Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Критично мислене или защо е важно да питаме „защо“

Журналистът и лектор по публично говорене Анна Цолова и Любомира Велчева – експерт по лидерското развитие, споделят и дават ценни съвети за развитието на това важно умение

Петък, 15 Ноември 2024 13:41
Източник: Moreto.net   
Представете си следното: докато браузвате в интернет, изскача реклама на любим бранд, който предлага огромно намаление. Продукт, за който мечтаете отдавна, се продава на атрактивна цена. Без изобщо да се замислите, кликвате на банера и за по-малко от секунда вече сте на сайта: красиви снимки, таймер, който отброява изтичащото време на офертата (трябва да побързате), броя на хората, които вече са я купили (десетки!) и много, ама много ниска цена. Чудите се как е възможно, но какво пък, за тези пари си струва. На косъм сте да вкарате данните си за плащане, когато…

Когато все пак решавате да броите до три и да проверите адреса и профилите в социалните мрежи на хората, коментирали под офертата. Оказва се, че уебсайтът няма нищо общо с любимия ви бранд, а „хората” не са истински.

Това е класически пример как често в бързината можем да се „подхлъзнем“ от атрактивността на информацията, която ни се предлага, и да я приемем за чиста монета. В такива ситуации ние не мислим критично. Не защото сме безразсъдни, а защото нашият мозък просто пести енергия. Как да „пренапишем“ кода му? Като питаме по-често „защо“!

Именно способността ни да анализираме и оценяваме информацията е в основата на критичното мислене – темата в новия епизод на образователния видеокаст „Уменията на 21-ви век“. Гости в него са Любомира Велчева – професионалист в областта на човешките ресурси и лидерското развитие, и Анна Цолова – ТВ журналист, водещ и лектор по публично говорене.


Какво е критично мислене?



Критичното мислене е жизненоважно умение в съвременния свят. То е свързано със способността ни да мислим логически, да оценяваме информация и доказателства, да търсим различни гледни точки и да разпознаваме пристрастия и заблуди. В новия епизод специалистите очертават няколко важни ползи от това умение:

• Подобряване вземането на решения

Критичното мислене ни позволява да взаимодействаме активно с информацията, която ни се предоставя, да правим информиран избор и да взимаме качествени решения, които в крайна сметка могат да подобрят благосъстоянието ни. Според Любомира Велчева този начин на задълбочаване в информацията задоволява нуждата от смисъл, която всеки човек има. „Въпросът „защо“ ми е любим. За да направя нещо и да получа вътрешна мотивация, аз имам нужда от смисъл. Отговорът на въпроса „защо“ ми дава и по-голямата картина, от позициите на която мога да взема решение“, обяснява тя.

• Начин да учим и надграждаме нови знания

Критичното мислене е от ключово значение в образованието, защото насърчава децата да са любопитни, да изследват, проучват и задават въпроси, вместо да запомнят пасивно информация. „През него можем да учим за света и да намираме нови приложения на нещата, които вече познаваме; да формираме мнения и да правим изводи за дадени ситуации“, коментира Велчева.

• Защита от манипулация

В съвременния свят, пренаситен с информация, дезинформация и фалшиви новини, критичното мислене може да ни послужи като защита и да ни помогне да разпознаем неверните и манипулативни твърдения.

• Възпитаване на отговорност и позиция

Критичното мислене ни помага да имаме по-добро разбиране и задълбочено, аргументирано мнение по различни обществени въпроси и стимулира личната ни отговорност по тях. Това означава, че знаем не само как да мислим, но и как да действаме.

Детският въпрос „защо“ – най-ранната форма на критично мислене



Децата изследват света чрез въпроси. „Защо изгрява слънцето?“, „Защо небето е синьо?“, „Защо не може сладолед?“. Като възрастни ние често се фокусираме върху това какво (или къде, кога, как) нещо се случва, но пропускаме да се запитаме каква е причината и на какво иска да ни научи. Това любопитство към света обаче е изключително ценен урок, който можем да си вземем от децата. „Представете си критичното мислене като един детектив, който с лупа изследва света. Какво се случва? Защо се случва? Какъв е смисълът на това, което случва? Той не само изследва, но и смело пробва, тества, експериментира: може ли да бъде по друг начин? Спомнете си как децата често разглобяват играчките си – това е техният начин да проявят критично мислене“, коментира Любомира Велчева.

Поколението Z също има на какво да ни научи. Така твърди Анна Цолова, която споделя как понякога 16-годишният ѝ син и неговите връстници като че ли вродено имат по-критично мислене от своите родители. „Те се отнасят скептично към информацията от традиционните медии и отговарят просто и кратко: „критичното мислене ни трябва, за да не ни лъжат“.

Ролята на образованието



Едно от основните условия да възпитаваме мислещи деца е доброто образование, споделя Анна Цолова и подчертава как една добра система предостави знания и умения, необходими за анализ и разбиране на информацията – ако днес това са уроците по физика и биология, утре ще са умения, свързани с четенето на историята и как да подходим критично към нея и събитията, които са се случили в близкото минало.


В епизода, посветен на критичното мислене, Любомира Велчева и Анна Цолова дават още конкретни съвети и идеи как да развием това ценно умение. А в образователния видеокаст „Уменията на 21-ви век“, продуциран от Лидл България, можеш да гледаш този и още полезни епизоди, свързани с медийна грамотност, лична мотивация и др. Всички епизоди са достъпни безплатно в канала в YouTube.

За гостите в епизод 10:



Анна Цолова е един от най-популярните журналисти в България с над 7000 часа телевизионно време и 15 000 интервюта. Започва телевизионната си кариера като криминален репортер, била е водещ и продуцент на новини. В продължение на 12 години е автор и водещ на най-гледаните сутрешни блокове у нас. През последните 7 години развива своя авторски проект „Говори, за да те видят“ – курсове за умението да говориш публично.

Любомира Велчева е професионалист в областта на човешките ресурси и лидерското развитие. Има богат опит в създаването и провеждането на лидерски програми за развитие, управлението на проекти, изграждането и управлението на екип. През 2013 застава начело на българското представителство на „Международна награда на херцога на Единбург“ – лидерска програма за младежи. Съосновател на 9Academy – бизнес академия, чиято цел е да изгради общност от професионалисти, предприемачи и съмишленици.

За видеокаста „Уменията на 21-ви век



Образователният видеокаст „Уменията на 21-ви век“ е продължение на успешната вътрешна програма за обучения в лични, социални и граждански умения, която се провежда сред служителите на Lidl. Той осигурява платформа за разговор по важни за личностното развитие и израстване теми. Водещи на видеокаста са двама експерти от HR екипа на Lidl - Александрина Николова и Александър Стоичков. В разговори със специалисти в различни области те обсъждат актуални теми като медийна грамотност, изграждане на личен бранд в социалните мрежи, асертивна комуникация, поставяне и постигане на лични цели, баланс между работа и личен живот и много други.

Със съдействието на Lidl

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Образование
Одобрени са допълнителни разходи по програмата за деца с изявени дарби
Четвъртък, 27 Юни 2024 10:48
Министерският съвет прие Постановление за одобряване на допълнителни разходи/трансфсри за 2024 г. за изплащане на стипендии и на еднократно финансово подпомагане по Програмата на мерките за закрила на...
Отпускат 1.4 млн. лв. за спорт в университетите
Четвъртък, 27 Юни 2024 09:31
Правителството отпусна 1 423 500 лв. за физическа активност, физическо възпитание, спорт и спортно-туристическа дейност на студентите в редовна форма на обучение във висшите училища. Финансиране ще получат...
Одобрени са близо 12 млн. лева за образователни ученически пътувания
Сряда, 26 Юни 2024 18:19
Правителството одобри 11 732 317 лв. за провеждане на ученически пътувания по модул 1 „Образователни маршрути за училищата в страната“ на Национална програма „България - образователни маршрути”. Средствата...
Министър Цоков: Резултатите от НВО за 10 клас са съизмерими с миналогодишните
Сряда, 26 Юни 2024 12:23
Близо половината от задачите на националното външно оценяване в 10. клас през тази година бяха с практическа насоченост. Това отчете министърът на образованието и науката проф. Галин Цоков по време на...
Осмокласници от специалност „съдебна администрация“ посетиха Административния съд във Варна
Вторник, 25 Юни 2024 12:53
На посещение днес в Административен съд – Варна бяха осмокласници от СУ за ХНИ „Константин Преславски“ , специалност „съдебна администрация“ с класен ръководител г-жа Светлана Арабаджикова. В срещата...
289 свободни места са обявени в детските градини във Варна за трето класиране
Понеделник, 24 Юни 2024 16:58
289 свободни места са обявени за трето класиране в общинските детски градини. След анализ на данните от първите две класирания, както и възможностите на физическата среда в образователните институции и...
Варна: 505 свободни места за първокласници са обявени на трето класиране
Понеделник, 24 Юни 2024 15:29
505 свободни места за първокласници са обявени на трето класиране в общинските училища във Варна за учебната 2024/2025 година. Днес електронната система за прием отвари за регистрация на нови и за редакция...
С повишена обща оценка 9,49 Икономически университет – Варна приключи процедурата за последваща институционална акредитация
Понеделник, 24 Юни 2024 12:59
Националната агенция за оценяване и акредитация (НАОА) даде последваща институционална акредитация на Икономически университет – Варна на основание обща оценка 9,49 (при предишна 9.28), съгласно чл. 77,...
Днес във Варна: Панорама на творческите и спортни школи “Улица на мечтите”
Събота, 22 Юни 2024 09:45
Панорама на творческите и спортни школи “Улица на мечтите” ще се проведе днес, 22 юни във Варна. Пространството около Слънчевия часовник на входа на Морската градина за втора поредна година ще бъде...
Учене през лятото, което децата харесват? Възможно е с Advance Academy!
Четвъртък, 20 Юни 2024 09:00
В Advance Academy вярваме, че пълноценното учене се случва, когато децата се забавляват. Ето защо нашите летни курсове по програмиране за деца са разработени така, че да бъдат едновременно образователни...
Публикуваха резултатите от Националното външно оценяване в 10. клас
Петък, 21 Юни 2024 17:19
Резултатите от Националното външно оценяване за десетокласниците са публикувани на https://infopriem.mon.bg/. Проверката става с входящ номер и идентификационен код. Над 52 000 ученици се явиха на...
Публикуваха отговорите от днешния изпит по математика
Петък, 21 Юни 2024 14:38
Министерството на образованието и науката публикува теста и верните отговори от Националното външно оценяване по математика в края на 7. клас. Днес седмокласниците решаваха общо 23 задачи – 20 от тях...
Търси в новини:
1516171819202122232425

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Най-четено от Образование 1 2 3
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.8 + 0.9
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook