От юридическа гледна точка това не означава, че проектът вече не може да влезе в употреба, а само че към настоящия момент не може да бъде финансиран. При следващия период, когато могат да се правят промени в списъка с проекти, финансирани от държавата, може да бъде включен отново, уточниха от съвета. Оттам обаче подчертаха, че е невярно твърдението на администрацията, че именно Общински съвет следва да носи отговорността за неслучването на подобни проекти с решението си от сесията в понеделник.
На 29 юли се проведе заседание на местния парламент, на което трупаното напрежение между Общински съвет и кметска администрация се изостри до краен предел. Повод стана отхвърлянето на предложението на градоначалника да бъдат отпуснати средства за доклади за съгласуване на проектите, за които има осигурено държавно финансиране.
Още преди да е завършила сесията кметът свика извънреден брифинг, на който да обясни колко неправилна е постъпката на съвета и колко трудна е работата с него. Посочи, че е въпрос на дни да бъде загубен проектът за МГ, защото без парите няма как да продължат дейностите по него. Призова да се свика извънредна сесия, на която предложението му да бъде подложено отново на гласуване. Час по – късно председателят на Общински съвет Христо Димитров и всички негови заместници от различни политически формации дадоха пресконференция, на която да обяснят мотивите за решението си. Те настояха, когато се иска решението им, всичко да бъде професионално издържано, обосновано с нужните документи и завършено докрай.
На днешния Председателски съвет трябваше да се внесе яснота колко действително са проектите, които следва държавата да финансира, кои са в актуалния списък, на какъв етап е готовността им и за кои е нужно в спешен порядък да се осигурят доклади за съвместимост.
„Последните няколко дни бяхме свидетели на един театър, който се разигра пред обществото, пред медиите, включително и в залата на НС. Става дума за проекта за МГ. И от устата на кмета, и в социални мрежи, пред медии, включително от народни представители от „Продължаваме промяната“ от трибуната на НС бяха изречени лъжи, че проектът за МГ се проваля заради това, че Общински съвет не е гласувал решение, с което да осигури 104 хил. лева. Истината е, че в деня на заседанието на Общински съвет на 29 юли Община Варна чрез кмета входира искане в Народно събрание обектът МГ да бъде изваден от списъка за финансиране от държавата. На следващия ден е проведено гласуване и МГ е извадена от списъка. Причината за изваждане от списъка – в продължение на 6 месеца кметът е бездействал и не е отправил искане до държавата да бъде предоставен теренът на МГ, тъй като предходният договор за стопанисването му е изтекъл. Още през месец март тази година Общински съвет е подкрепил кметът да иска терена от държавата. В продължение на шест месеца такова искане до областния управител не е входирано.
По тази причина инвестиционният проект не може да бъде завършен и Община Варна към настоящия момент не може да кандидатства за каквото и да е финансиране от държавата по отношение на този проект. По никакъв начин решението на Общински съвет от последната сесия не препятства и не е препятствало финансирането на проекта МГ, който е започнал по времето на предходното управление.“, коментира зам. - председателят на Общински съвет Тодор Балабанов.
По тази причина инвестиционният проект не може да бъде завършен и Община Варна към настоящия момент не може да кандидатства за каквото и да е финансиране от държавата по отношение на този проект. По никакъв начин решението на Общински съвет от последната сесия не препятства и не е препятствало финансирането на проекта МГ, който е започнал по времето на предходното управление.“, коментира зам. - председателят на Общински съвет Тодор Балабанов.
Той допълни, че информацията за изваждането на МГ от списъка с проекти е разбрал след проведената сесия.
Има почти пълно единомислие между основните политически формации в съвета, че диалог с администрацията няма.
„Някой се опитва да управлява Община Варна като еднолична фирма. Не се спазват нормативните изисквания, не се представя документация надлежен вид, не се защитават надлежно предложенията по време на заседанията на Общински съвет и стигаме до такива ситуации.“, каза още Балабанов.
По думите на Николай Костадинов от „Възраждане“ в резултат от постъпилото искане на кмета към Министерството на финансите за замяна на част от проектите – извадени са 17 обекта и са включени 5. Като основният нов е за близо 95 млн. лева и е за пътен възел между булевардите „Осми Приморски полк“ и „Левски“.
Павел Раличков от БСП също изрази своето притеснение от случващото се.
„Подкрепихме предложението на кмета, но ни направи впечатление, че кметът излезе да го защити постфактум. Сякаш беше дошъл да гледа някакъв театър. Нормалната процедура е с най – силните си аргументи да защити предложението си преди да гласуваме.“, каза Раличков.
Зам. - кметът Диан Иванов заяви, че действително има промени в списъка с проекти и някои от тях са направени след провелата се сесия. В момента са включени общо 53 проекта, за които има различно ниво на проектна готовност.
Той така и не даде на Председателския съвет пряк отговор на въпроса за колко от обектите има завършено проектиране и са на фаза, в която се нуждаят от доклади за съгласуване. Пояснение направи малко преди финала на срещата в отговор на журналистически въпрос. Стана ясно, че се касае за 14 проекта. На съвета заяви, че за подробности по списъка трябва да отправят официално запитване за достъп до информацията.
Иванов не внесе яснота кога точно е входирано искането на кмета за промяна в списъка с обекти за държавно финансиране. По думите му е лъжа, че кметът е внесъл промени преди приключване на сесията.
Зам. - кметът заяви, че не вижда смисъл да работят по проекти, ако все така получават отказ за финансиране на въпросните доклади. По думите му те са нужни на много по - ранен етап и без тях няма как да се обявят обществени поръчки. От съвета обаче посочиха, че има начин да се даде ход на подобни процедури.
Иванов припомни, че по отношение на недвижимите имоти, които държавата е предоставила на Община Варна за нова сграда на МГ, срокът за ползването им е изтекъл още по времето на Портних. Бившият кмет сам не бил изпълнил това задължение да ги поиска.
В крайна сметка срещата завърши без двете страни да успеят да смекчат тона.
Няколко часа по – късно председателят на Общински съвет Христо Димитров поиска от кмета Благомир Коцев с официално писмо детайлна информация за проектите, за които са необходими средства за изготвяне на комплексни доклади за оценка на съответствието.
В писмото се казва, че информацията ще бъде предоставена своевременно на общинските съветници като предпоставка за свикване на извънредно заседание на местния парламент. С оглед важността на темата е поставен 3-дневен срок за отговор от страна на Благомир Коцев.