Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Covid-19 може да увеличи риска от инфаркт и инсулт до три години след инфекция, предполага проучване

Четвъртък, 10 Октомври 2024 09:10
Източник: Moreto.net   
Covid-19 може да бъде мощен рисков фактор за сърдечни пристъпи и инсулти до три години след инфекцията, предполага голямо ново проучване.

Изследването е публикувано в сряда в медицинското списание Atherosclerosis, Thrombosis, and Vascular Biology. То разчита на медицински досиета от приблизително четвърт милион души, които са били записани в голяма база данни, наречена UK Biobank.

В рамките на този набор от данни изследователите идентифицират повече от 11 000 души, които са имали положителен лабораторен тест за Covid-19, документиран в медицинските им досиета през 2020 г.; близо 3000 от тях са били хоспитализирани заради инфекциите си. Те сравняват тези групи с повече от 222 000 други в същата база данни, които не са боледували от Covid-19 през същия период от време.

Хората, които са се заразили с Covid през 2020 г., преди да има ваксини за инфекцията, са имали два пъти по-висок риск от сериозен сърдечен риск като инфаркт, инсулт или смърт за почти три години след заболяването си, в сравнение с хората, които не са боледували, установи проучването.

Ако човек е бил хоспитализиран заради инфекцията си, рискът от сериозно сърдечно събитие е дори по-голям – повече от три пъти по-висок – отколкото при хора без Covid в медицинските си досиета.

Нещо повече, за хората, които трябваше да бъдат хоспитализирани, Covid изглеждаше толкова мощен рисков фактор за бъдещи сърдечни пристъпи и инсулти, колкото диабетът или заболяването на периферните артерии.

Едно проучване изчислява, че повече от 3,5 милиона американци са били хоспитализирани за Covid между май 2020 г. и април 2021 г.

Повишените сърдечни рискове от инфекция не изглежда да намаляват с времето, установява проучването.

„Няма признаци за намаляване на този риск“, каза авторът на изследването д-р Стенли Хейзън, който ръководи отдела по сърдечно-съдови и метаболитни науки в клиниката в Кливланд. „Това всъщност е едно от най-интересните, според мен, изненадващи открития.“

Изследователите, участващи в проучването, казват, че не знаят защо точно Covid има толкова очевидно дълготрайни ефекти върху сърдечно-съдовата система.

По-ранни проучвания показват, че коронавирусът може да зарази клетките, които покриват стените на кръвоносните съдове. Вирусът е открит и в лепкави плаки, които се образуват в артериите, които могат да се разкъсат и да причинят инфаркти и инсулти.


„Възможно е просто да има нещо, което Covid причинява на стените на артериите и съдовата система, което е трайно увреждане и просто продължава да се проявява с течение на времето“, каза авторът на изследването д-р Хуман Алайе, професор по биохимия и молекулярна генетика в Keck School of Медицина в Университета на Южна Калифорния.

Тяхната работна теория, каза Алайи, е, че Covid може да дестабилизира плаките, които се образуват в стените на артериите и може да ги направи по-податливи на разкъсване и причиняване на съсирек.

Алайи и неговият възпитаник Джеймс Хилсър проверили дали хората с известни генетични рискови фактори за сърдечни заболявания или генни промени, свързани с податливостта им към инфекция с Covid, са по-склонни от други да получат инфаркт или инсулт или да умрат след хоспитализация за Covid. Но не било така.

Изследователите откриват разграничение по кръвна група.

Изследователите са знаели, че хората с определени различни от О кръвни групи – A, B или AB – са изложени на по-висок риск от сърдечно-съдови заболявания.

Кръвната група също изглежда играе роля в това колко вероятно е човек да се разболее от Covid.

В новото проучване хората с кръвна група O, които са били хоспитализирани с Covid, не са имали толкова висок риск от инфаркт или инсулт, колкото тези с кръвни групи A, B или AB.

Изследователите смятат, че генът, който кодира кръвната група, може да играе роля в повишения риск от инфаркти и инсулти след Covid, но не са сигурни как точно.

В проучването имаше и обнадеждаващи новини. Хората, които са били хоспитализирани за Covid, но които също са приемали ниски дози аспирин, не са имали повишена вероятност от последващ инфаркт или инсулт. Това означава, че рискът може да бъде смекчен, каза Хейзън.

Проучването не разглежда ефектите от ваксинацията срещу Covid-19 върху сърдечно-съдовия риск на дадено лице, но Хейзън подозира, че имат защитен ефект, тъй като ваксините обикновено предпазват инфекциите от Covid да станат тежки.

Проучването също така не изследва дали повтарящите се инфекции с Covid може да са свързани с още по-големи рискове за здравето, както установиха някои изследвания.

Все пак, казва Хейзън, всеки, който е бил хоспитализиран с Covid – независимо дали е ваксиниран или не – трябва да внимава за сърдечни рискове.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Наука
Режисьорът на „Аз, роботът“ обвини Илон Мъск, че е плагиатствал дизайна му с новата линия роботи на Tesla
Понеделник, 14 Октомври 2024 14:00
Австралийският режисьор Алекс Прояс обвини Илън Мъск, че е откраднал дизайна му за нова линия роботи на Tesla. Миналата седмица Мъск и Tesla представиха два нови прототипа на самоуправляващи се превозни...
Нобеловата награда за мир за 2024 г. беше присъдена на оцелели от атомните бомби в Хирошима и Нагасаки
Петък, 11 Октомври 2024 14:14
Нобеловата награда за мир за 2024 г. беше присъдена на Нихон Хиданкьо - обикновена японска организация на оцелели от атомните бомби в Хирошима и Нагасаки за нейните усилия „да постигне свят без ядрени...
Изгубили сме 73% от популациите на гръбначни животни в дивата природа
Петък, 11 Октомври 2024 10:30
Експертите предупреждават, че действията ни в следващите пет години ще са от решаващо значение за бъдещето на планетата Катастрофален срив от 73% в популациите на бозайници, птици, земноводни, влечуги...
Варненски ученик със златен медал от Международна олимпиада по астрономия и астрофизика
Четвъртък, 10 Октомври 2024 13:16
Българските ученици се завърнаха с пет медала от Младежката международна олимпиада по астрономия и астрофизика, а златният е за Варна в лицето на Светослав Арабов от Математическата гимназия „Д-р Петър...
Covid-19 може да увеличи риска от инфаркт и инсулт до три години след инфекция, предполага проучване
Четвъртък, 10 Октомври 2024 09:10
Covid-19 може да бъде мощен рисков фактор за сърдечни пристъпи и инсулти до три години след инфекцията, предполага голямо ново проучване. Изследването е публикувано в сряда в медицинското списание Atherosclerosis,...
Трима учени печелят Нобелова награда за химия за работа върху протеини
Сряда, 9 Октомври 2024 13:41
Учените Дейвид Бейкър, Джон Джъмпър и Демис Хасабис спечелиха Нобеловата награда за химия за 2024 г. за работата си по прогнозиране на структурата на протеините с помощта на изкуствен интелект. Кралската...
Джон Хопфийлд и Джефри Хинтън печелят Нобеловата награда за физика
Вторник, 8 Октомври 2024 15:04
Джон Хопфийлд и Джефри Хинтън печелят Нобеловата награда за физика, съобщи Кралската шведска академия на науките. Наградата им се присъжда за "за основополагащи открития и изобретения, които позволяват...
Нобелова награда за медицина е присъдена на американското дуо Виктор Амброс, Гари Рувкун
Понеделник, 7 Октомври 2024 13:06
Учените Виктор Амброс и Гари Рувкун бяха обявени за носители на Нобеловата награда за физиология или медицина за 2024 г. за откриването на микроРНК и нейната роля в генната регулация, съобщи органът, присъждащ...
Как човек може да бъде номиниран за Нобелова награда?
Понеделник, 7 Октомври 2024 12:07
Присъждани от 1901 г. насам, Нобеловите награди отличават онези, които, по думите на създателя на наградата и учен Алфред Нобел, са „донесли най-голямата полза за човечеството“, подчертавайки окуражаващия...
Намерената глава в Хераклея Синтика е част от втората статуя (видео)
Четвъртък, 3 Октомври 2024 15:26
Главата на статуята намерена в Големия канал на Хераклея Синтика със сигурност е част от втората статуя, става ясно. Скулптурата е с около 150 години по-късна от първата, открита в Големия канал на...
Meta представи новите си очила с добавена реалност (видео)
Четвъртък, 26 Септември 2024 13:54
Можете да проведете видео разговор със свободни ръце, за да се свържете с приятели и семейство в реално време, и можете да поддържате връзка в WhatsApp и Messenger, за да преглеждате и изпращате съобщения....
Започна разкриването на сграда с подова мозайка в Хераклея Синтика
Понеделник, 23 Септември 2024 11:27
Започна разкриването на сграда с подова мозайка в Хераклея Синтика край с. Рупите, Петричко. „За пръв път, откакто проучваме града, се натъкваме на мозаечен под – коментира ръководителят на екипа проф....
Търси в новини:
1234567891011

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.7 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook