През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна....
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна.
В поредица варненската медия Moreto.net ви разказваме за живота и делото на един от най-бележитите архитекти на България, който завинаги промени лицето на Варна.
В сърцето на Варна, на улица „Преслав“ – някогашната артерия на търговията, банковото дело и стопанската инициатива – се издига внушителната сграда на Варненската Търговско-индустриална камара и Стоковата борса. Днес позната като Щаба на ВМС.
Проектът е дело на архитект Дабко Дабков и Арх. Стефан Попов. Строителството й започва през 1929 година.
Тук, преди повече от век, се е намирала цитаделата Барут хане – част от западната зона на старата турска крепост Кале ичи. Барутният склад е разрушен през 1908 година, а върху неговите основи се изгражда новият символ на икономическия подем на града.
Но пътят към тази величествена сграда не е кратък. Варненската камара е създадена още през 1895 година, но ще минат над три десетилетия, преди да се сдобие със свой дом.
На 12 ноември 1926 година общината предоставя терен от 700 квадратни метра на ул. „Преслав“, а няколко години по-късно сградата е завършена. Тя е официално открита и тържествено осветена от епископ Андрей на 23 ноември 1935 година.
Цената на строежа? Почти 15,5 милиона лева. От тях Стоковата борса заплаща около 6,8 милиона, а Индустриалната камара – 8,6 милиона. В сумата са включени и 2,5 милиона лева, предназначени за изграждането на театъра – част от споразумението с общината, която дарява земята.
Сградата впечатлява с мащабите и архитектурния си стил. Централната ѝ фасада е подчертана от внушителен полукръгъл ризалит, а до главния вход водят тържествени полукръгли стълбища. Те не само подчертават величествения ѝ облик, но и компенсират денивелацията на терена.
Входовете са рамкирани от шест коринтски колони, които поддържат просторен балкон с балюстради. Всички прозорци са с декоративни парапети, а тежък корниз, изграден върху П-образни конзоли, обрамчва цялата сграда.
Според първоначалния проект, върху купола е трябвало да бъде поставена внушителна скулптура на бог Меркурий – закрилникът на търговците. Това обаче така и не се случва, по неясни причини.
След 1944 година сградата е национализирана, а през 1952 година преминава към Министерството на отбраната. Оттогава тя се използва като Щаб на Военноморските сили, а достъпът до нея е ограничен – обявена е за военен обект.
Днес, макар и с различна функция, сградата остава един от емблематичните паметници на Варна – свидетелство за икономическия разцвет на града в началото на XX век., напомняща за архитектурното наследство на Дабков.
1527 г. – Рим е ограбен от войските на Карл V.
1651 г. – В Рим е отпечатана първата печатна книга на новобългарски език Абагар.
1829 г. – Във Виена е регистриран първият патент за акордеон от Сирил Демиан...
По Черноморието ще преобладава слънчево време. След обяд ще се развива купеста и купесто-дъждовна облачност и на места ще има краткотрайни валежи от дъжд, възможно е и да прегърми. Ще духа слаб до умерен...
Галерия 33 ще се включи в Европейската нощ на музеите и галериите – Варна с вълнуваща самостоятелна изложба на младата и талантлива художничка Славена Петкова. Откриването ще се състои на 17 май от 18:00...
Над 300 000 декара земеделски площи са засегнати от измръзванията през април, като до момента в цялата страна са подадени 5033 заявления за щети. Това съобщи заместник-министърът на земеделието и храните...
Ако бъде приет предлаганият закон, от учебната 2026/2027 година предметът религия може да стане част от учебната програма в българските училища. Това заяви министърът на образованието и науката Красимир...
Трима тежкоболни пациенти получиха шанс за нов живот, след като близките на 64-годишна жена взеха благородното решение да дарят органите ѝ. Донорската ситуация бе реализирана в МБАЛ „Д-р Никола Василиев“...
Министърът на електронното управление Валентин Мундров разпореди незабавна проверка за причините, довели до прекъсването на работата на сайтовете на няколко ведомства, съобщиха от МЕУ.
От министерството...
Обичаният български актьор Павел Поппандов ще бъде специалният гост на 12-ото издание на Международния кинофестивал за ново европейско кино „Златната липа“, което ще се проведе в Стара Загора от 31 май...
Няма достъпът до сайтовете на редица държавни институции, сред които Националната агенция за приходите (НАП) и Агенция "Митници"/
Проблем има и с достъпа до сайта на Министерството на електронното управление...
От 1 юли цената на електроенергията ще се определя по нова методика, но това няма да засегне домакинствата, съобщава bTV. Промяната е част от процеса по пълна либерализация на пазара на ток в България.
Министърът...
Девет ученици от профилираната паралелка „Съдебна администрация“ на Средното училище по хуманитарни науки и изкуства „Константин Преславски“ започнаха своя последен стаж в Окръжен съд – Варна. Зрелостниците,...
Тази нощ в по-голямата част от страната ще преобладава ясно време, с разкъсана средна и висока облачност. На отделни места все още ще има краткотрайни превалявания от дъжд. Ще духа слаб южен вятър. Минималните...