Това стана ясно от решение на Министерски съвет, с което се дава съгласие държавата да придобие акциите, след извършване на парична вноска в размер на 30 000 000 лв., във връзка с увеличаването на капитала на „Спортен комплекс Варна“ АД,
От решението на правителството става ясно, че Държавата участва в увеличаването на капитала едновременно и при същите условия, при каквито и частните акционери на дружеството.
Целта на "финансовата инжекция" от страна на правителството е стадионът във Варна да бъде завършен, като същевременно държавата придобие дял в него.
Според Търговския регистър към момента общият капитал на дружеството е 34 575 000 лв., а акционери са „Химимпорт” с 65% и Община Варна с 35%.
При финализиране на сделката капиталът на дружеството ще се покачи на 94 575 000, като "Химимпорт" ще притежава 55,5% от акциите, държавата 31,7%, а Община Варна ще остане с дял 12,8%.
Историята на проекта за строеж на стадиона
Дружеството „Спортен комплекс Варна" АД е създадено през 2005 година с идеята стадион „Варна" да се реновира и поддържа, а „Химимпорт" да поеме финансирането на футболен клуб „Черно море". Община Варна влиза в акционерното дружество с апортна вноска от 12.1 млн. лева, които представляват земя с площ от 154 000 кв.м. Срещу това участие Община Варна получава 35% в акционерното дружество. „Химимпорт" се включва с 22 млн. лева, което е 65% от дяловете на дружеството.
По първоначални изчисления за ремонт на съществуващото съоръжение са необходими 15-17 млн. лева. Впоследствие се взима решение за вдигане на изцяло нов стадион. Първата копка е направена през 2007 година. Малко по-късно старото съоръжение е разрушено. Започва проектиране. Начертана е идеята за стадион с 32 хил. места и инвестиция от 200 млн. евро. Започват дейности по подготовка на терена. Първият обявен срок за завършване е до 2009 година. След това е удължен до 2011 година. Междувременно обаче започва световната икономическа криза, което налага промяна в плановете.
Проектът за стадиона е готов през 2010 година. Изпълнението обаче се спира предвид кризата и започва да се търси вариант за преработка с цел намаляване на стойността на необходимите инвестиции. Окончателните технически и работни проекти са готови през 2014 година. Предвижда се капацитет от 22 хил. седящи места. Стойността е 70 млн. лева. Включен е и 3-етажен подземен паркинг за 1500 коли.