Лечебницата търси подкрепа на местно ниво относно искането си в лицето на кмета, областния управител и Общински съвет. В тази връзка въпросът с необходимостта от изграждане на нова сграда за инфекциозна болница ще бъде разгледан на утрешното за заседание на комисията по здравеопазване към местния парламент, научи Moreto.net.
Предложението отправено към министри идва след предписание от началото на месеца от Регионалната здравна инспекция. С него лечебното заведение се задължава в определени срокове да изпълни строително-ремонтни дейности по сградата. Лошото ѝ материално – техническо състояние е установено след инспекция в началото на септември по повод подаден сигнал от Фондация „За доброто“.
В писмото с искане за финансиране се казва, че вече две десетилетия ръководството на УМБАЛ „Св. Марина“ алармира, че характеристиките на сградата, в която се помещават Първа и Втора инфекциозна клиника на лечебното заведение, не отговарят на нормативните изисквания. От управата считат, че предписаните ремонти от РЗИ са невъзможни за извършване едновременно с нормалното провеждане на лечебно-диагностичния процес. Освен това са и финансово необосновани и няма да решат проблема в основата.
„Безспорна е необходимостта от изграждане на нова сграда, в която инфекциозните клиники да могат да функционират съобразно съвременните стандарти и приложимите правни норми“, се казва още в писмото, което завършва с апел за подкрепа на предложението за отпускане на целева субсидия от държавата.
Сградата на болницата е проектирана в началото на 50-те години на миналия век и е въведена в експлоатация през 1962 година. Не отговаря на никакви конструктивни, технологични и санитарни норми. Условията за лечение на болни с инфекциозни заболявания и за работа на медицински екипи са крайно отблъскващи, определят от самата университетска болница. Допълват, че нуждата от нова сграда е крещяща, защото сегашната на практика не подлежи на ремонт.
Идеята е УМБАЛ „Св. Марина“ да предостави терен, така че да се построи здание на три етажа с разгърната застроена площ 7800 квадрата, 50 болнични стаи със сто легла.
За предпроектни проучвания са нужни 800 хил. лева, за строеж 36 млн. лева, за изграждане на информационна, комуникационна структура и оборудване – 8 млн. лева, за специализирано оборудване – 2.5 млн. лева.
При проверката на РЗИ на място през септември е констатирано, че материално – техническата база не отговаря на здравно хигиенните изисквания, предвид извършващата се медицинска дейност. Още в приемните кабинети на първия етаж са отбелязани видими следи от теч, начупени плочки, подпухнала и изкъртена мазилка, изкъртена, закъсани столове и кушетки, метални корозирали части, амортизирани врати.
Освен всичко в лекарските кабинети има необезопасени и амортизирани осветителни тела. Подобни са условията в манипулационните. В стаите са констатирани плесен, начупени, плочки, изронена мазилка, корозия по оборудването, амортизирани дървени врати. Има дупки по пода в коридорите. На втория етаж навсякъде има подпухнала мазилка, начупени плочки, неизползваеми санитарни възли. На този етаж се използват основно общите санитарни възли за етажа.
„В момента на проверката в лечебното заведение нямаше топла течаща вода. По данни на персонала такава се осигурява по график, устно утвърден от ръководството на ЛЗ. Съобщен е режим на затопляне на собствен газов котел, както следва: летен сезон от 05.00 до 06.00 часа и от 17.00 до 18.00 часа и зимен сезон от 05.00 до 07.00 часа и от 17.00 до 19.00 часа. По данни на персонала след затопляне вода има около 3 часа. За сведение на пациентите на всеки етаж е предоставен писмен график на топлата вода. Описаните пропуски затрудняват спазването на добър хигиенен и противоепидемичен режим и създават риск от възникване и разпространение на вътреболнични инфекции.“, посочват от РЗИ.
След извършената проверка е направено предписание за ремонт на покрива и отстраняване на течове, ремонт на ВиК. измазване, боядисване и отстраняване на плесен, възстановяване фаянсовите покрития, отстраняване корозия от оборудването, подмяна дървени шкафчета и врати, подмяна и обезопасяване на осветителни тела, осигуряване на кушетки и столове без нарушена цялост. Веднага и за постоянно да се осигури топла течаща вода. Някои от предписанията са със срок до края на годината, а по-сериозните ремонти до средата на следващата.
Отговорността за изпълнението е възложена на УМБАЛ „Св. Марина“.