Състоянието ѝ е плачевно от години. Заради опасността от падащи елементи от фасадата зданието е обезопасено с козирка над тротоара. В миналото имаше случаи с паднали големи парчета мазилка, създаващи голям риск за преминаващите.
Архитектурният паметник се намира на ул. „Преслав 51“. Сградата е построена от чешки архитект през 1894 година, когато Драсов е бил окръжен управител на града. Днес на фасадата има поставена паметна плоча, която отбелязва, че революционерът Иван Драсов е бил „член на БРЦК”, освен това е бил и „другар на Христо Ботев”.
Видният общественик е един от многото образовани, богати и предприемчиви българи, които след Освобождението се заселват във Варна и активно участват в изграждането на града.
Роден е в Ловеч през 1848 година. Учи в Горнокрайското взаимно училище в града. След завършването му, започва да се занимава с търговия. Участва в борбата за независимостта на Българската православна църква. Той е близък съратник на Васил Левски. През 1869 година в неговия дом се провежда първото заседание на Ловчанския революционен комитет. Заподозрян от турците, през 1872 година имигрира в Чехия. Там учи в град Писек и Прага. След завършването си, се заселва в Букурещ. На 12 март 1875-та взима участие в общото събрание на БРЦК, на което е решено вдигане на всеобщо въстание.
Иван Драсов е първият кмет на Ловеч. От 1880 до 1895 година е окръжен управител на Варна. Умира на 27 септември 1901 година. На неговото име в морската столица има кръстена и улица. След смъртта на Драсов, през 1902г. къщата е продадена на Общината. От 1911 до 1946 година в нея се помещава частното практическо училище на Лери Антонова, а от 1959 до 1970 година се използва от помощното училище “Братя Миладинови”.