Дори хората с повече антитела ще се заразят с новия вариант на коронавируса - Омикрон, ако не са напълно ваксинирани, включително с бустерна доза. При настъпването на Омикрон какво правим с толкова много сертификати на база антитела, пита се Симидчиев.
Припомняме, че сертификатът на база антитела бе въведен от служебният министър Стойчо Кацаров преди месец като компромисен вариант, след и заради недоволството при въвеждането на изискването за зелен сертификат. Сертификатът на база антитела е валиден единствено и само на територията на България.
Припомняме, че вчера Сърбия и Албания потвърдиха първите случаи на новия вариант.
Симидчиев е категоричен, че ако ваксиналното покритие у нас се покачи, това ще доведе до драстично намаляване на заболеваемостта.
В държавите с голям брой ваксинирани граждани, дори и при скок на заболеваемостта и много заразени с новия щам, няма покачване на смъртността. "Ваксината не може да предотврати заразяването, но може да предотврати усложнения и фаталния изход", отсече пулмологът и обясни, че това пази и цялото общество, и здравната система от претоварване. Какво ще се случи при настъпването на Омикрон у нас, което е неминуемо, не може да се каже отсега, но Симидчиев очаква "дебела и тлъста вълна".
Медикът подкрепи идеята на правителството да дава финансови стимули на ваксинираните пенсионери, тъй като възрастните хора са именно високо рисковата група, но подчерта, че на страната ни е нужен по-устойчив план за справяне с пандемията.
"Аз съм привърженик на позитивната мотивация. Но трябва преди всичко да се организира добра информационна кампания, хората да имат правилно разбиране по темата и да могат да вземат мотивирани решения", коментира Симидчиев. Според него информационната кампания трябва да намали безпокойството. "Трябва устойчиво да информираме населението, не е въпросът да говорим само за вируса - правим това вече две години."