Площта на блока е над 14 хил. кв.м. Първият проучвателен сондаж ще бъде извършен на 86 км. от най-близката точка на брега и на около 130 км. от бреговете на Варна. Това стана ясно при презентацията на проекта пред медии от Кзавие Фожрас, който е управител на компанията ръководител "Тотал Е&П България", предаде репортер на Moreto.net.
Територията на блока не е проучвана никога досега. До момента в Черно море са извършени само 9 сондажа. Един единствен от тях е успешен и той се намира в румънски води.
В рамките на проекта, който реализира компанията се предвиждат два проучвателни сондажа. Всеки от тях трае около 5-7 месеца. При подобни дейности обикновено се влагат около 700 хил. до 1 млн. евро на ден, посочи Фожрас. Той допълни, че сондажите вече са отлагани веднъж с 6 месеца заради ниските цени на петрола.
Откриването на залежи със сигурност ще се отрази върху енергийната независимост на България. Ползи ще има и по време на самите проучвания, защото ще бъдат ангажирани български фирми, както и ще се отворят много нови работни места.
Досега са направени сеизмични проучвания, чрез които на практика е картографирано дъното. Дейностите са приключили в началото на 2014-та година. Данните, които в момента се анализират, ако се запишат на дискове и те се подредят един върху друг ще се стигне височината на Айфеловата кула, коментира Фожарс. Той допълни, че сеизмичният кораб е работил над 200 дни и е изминал разстояние, равняващо се на това от Северния до Южния полюс. Вече е направена пълна 3D карта на морското дъно. Анализирането на всички данни продължава и в момента.
Планирането на началото на първия сондаж е за февруари-май, защото тогава се очаква да пристигне ангажирания сондажен кораб от последно поколение, който в момента се намира във водите около Западна Африка. Той вече има опит в подобни проучвания в Черно море.
"Сондажите в средата, в която трябва да бъдат извършени, не са лесни. Ще бъдат приложени стандартни технологии, чрез които ще се мине през 2000 м. дълбочина на водата и още 4000 м. скална маса. Ще трябва да се съобрази голямото налягане и висока температура. Първите сонди ще функционират между 5 и 7 месеца. След приключване на работа ще бъдат запечатани, независимо от резултата.", заяви Фожарс.
Вече се организира логистична база в Леспорт-Варна. Ще бъдат ангажирани два хеликоптера за транспорт на екипаж и още два кораба за пренос на материали и отпадъци.
"Ангажирани сме да работим по отговорен начин. Идентифицират се всички рискове, внедряват се защитни мерки и планове за спешни случаи. Ако се намерят нефт и газ, ще са необходими още много проучвания и анализи, за да се разбере повече за качеството и количеството на залежите. След това ще се построи необходимата инфраструктура за работа. Следва преминаване към период на добив, който трае 20-30 години. Обикновено от проучването до първата комерсиализация на продукти минават около 10 години.", посочи управителят на компанията.
Разбитата скална маса при сондирането ще се извозва до брега, където ще бъде обработвана съобразно българското законодателство. Натрошените скали могат да се смесят с цимент и така да се произвежда бетон, даде пример Фожрас.
Корпоративният щанд на компанията ще бъде отворен за широката общественост днес (11 ноември) до 18 ч. във Фестивален и конгресен център – Варна, където представители на Тотал Е&П България ще предоставят допълнителна информация за проекта в Блок „Хан Аспарух“.