Представиха изкуствен интелект, който може да чете мисли и да преобразува мозъчните вълни в реч. Иновативната технология е изобретена от учени от Австралия,...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Представиха изкуствен интелект, който може да чете мисли и да преобразува мозъчните вълни в реч. Иновативната технология е изобретена от учени от Австралия, пише Дейли мейл.
За целта се използва шлем, покрит със сензори, който следи определена активност в мозъка, когато човек мисли, и я превръща в думи. Първоначално разработката е измислена за лечение на пациенти, които са онемели след инсулт и парализа.
Учени провеждат експеримент, при който на 29 участници се показват изречения на компютърен екран, които трябва да бъдат прочетени мислено. Изкуственият интелект улавя мозъчните вълни и показва декодираната информация на монитора.
Така първоначално участниците виждат заглавието: „Добър ден, надявам се, че сте добре. Ще започна с едно капучино, моля с допълнително еспресо“.
ИИ превежда това като: „Добър ден, как сте? Капучино с допълнителна доза еспресо.“
Екипът вярва, че иновацията ще позволи безпроблемно управление на устройства, като бионични крайници и роботи, което ще позволи на хората да дават указания само като мислят за тях.
Това изследване бележи значителен пробив в областта, каза водещият изследовател проф. Лин.
Това е първият случай, в който се включват техники за дискретно кодиране в процеса на преобразуване на мозъка в текст, като се въвежда новаторски подход към невронното декодиране.
Интеграцията с големи езикови модели също открива нови граници в неврологията и изкуствения интелект.
Досегашните технологии за превод на мозъчни сигнали на език изискваха или хирургическа намеса за имплантиране на електроди в мозъка, като например Neuralink на Елон Мъск, или сканиране в машина за ядрено-магнитен резонанс, което е значително скъпо и трудно за използване в ежедневието.
Екипът отбеляза, че понастоящем точността на превода е около 40%, но продължава работата си, за да я повиши до 90%.
Планетариумът в Бургас е удостоен с награда "Сграда на годината" в категория „Социална инфраструктура – култура“ в тазгодишното издание, научи Moreto.net
Планетариумът в Бургас представлява не просто...
На днешния ден от 2005 година насам страните производителки на чай отбелязват Международния ден на чая.
Идеята за този неофициален празник на предпочитаната в много държави напитка за първи път се обсъжда...
1256 г. – Монголският хан Хулагу превзема и разрушава крепостта Аламут на асасините.
1575 г. – Полската шляхта избира за крал Стефан Батори.
1895 г. – Основан е германският спортен клуб Айнтрахт Брауншвайг.
1899...
Грандиозно начало на Новогодишния музикален фестивал в НДК София постави на 13 декември операта-мюзикъл „Калас и Онасис“, продукция на Държавната опера във Варна по повод 100-годишнината от рождението...
В тазгодишния Национален конкурс "Сграда на годината 2023" варненски сгради ще се боряти в 6 от общо 16 категории, научи Moreto.net.
Най-популярното и престижно събитие в сферата на инвестиционните проекти,...
1819 г. – Алабама става 22-рият щат на САЩ.
1900 г. – Квантова механика: Германският физик Макс Планк представя в Берлин своя Закон на Планк.
1911 г. – Норвежката експедиция на Роалд Амундсен достига...
Представиха изкуствен интелект, който може да чете мисли и да преобразува мозъчните вълни в реч. Иновативната технология е изобретена от учени от Австралия, пише Дейли мейл.
За целта се използва шлем,...
През идната 2024-та ще отбележим 140 години от появата на първата футболна топка у нас. Непознатият дотогава предмет е представен за първи път на 14 май 1894 година. Това се случва в двора на Варненската...
На 19 декември (вторник) от 17.30 ч. в Музея за нова история на град Варна ще бъде официално представена книга за съдбата на българския параход „Балкан“ през Втората световна война.
Каква е ролята и...
1294 г. – Папа Целестин V абдикира от папството, което е първият случай на абдикация на папа в историята на католицизма.
1519 г. – Експедицията на Фернандо Магелан акостира на южноамериканския бряг –...
Днес се навършват 85 години от рождението на именитата българска актриса Невена Коканова. Тя е родена на 12 декември 1938 година в Дупница. Кариерата ѝ започва през 1957 г., когато изиграва роля...
Шедьовър от 15-ти век на Сандро Ботичели, изчезнал от 80-те години на миналия век, беше преоткрит в резиденция в Южна Италия.
Картината, изобразяваща Дева Мария и младенеца Христос, е намерена в дом,...