Автомобилният интензивен трафик по главните улични артерии е с най-голям принос за шумовото замърсяване във Варна. Това показва анализ на данни от ежегодния мониторинг на РЗИ за 2023 година, проведен с 45 измервателни пункта в различни точки на града, научи Moreto.net. Информацията е част от проекта на „План за действие за управление, предотвратяване и намаляване на шума в околната среда на територията на агломерация Варна“, публикуван на сайта на Община Варна.
Извършваните измервания от здравната инспекция през миналата година показват, че допустимите нива на шум са превишени в 18 от контролните пунктове, което е 40 % от общия брой контролни зони.
Най-високи средни нива на шум са регистрирани в пунктовете на бул. „Цар Освободител“ – Младост блок 130; бул. „Владислав Варненчик“ 128 между сп. „Патриарх Евтимий“ и спирка Автогара, бул. „Христо Ботев“ до магазина за рибарски принадлежности, бул. „Княз Борис“ между ул. „Д – р Иван Богоров“ и ул. „Н. Михайловски“, бул. „Левски“ срещу Екокомфорт, бул. „Цар Освободител“ до Окръжна болница
Резултатите на РЗИ сочат, че покрай главните улични артерии с натоварено движение са установени наднормени нива на шум около и над 70 децибела, а превишаването на дневната гранична стойност от 60 децибела в различни пунктове е от 4 до 11.6 децибела.
Спрямо 2022 се отчита намаление с един на пунктовете с наднормен шум в диапазона 58 -62 децибела и увеличение с два на пунктовете с наднормен шум в диапазона 68 – 72 децибела. Няма пунктове в диапазон 73 – 77 децибела.
Принос за шумовото замърсяване в града има и авиационният шум. Най – засегнати са южните части от централната градска част и Трошево, а при определени метеорологични условия квартал Левски и Виница. Въпреки това през 2023 година средните шумови нива не са превишавали граничните стойности.
Изводът на здравната инспекция е, че изнасянето на тежкотоварния транспорт извън града, ремонтът на улици и главни пътища, озеленяването на крайпътните ивици и ограничаването на скоростта в жилищните райони не са подобрили значително акустичната картина.
При по – голямата част от пътните артерии, където са разположени измервателни пунктове, се наблюдава повишение на шумовите нива, което се дължи до голяма степен на остарелия парк на преминаващите МПС.
Според документа, публикуван на сайта на Община Варна, се увеличава броят на хората засегнати от нивата на шум от автомобилният трафик, които продължава да се явява основният фактор за шумовото замърсяване във Варна.
В проекта на плана, свързан с нивата на шум в морската столица, са начертани различни мерки за справяне с проблема. Някои от тях вече са реализирани. Обърнато е внимание на отделни фактори, които биха могли да допринесат за една по – добра, по – тиха и по – спокойна среда.
По отношение на озеленяването през 2023 година са засадени 1429 дървета.
Извършени са 107 проверки на обекти в областта на търговията и обслужването заради шум и са дадени 71 предписания. Направени са 17 инспекции за шум от домашни дейности и от съседи в жилищни сгради, дадени са 5 предписания. Три са проверките на обществени мероприятия, дадени са 3 предписания. През 2023 година са извършени общо седем проверки за шум при строителство. Дадени са 4 предписания. Полицията е направила общо 38 проверки за шум.
През 2023 са установени над 120 коли с неизправни шумозаглушаващи системи. Съставни са актове и превозните средства са спрени от движение.
Очертани са мерки като определяне на времеви графици на сметопочистващата фирма, така че да работи без да смущава съня на гражданите. Заложено е определяне на тихи зони на агломерацията, както и развитие на системата за непрекъснат мониторинг на шума.
Предлага се още ограничаване на достъпа на автомобили до централните части на града, чрез създаване на Зона с ниски емисии в ЦГЧ, изграждане на буферни паркинги до началните и крайни спирки на градски транспорт, а също и разширяване системата с велоалеи.
Сред заложените мерки има още полагане на нискошумов асфалт по булеварди, както и шумоизолиращи стени край най – шумните точки.
Обществено обсъждане на проекта на „План за действие за управление, предотвратяване и намаляване на шума в околната среда на територията на агломерация Варна“ ще се проведе на 02.12.2024 г. от 10.00 часа в зала „Пленарна“, Община Варна, бул. „Осми Приморски полк“ №43.