На пищната церемония принц Абдул Матин, десетото дете и четвъртият син на султана на Бруней Хасанал Болкиах, се ожени за дългогодишната си партньорка Янг Мулия Аниша Росна, внучка на кралски съветник.
Двойката размени обети в Истана Нурул Иман, официалната резиденция на султана и най-големият жилищен дворец в света – с 1788 стаи, 257 бани и климатизирани конюшни за 200 понита.
Последва сватбено шествие по улиците на столицата Бандар Сери Бегаван с тълпи от привърженици, които се събираха с часове в знойна жега, за да зърнат кралските младоженци, съобщава BBC. Стоейки в задната част на открит Rolls Royce, Матин и булката му махаха на тълпите, докато ги караха на тържествената им церемония в джамия със златен купол.
32-годишният принц, обучен във Великобритания и образован военен офицер от кралските въоръжени сили на Бруней, който е шести в линията за трона на баща си, се превърна в модерното лице на кралското семейство на Бруней.
Веднъж приветстван от таблоиди и списания като един от най-подходящите ергени в Азия, Матин има активно присъствие в Instagram, където споделя лични снимки със своите 2,6 милиона последователи. Публикация, която той направи на 31 декември, обявявайки годежа си, привлече десетки хиляди харесвания и поздравителни коментари.
Според съобщения в медиите се казва, че неговата булка Аниша е предприемач, който управлява туристическа компания и марка за копринени дрехи.
Известно е, че султанът и членовете на кралското семейство на Бруней водят екстравагантен начин на живот и са организирали пищни партита – включително легендарните празненства за 50-ия рожден ден на султана през 1996 г., които струват приблизително 25 милиона долара и включват частен концерт на Майкъл Джексън и поло мач с британския тогавашния принц Чарлз.
10 дни празненства
Кралските сватбени тържества започнаха на 7 януари с традиционна мюсюлманска предсватбена церемония, известна като Хатам Коран, която включва булката да рецитира пълно четене на Корана. Кралската булка носеше бял хиджаб и традиционна малайска сватбена рокля, бяла Baju Kurung, която е проектирана от малайзийския дизайнер Тех Фирдаус, който сподели снимки от нея в Instagram.
Официалната ислямска тържествена церемония се състоя на 11 януари.
На друга традиционна церемония, наречена Berbedak Pengantin Diraja или „церемония по пудрене“ – която започна с парад на закрито с копиеносци – двойката пристигна отделно в яркочервени малайски сватбени костюми. Те бяха благословени от членове на техните семейства, които нанасяха цветен прах върху ръцете им – ритуал, символизиращ благословия за плодородие и богатство.
Празненствата достигнаха връх в неделя с официалната сватба, когато принцът, облечен в церемониална военна униформа, вървеше по пътеката с новата си булка, която носеше диамантена тиара и традиционна бяла сватбена рокля, украсена със скъпоценни камъни.
На церемонията, извлечена от вековната история на Бруней като ислямска монархия, присъстваха кралски особи от Бутан, Саудитска Арабия, Йордания и Обединените арабски емирства, както и лидери от съседни страни, включително Малайзия, Индонезия и Филипините.
Нация с огромно богатство
Бруней е малка нация, разположена на остров Борнео в Югоизточна Азия, който споделя с Малайзия и Индонезия.
Страната, която получи независимост от Великобритания през 1984 г., има население от по-малко от 500 000 души, но е една от най-богатите държави в света поради огромното си богатство, получено почти изцяло от петролни и газови запаси.
Неговото управляващо кралско семейство, Домът на Болкиах, се оглавява от бащата на Матеен, Хасанал, най-дълго управлявалият монарх в света.
Султанът също оглавява правителството като министър-председател и държи няколко портфейла в кабинета, включително министър на отбраната, командващ армията на Бруней, както и финансите и външните работи.
Страната прилага строги правила като забраните на алкохола. Хомосексуализмът, дори и по взаимно съгласие, е забранен. Подобно на своите съседи с мюсюлманско мнозинство Малайзия и Индонезия, които напоследък наблюдават възход на консервативния ислям, Бруней е приел строги ислямски закони, наказващи хомосексуалността и прелюбодеянието.
През 2019 г. султанът беше подложен на критики от правителства и групи за защита на човешките права по света заради въвеждането на наказателния кодекс на шариата, който включва смърт чрез убиване с камъни и ампутация на крайници за кражба.