„Имаме фантастични антибиотици, които действат при 90 процента от хората, но през 40-те години, в които знаем за лаймската болест, не сме помръднали от това“, казва Тал. „Десет процента от хората не се възстановяват след прием на антибиотици и няма лечение за тях.“

„Това откритие отваря вратата към напълно нов подход за предотвратяване на лаймската болест на първо място и ще бъде интересно да видим дали може да бъде полезно и за предотвратяване на други видове кожни инфекции“, казва Кара Спилър, професор по биомедицина иновация в Училището по биомедицинско инженерство към университета Дрексел, който не е участвал в проучването.

Изследователите отбелязват, че хората, които имат защитната версия на SCGB1D2, все още могат да развият лаймска болест и не трябва да предполагат, че няма да го направят. Един фактор, който може да играе роля, е дали човекът се поти, когато е ухапан от кърлеж, носител на Borrelia burgdorferi .

SCGB1D2 е само един от 11 секретоглобинови протеини, произведени от човешкото тяло, и Тал също планира да проучи какво могат да правят някои от тези други секретоглобини в тялото, особено в белите дробове, където се намират много от тях.

„Нещото, което ме вълнува най-много, е идеята, че секретоглобините може да са клас антимикробни протеини, за които не сме мислили. Като имунолози говорим непрекъснато за имуноглобулини, но никога не бях чувал за секретоглобин, преди това да се появи в нашето проучване на GWAS. Ето защо сега ми е толкова забавно. Искам да знам какво правят всички“, казва тя.

Изследването е финансирано отчасти от Емили и Малкълм Феърбейрн, Научната фондация Instrumentarium, Академията на Финландия, Финландската медицинска фондация, Younger Family и Bay Area Lyme Foundation.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Здраве
5 научни факта, които трябва да знаем за пушенето
Петък, 28 Юни 2024 10:46
Тютюнопушенето е един от най-големите проблеми в глобален мащаб – и като здравни, и като икономически последици. Какви са фактите за него и кои са нещата, които не знаем? Над 25 милиарда – това е броят...
Подпомагат 15 варненски двойки по общинската инвитро програма
Четвъртък, 27 Юни 2024 18:13
15 варненски двойки с репродуктивни проблеми ще бъдат подпомогнати от общинската инвитро програма. Десет от семействата ще получат по 2 000 лв. за медицински изследвания и манипулации, а останалите пет...
Мед от „Къщата на пчелите” край Равадиново дебютира на фермерските пазари на Lidl по морето
Сряда, 26 Юни 2024 13:25
Стефка Малчева се посвещава на пчеларството сравнително отскоро, но вече дори е спечелила европейски конкурс за иновативен продукт от мед. Събирането на мед е дейност, извършвана от древни времена....
Донорска ситуация от София до Варна и обратно - самолет „Спартан“ осигури въздушен транспорт
Вторник, 25 Юни 2024 18:34
Дежурен екипаж на самолет C-27J „Spartan“ от авиационна база - Враждебна беше задействан днес, 25 юни, сутринта със задача да транспортира от София до Варна и обратно медицински екипи от ВМА София и УМБАЛ...
Доц. Кунчев: Ешерихия коли в морската вода на Кранево, Албена и Варна няма
Вторник, 25 Юни 2024 10:26
Главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев коментира пред БНТ за летните вируси и инфекциите в морската вода. По думите му от всичко, което чете и слуша в последните дни, още веднъж се убеждава,...
СЗО предупреждава за вреден фалшив Ozempic
Събота, 22 Юни 2024 14:56
СЗО съобщи, че през октомври 2023 г. в Бразилия и Обединеното кралство са открити фалшифицирани партиди Ozempic, а през декември 2023 г. - в САЩ. Световната здравна организация (СЗО) издаде предупреждение...
Расте броят на чревните инфекции и салмонелоза във Варненско, как да се предпазим
Събота, 22 Юни 2024 10:53
През периода 14.06.2024 г. – 20.06.2024 г. броят на регистрираните чревни инфекции в РЗИ-Варна е 70 случая срещу 50 от предходната седмица, научи Moreto.net. Топлото време очаквано допринася за тяхното...
Проф. д-р Дуйгу Дерин ще консултира безплатно български онкологични пациенти през юли
Четвъртък, 20 Юни 2024 08:47
В началото на месец юли, един от водещите турски онколози, спечелил признание в световен мащаб - проф. д-р Дуйгу Дерин - гостува за трети път в България по покана на център за медицинско посредничество...
Над 14 700 заявления са разпределени електронно към всички ТЕЛК в страната
Петък, 21 Юни 2024 18:23
Електронната система за разпределение на случаите на експертиза за трайно намалена работоспособност/вид и степен на увреждане стартира успешно днес. В рамките на първия ден към всички ТЕЛК в страната...
„Аз Вярвам и Помагам“ започва национална кампания за мобилни пунктове за кръводаряване
Вторник, 18 Юни 2024 18:32
Владислав Николов – основател на благотворителна кампания „Аз Вярвам и Помагам“ обяви началото на национална кампания с кауза „Да купим и дарим мобилни пунктове за кръводаряване в България“. Това се случи...
40% от българите са със затлъстяване
Вторник, 18 Юни 2024 17:09
40% от българите са с индекс на телесна маса по-висок от здравословния, а затлъстяването тежи с близо 500 милиона лева на здравния бюджет. Това стана ясно на пресконференция, организирана от Алиансa...
Какво показва проверката на БАБХ заради случаите на салмонелоза сред деца във Варна?
Вторник, 18 Юни 2024 09:53
В нито един от регистрираните случаи на салмонелоза във Варна и областта през изминалата седмица не се установява, че храната, предлагана за консумация на децата в детските гради е източник на инфекцията....
Търси в новини:
1314151617181920212223

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Най-четено от Здраве 1 2 3
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.1 + 0.2
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook