От днес до края на месеца киноманите в морската столица ще имат достъп до отбрани литературни адаптации за голям екран, триумфирали на най-престижните световни филмови форуми: Кан, Венеция, Торонто, Сан Себастиан, Локарно и др.
Домакин на прожекциите е Фестивален и конгресен център Варна, а началото ще бъде дадено с „Партенопа“ - новия филм на Паоло Сорентино.
Тазгодишното издание на фестивала се провежда под мотото „Поезия безкрай“ в знак на преклонение пред гениите на поетическото изкуство, както и пред чародеите в областта на кинематографията.
Новият филм на Паоло Сорентино, един от визионерите на съвременното италианско кино, ще ознаменува началото на Синелибри Варна на 17 октомври.
Италианско-френската продукция „Партенопа“ представлява пленителна неаполитанска драма, апология на свободата и любовта, своеобразен трактат за магията на кинематографията. Историята е вдъхновена от мита за Партенопа, една от сирените в гръцката митология, чието име означава „глас на девица“. Но Партенопа е и поетичното име на Неапол, родния град на многократно отличавания режисьор и сценарист Паоло Сорентино, който има в актива си „Оскар“, „Златен глобус“, БАФТА и четири награди на Европейската филмова академия само за трагикомичния шедьовър „Великата красота“ (2013). „Партенопа“ е седмият поред негов филм, номиниран за „Златна палма“.
Програмата включва премиерни заглавия, които се състезават в конкурса за пълнометражен игрален филм, като съдебната драма „Един обикновен случай“ на Даниел Отьой, „Плуване към дома“ – адаптация по смущаващо провокативния роман на Дебора Леви, и „Бел“ - новия филм на Беноа Жако с Шарлот Генсбург и Гийом Кане в главните роли. Сред гвоздеите в конкурса се нареждат биографичната драма „Лимонов“ на Кирил Серебренников, създадена по мотиви от книгата на Еманюел Карер, и екранизацията на знаковия роман на Франсоаз Саган „Добър ден, тъга“, в която номинираната за „Оскар“ Клои Севини („Момчетата не плачат“) си партнира със звездата от „Квадратът“ Клаес Бенг.
В програмата на фестивала блестят заглавия като „Ромео е Жулиета“ - прелестна „комедия от грешки“, богата на препратки към други произведения на изкуството, и „Емилия Перес“, новия филм на Жак Одиар, който грабна Наградата на журито на кинофестивала в Кан. Толкова много се случва в тази екстатична криминална трагикомедия – структурно, музикално, театрално, политически – че сработването на всички елементи и пластове на наратива е същински подвиг, а резултатът е кинематографичен шедьовър и стъписващ разрез на мексиканското общество.
Синелибри Варна 2024 се присъединява към инициативата „Italian Screens: Ново италианско кино без граници“ с филма „Доверие“ на режисьора Даниеле Лукети, един от най-проникновените италиански кинотворци. Ценителите на японската киноестетика не бива да пропускат филма на Аюко Цукахара „Преди кафето да изстине“, фина адаптация по едноименния роман на Тошиказу Кавагучи, която пренася зрителите в магическото кафене „Фуникули Фуникола“. Няма как да не откроим и биографичната драма „Да бъдеш Мария“, която проследява отчасти процеса на създаване, непредвидените последици и отзвук след излизането на култовия филм на Бернардо Бертолучи „Последно танго в Париж“. Лентата превръща младата Мария Шнайдер в икона, същевременно я затваря в рамките на един „сексуализиран“ образ, от който тя никога не успява да избяга.
„Вечният визионер" на Микеле Плачидо е посветен на световноизвестния италиански драматург, белетрист и поет Луиджи Пирандело (1867-1936), един от големите творци на XX век. На преден план са конфликтните отношения на прочутия писател с децата му, противоречивите му възгледи за фашизма, връчването на Нобелова награда и създаването на модернистична, скандална и изпреварила времето си театрална форма. И в противовес на меланхолията и ужаса, с които ни облъчва „живият живот“ всеки ден, програмата предлага интелигентно забавление в лицето на режисьора Давид Пуйол и неговия филм „В очакване на Дали“. Една топла и духовита комедия, в която пътищата на готвача и художника се пресичат, за да се роди нов кулинарен гений.