Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Предстои третото издание на Варненски фестивал на науката

Събота, 19 Октомври 2024 13:46
Източник: Moreto.net   
Морска медицина и метеорология, екосистемата на Черно море, как учени от Варна работят с френски колеги и измерват различни показатели за състоянието на морската среда по целия свят и в Черно море. И още: за вирусите и хората, алтернативни форми на живот, тайният живот на ледниците, как дроновете помагат на учените с набирането на данни, космически загадки, геномът на България – това са само част от темите, върху които работят изследователи от Варна и страната, включени в III Варненски фестивал на науката от 24-27 октомври 2024 г. във Фестивалния и конгресен център във Варна. Програмата предлага 90 индивидуални събития, всяко адресирано към конкретна, описана публика в няколко зали и пространства едновременно, които в дните на фестивала получават своите фестивални наименования. Публиката ще може да избере между презентации и научни шоута, прожекции на документални и игрални филми, записи от събития с чуждестранни гости от софийското издание на фестивала тази година, работилници, и атрактивни демонстрации и експерименти на щандове.

Третото издание на Варненския фестивал на науката цели да представи по достъпен и атрактивен начин на публиката в града актуалните теми, по които работят изследователи, технолози и иноватори в университетите и институтите във Варна и страната. Знанието за човешкото здраве и здравето на планетата, за космоса и технологичните иновации са директно свързани с ежедневието и качеството на живота на всеки един от нас, и допринасят за утвърждаването на критическото мислене в борбата с дезинформацията и конспиративни теории. Фестивалът се организира от Фондация „Красива наука“ с основното партньорство на Министерството на образованието и науката и Община Варна, заедно с академични, корпоративни, международни и медийни партньори.

Първите два фестивални дни са отделени на Училищна програма, за която учители вече резервираха места за над 530 ученика. Учителите все още могат да заявят посещения за своите класове в събития.

Училищната програма започва в 9:30 ч. на 24 октомври с шоуто „Влакна и въжета“, което дава първи досег на учениците със знанието за материалите и защо това е важно в ежедневието. Учителите могат да избират между практически работилници по различни предмети, презентации от действащи учени и прожекции. Във филмовата програма са включени филми на National Geographic за дивата природа, както и документалният филм за живота на проф. Минко Балкански на сценариста и ТВ продуцент Владина Цекова. За ученици, които изучават английски и френски език има прожекции на събития с чуждестранни учени, записани по време на гостуването им на Софийския фестивал на науката през м. май, които ще бъдат показани за първи път пред публика извън залите. Професиите на Антарктида, с какво се занимават минералозите и еколозите, как технологиите помагат за изучаване на ледниците са все теми в помощ на професионалната ориентация на младите хора. Специално за младите хора във Варна гостува и научно-популярният театрален спектакъл „Дългият път към звездите“, който представя последните научни теории за произхода на Слънчевата система и живота във Вселената. Автори и участници в спектакъла са астрофицикът доц. д-р Владимир Божилов и режисьорът и актьор Димитър Узунов. Със свой спектакъл за „Ресторант на края на Вселената“ участват и ученици от кръжоците по астрономия към Народна астрономическа обсерватория и планетариум „Николай Коперник“ – Варна, под ръководството на д-р Ева Божурова. Включено е и специално събитие в помощ на учителите и ползването на новите технологии в образованието от водещ унгарски изследовател (прожекция, на английски език).

В Основната програма – следобедните и вечерни часове на 24 и 25 октомври, и цялата програма през уикенда – има събития за деца, семейна публика и възрастни. Планираните събития за деца са програмирани успоредно с теми от интерес към родителите им.

Важна цел на фестивалните организатори е да представят работата на варненските учени, технолози и иноватори. Хидробиологът проф. д-р Валентина Тодорова от Института по океанология – БАН във Варна ще представи еволюцията и съвременните структура и процеси в черноморската екосистема. Метеорологът от Националния институт по метеорология и хидрология във Варна д-р Венета Тодорова ще разкаже как се правят прогнозите така, че ние да планираме спокойно почивка на нашето Черноморие и да не се притесняваме да излизаме за риба или разходка в морето. Екологът д-р Александър Зарков от Университетски ботанически градини към СУ „Св. Климент Охридски“ във Варна ще въведе най-малките природолюбители в безкрайно разнообразния и интересен свят на Ботаническите градини. Екип с ръководител м-р д-р Росица Недева от ВВМУ „Н. Й. Вапцаров“ ще представи изключително важните за безопасността по морета и суша специалности „Военен лекар“ и „Военна медицинска сестра“. Французинът Ян-Ерве Де Рок от институцията, която координира плаващите устройства на Argo в Европа и ас. Виолета Слабакова от Института по океанология – БАН ще разкажат как съвместният им проект ползва иновативни автоматични профилиращи буйове за подаване на сателитни данни за проследяване на морската среда.

Към варненските си колеги се присъединяват български изследователи от страната: вирусологът и професор по морфология от Института по експериментална морфология, патология и антропология с музей при БАН проф. д-р Радостина Александрова; зоологът и уредник в отдел „Природа“ на Регионален исторически музей – Русе Венцеслав Петков; ветеринарният лекар и молекулярен биолог от СУ „Кл. Охридски“ гл. ас. Петър Ефтимов; химиците доц. д-р Лъчезар Христов от СУ „Кл. Охридски“ и Наско Стаменов; географът и експерт по Геопространствени системи и технологии Кристиан Кирилов, астрофизикът и зам. декан на Физическия факултет на СУ „Св. Кл. Охридски“ доц. д-р Владимир Божилов; лабораторният мениджър на Центъра по молекулна медицина в Медицински университет – София Даниела Костова; докторът по електронни технологии от БАН и част от инженерния екип, който се грижи за функционирането на българската антарктическа база д-р Петър Сапунджиев; геологът от Музея по минералогия, петрология и полезни изкопаеми в СУ „Кл. Охридски“ Теодора Билярска, и др. Наред с тях в програмата отново са включени записи (на английски език) от събития от софийския фестивал: белгийски космолог, работил дълго със Стивън Хокинг; австрийски радиохимик, член на Националната лаборатория в Лос Аламос; американски астрофизик, част от мисията на НАСА за връщане на проби от астероид OSIRIS-REx; китайски палеонтолог.

Програмата за деца през уикенда включва няколко различни работилници от екипите на образователните предприемачества „Университет за деца“, Академия „Никола Тесла“ заедно с португалските си партньори от The Inventors, MindHub и Център за забавна математика, както и няколко от учените с презентации и шоу. Специално за фестивала са включени прожекции на детските игрални филми на режисьора Андрей Хадживасилев „Случаят Кюри“ и „Случаят Тесла“ за приключенията на младия изобретател Тони и неговите приятели от училище. Оригиналният сценарий на Андрей Хадживасилев и екипа му е вдъхновен от посещение на Софийския фестивал на науката, доказателство за ефективността на комуникативни, достъпни, атрактивни събития за наука, в каквито е специализиран екипът на Фондация „Красива наука“.

Вход в залите за събития става срещу безплатни пропуски и не по-късно от 10 минути след началото на събитието. Пропуски се предварително резервират от сайта на фестивала https://beautifulscience.bg/v-programa/. За събитията, в които остават свободни места, ще бъдат допускани и зрители, дошли директно във фестивалния комплекс, но след въвеждането на зрителите с предварителни пропуски.

Фестивалът ще се проведе в 4 зали, които по традиция се преименуват с имена, свързани с наука. Те са двете зали за представяния на сцена и прожекции: Зала Космос в партньорство с А1 (Зала 4, Пресцентър), Зала Океан (Зала 5), и две зали за практически работилници Зала Лаборатория (Зала 7) и Зала ДНК (зала 12).

Официалното откриване ще се състои на открито в билетното фоайе на ФКЦ, което във фестивалните дни ще се нарича Зона Откривател в партньорство със Солвей Соди, на 24 октомври от 10:30 до 11:00 ч. с участието на официалните гости от основните партньори на фестивала.

Екипът на фестивала ще бъде подкрепен от млади доброволци от Варна.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Наука
Китайският космически кораб се скачи успешно
Сряда, 30 Октомври 2024 09:10
Китайският космически кораб с екипаж от трима души, включително първата жена космически инженер в страната, се скачи след пътуване от повече от шест часа. Екипажът ще използва местната космическа станция...
Мъск предупреди за рискове изкуственият интелект да стане "опасен"
Вторник, 29 Октомври 2024 17:40
Милиардерът предприемач Илон Мъск предупреди във вторник, че има 10 до 20% вероятност изкуственият интелект (ИИ или AI) да поеме "в опасна посока". "Мисля, че ИИ е значителна екзистенциална заплаха...
Наши учени със световен пробив в алгоритмите и с награда за най-добра статия в топ научна конференция
Вторник, 29 Октомври 2024 11:42
Учени от INSAIT, институт към Софийския Университет, в сътрудничество с ETH Zurich и Принстън получиха наградата за най-добра научна статия на конференцията FOCS 2024, която се провежда в Чикаго, САЩ тази...
Интернет стана на 55 години
Вторник, 29 Октомври 2024 07:47
Творението, което промени световната култура – Интернет, има за рожден ден 29-ти октомври. “ Интернет е демократизиращ елемент – всеки има глас. Вече няма път назад. Не можем да го изключим. Интернет-епохата...
Американски учени идентифицираха необичаен феномен на Слънцето
Събота, 26 Октомври 2024 12:58
Американски учени идентифицираха необичаен феномен на Слънцето. Резултатите от изследването са публикувани в списание „Nature Astronomy“. Слънчевите изригвания, които са мощни експлозии в атмосферата,...
Корабът на "Спейс Екс" се приземи, връщайки четиричленен екипаж след отлагане
Петък, 25 Октомври 2024 15:51
Трима астронавти на НАСА и един руски космонавт се завърнаха на Земята тази сутрин след почти осеммесечен престой на борда на Международната космическа станция, който беше удължен заради проблемите с капсулата...
Може ли играта на Тетрис наистина да ви помогне да се справите с психотравма?
Сряда, 23 Октомври 2024 09:46
Вярвате или не, има нарастващ брой изследвания, които предполагат, че Тетрис може да бъде обещаващ начин да се помогне на хора, борещи се с психологическа травма. Tetris, класическата игра за въртене...
Интернет стана на 55 години
Понеделник, 21 Октомври 2024 18:35
Интернет стана на 55 години. На 21 октомври 1969 г. е осъществен първият успешен опит на учени от Калифорнийския университет (Лос Анджелис) и от Научно-изследователския институт в Стамфорд, (Кънектикът)...
Над 90 събития са включени във Варненския фестивал на науката от 24 до 27 октомври
Понеделник, 21 Октомври 2024 16:20
Над 90 събития са включени в третото издание на Варненския фестивал на науката, който ще се проведе от 24 до 27 октомври 2024 г. Научни работилници, презентации, експерименти, прожекции на документални...
Учени установиха произхода на любовта на човечеството към въглехидратите
Понеделник, 21 Октомври 2024 11:47
Изследователският екип се е фокусирал върху ген, наречен AMY1, който позволява на хората да идентифицират и да започнат да разграждат сложното въглехидратно нишесте в устата, като произвеждат ензима амилаза....
Предстои третото издание на Варненски фестивал на науката
Събота, 19 Октомври 2024 13:46
Морска медицина и метеорология, екосистемата на Черно море, как учени от Варна работят с френски колеги и измерват различни показатели за състоянието на морската среда по целия свят и в Черно море. И още:...
18-вековна находка пред риск: Липсата на реставрационни условия във Варна крие заплаха за артефактите
Петък, 18 Октомври 2024 16:18
Античната статуя от Одесос е изправена пред предизвикателства поради липсата на адекватни условия за реставрация. Уникалната статуя от Одесос, която беше намерени преди дни при строеж във Варна, няма...
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.7 + 0.8
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook