През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна....
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
През 2025 г. отбелязваме 150 години от рождението на архитект Дабко Дабков – човекът, който остави незаличим отпечатък върху облика на съвременна Варна.
В поредица варненската медия Moreto.net ви разказваме за живота и делото на един от най-бележитите архитекти на България, който завинаги промени лицето на Варна.
В сърцето на Варна, на улица „Преслав“ – някогашната артерия на търговията, банковото дело и стопанската инициатива – се издига внушителната сграда на Варненската Търговско-индустриална камара и Стоковата борса. Днес позната като Щаба на ВМС.
Проектът е дело на архитект Дабко Дабков и Арх. Стефан Попов. Строителството й започва през 1929 година.
Тук, преди повече от век, се е намирала цитаделата Барут хане – част от западната зона на старата турска крепост Кале ичи. Барутният склад е разрушен през 1908 година, а върху неговите основи се изгражда новият символ на икономическия подем на града.
Но пътят към тази величествена сграда не е кратък. Варненската камара е създадена още през 1895 година, но ще минат над три десетилетия, преди да се сдобие със свой дом.
На 12 ноември 1926 година общината предоставя терен от 700 квадратни метра на ул. „Преслав“, а няколко години по-късно сградата е завършена. Тя е официално открита и тържествено осветена от епископ Андрей на 23 ноември 1935 година.
Цената на строежа? Почти 15,5 милиона лева. От тях Стоковата борса заплаща около 6,8 милиона, а Индустриалната камара – 8,6 милиона. В сумата са включени и 2,5 милиона лева, предназначени за изграждането на театъра – част от споразумението с общината, която дарява земята.
Сградата впечатлява с мащабите и архитектурния си стил. Централната ѝ фасада е подчертана от внушителен полукръгъл ризалит, а до главния вход водят тържествени полукръгли стълбища. Те не само подчертават величествения ѝ облик, но и компенсират денивелацията на терена.
Входовете са рамкирани от шест коринтски колони, които поддържат просторен балкон с балюстради. Всички прозорци са с декоративни парапети, а тежък корниз, изграден върху П-образни конзоли, обрамчва цялата сграда.
Според първоначалния проект, върху купола е трябвало да бъде поставена внушителна скулптура на бог Меркурий – закрилникът на търговците. Това обаче така и не се случва, по неясни причини.
След 1944 година сградата е национализирана, а през 1952 година преминава към Министерството на отбраната. Оттогава тя се използва като Щаб на Военноморските сили, а достъпът до нея е ограничен – обявена е за военен обект.
Днес, макар и с различна функция, сградата остава един от емблематичните паметници на Варна – свидетелство за икономическия разцвет на града в началото на XX век., напомняща за архитектурното наследство на Дабков.
Трима от пострадалите при пожар в Кочани, Република Северна Македония и хоспитализирани в България, са изписани от болници в Пловдив и във Варна. Това съобщиха за БТА от Университетската многопрофилна...
Общо 100 леки автомобила за оперативни действия и шест резервоара за вода за гасене на пожари с хеликоптери получи днес Главна дирекция „Пожарна безопасност и защита на населението“. Церемонията се проведе...
От днес стартират засилени контролни действия в данъчни складове и обекти за търговия на едро с акцизни стоки. Акцията е разпоредена от министър-председателя Росен Желязков и се осъществява съвместно от...
Софийският районен съд осъди на четири години лишаване от свобода Васил Михайлов от Перник – син на действащ прокурор – след като го призна за виновен по общо осем обвинения. Прокуратурата настояваше за...
През 2024 г. Yettel е предотвратил попадането на 46 855 кг електронни отпадъци на сметищата в България, отбелязвайки 72% ръст спрямо предходната година. Резултатите са част от програмата на телекома за...
Приходите от нощувки във Варненска област през този февруари са 4,5 млн. лв. От тях 2.4 млн. лв. са от чужденци, сочат данните на Националния статистически институт.
През втория месец на тази година...
Над три пъти повече обекти, работни места, машини и оборудване, които пряко са застрашавали живота и здравето на работещите, са спрели през първото тримесечие на 2025 г. контролните органи на Главна инспекция...
Българският фермерски съюз настоява за създаването на гаранционен фонд за щети в земеделието, предизвикани от природни бедствия, каквито са последните случаи с измръзнали площи със зърнени култури и трайни...
Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) извършва епидемиологично проучване след постъпила информация за деца със симптоми на стомашно неразположение, съобщиха от ведомството.
Вчера в болницата...
Към момента близо 100 училищни STEM центъра, които се изграждат със средства по Плана за възстановяване и устойчивост, вече са готови и се използват от учениците. Това стана ясно по време на откриването...
„Цветна феерия“ е името на изложба с фотографии на цъфтящи растения, която Природонаучният музей във Варна представя.
Еспозицията представя част от работата на автора, професор д-р Димчо Захариев,...
Като страна членка на ЕС и съюзник в НАТО, България е активен участник във всички инициативи за солидарност, които имат за цел да засилят нашите възпиращи и отбранителни способности. Нарастващите глобални...