Това стана ясно на брифинг по повод медийни публикации, в които се посочва, че още през 2014 г. институциите във Варна са знаели, че тръбопровода за фекални води на "Аспарухово" и "Галата" не е вкопан под дъното на езерото.
През юли месец 2015 г. корабът за генерални товари Maxal Raise пуска аварийно котва, а тя засяга част от тръбопровода, поставен през 2011 г., който трябва да е закопан по проект под дъното. Корабът е задържан.
На 21 юли 2015 г. е извършен водолазен оглед, на който се вижда, че котвата е захванала тръбата, има драскотини, но няма изтичане от тръбата. Направен е оглед в частта на 100 метра, която е била видимата част на тръбопровода, обясни заместник-кметът.
Христо Иванов уточни, че котвата е засегнала тръбата на север от фарватера, а мястото нямало нищо общо с местоположението на аварията от 2019 г.
Заместник-кметът не успя да отговори на въпроса как е възможно котва да засегне тръбопровод, който следва да е положен 3 метра под дъното.
"Това, което знаем, е, че има един участък от 100 метра извън фарватера и има закачена котва. От 2015 до 2019 г. канализационната система не е имала проблем.
Заместник-кметът не потвърди и че още през 2015 г. институциите са знаели за неизпълнения проект. Той категорично отрече Община Варна да е запозната, че още през 2014 г. в ДНСК е подадена информация, че тръбопроводът не е вкопан по цялата си дължина. Разбрал от медийни публикации.
Moreto.net обаче разполага с информация, че зам.-кметът Иванов още тогава е уведомен.
Той коментира и защо се бави изпълнението на проекта по полагането на новия тръбопровод във Варненското езеро.
По думите проектът е съвпаднал с удълбочаването на фарватера на Канал 1 и е било необходимо да се изчака, за да се удълбочи трасето на тръбата до 14,75.
През август е установено, че в част от трасето на тръбата има по-различен геоложки строеж и по тази причина ДППИ са преустановили удълбочаването в този участък на фарватера.
Проектантите са препоръчали да бъде извършено допълнително геоложко проучване. То е изпълнено в края на годината. Докладът установява, че на половината от фарватера има почва с определени характеристи, което възпрепятства удълбочаването. В момента се търсят варианти, които да направят възможно поставянето на новия тръбопровод на необходимата дълбочина.
Заместникът-кметът подчерта, че още през септември са разбрали, че ще има забавяне на проекта, затова тя е било положена временно на 20-30 м западно от проектното място и е била възстановена дейността на канализационната система.
Според него въпреки че тръбата не е вкопана в момента, няма опасност от инцидент. Той допълни и че ще бъде търсен нов изпълнител, който да прокопае проблемната част от трасето.
Ето и какво още изнесе като фактология по темата Христо Иванов:
На 16.07.2015 г. корабът Maxal Raise, плаващ под флага на Антигуа и Барбуда, при маневра за излизане от пристанище Одесос ПМБ във Варненското езеро, получава авария в главен двигател. Той отдава аварийно котва, за да бъде спряно неконтролираното му движение в района на транспортиращия тръбопровод в езерото. При това действие котвата е закачила тръбопровода в район извън фарватера на канал 1 в северна посока, т.е. извън зоната, където по-късно става аварийно прекъсване на тръбопровода. Това става ясно от писмо от Морска администрация – Варна, изпратено до Община Варна на 17 юли 2015 г., където са посочени координати на мястото на котвата.
На 17.07.2015 г. Община Варна предявява имуществени претенции към корабопритежателя „Максал рейз“ и към корабния агент „Акватранс“ ООД, за евентуални нанесени вреди на съоръжението. Мотивите са, че ще бъдат необходими средства за отстраняване на котвата или за поправяне на евентуални вреди върху съоръжението.
На 17.07.2015 г. със заповед № В-З-100/17.07.2015 г. на Агенция „Морска администрация“ корабът е задържан.
На 21.07.2015 г. е извършен водолазен оглед, възложен от ВиК, документиран с видеозапис. Обследван е участък от 100 метра, който е бил видима част от тръбата, около мястото, където е останала котвата. Установено е, че има надирания по тръбата, но тя е здрава и няма технически нарушения по нея. Това бе обяснено на 27 май 2020 г., по време на пресконференция край Варненското езеро, когато инж. Христо Николов, главен инженер на „Хидроремонт ИГТ“, заяви пред журналисти, че котвата е на друго място, извън фарватера и че не е причинила аварията.
На 21.07.2015 г. в Община Варна е представено писмо от „БРИТ глобал спешълити“ за разбирателство, чрез което се обезпечава отговорност за нанесени вреди. Следва издадена заповед В-З-106/21.07.2015 г. за освобождаване на кораба.
През юни 2020 г. – заради ремонта на тръбопровода, Община Варна е уведомила „БРИТ глобал спешълити“, че ще се предприеме действия по изваждане на аварийно отдадената котва и веригата. Не е получен отговор от „БРИТ глобал спешълити“.
През юли 2020г. е извършено изваждане на аварийно отдадената котва и верига, като стойността на извършените дейности е в размер на 26 928.65 лева с ДДС.
На 16.07.2020г. е представена искова молба до Окръжен съд- Варна за възстановяване на направените разходи от Община Варна, както и за водолазните дейности - в размер на 1717.67 лв към ВиК- Варна.