Правителството на Съединените щати възложи на своята космическа агенция НАСА да установи стандартна часова зона за Луната, която ще бъде известна като...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Правителството на Съединените щати възложи на своята космическа агенция НАСА да установи стандартна часова зона за Луната, която ще бъде известна като координирано лунно време (CLT).
В меморандум, публикуван на 2 април, Службата за научна и технологична политика на САЩ (OSTP) заяви: „Федералните агенции ще разработят стандартизация на небесното време с първоначален фокус върху лунната повърхност и мисии, работещи в пространството Cislunar [областта в орбитата на луната ], с достатъчна проследимост за подпомагане на мисии до други небесни тела.“ „Проследимост“ означава, че CLT може да се поддържа в синхрон с часовите зони на Земята.
Бележката очертава следните характеристики за новия CLT:
Проследимост до координирано универсално време (UTC – компромис както за англоговорящите, така и за френските);
Достатъчна точност за поддържане на прецизна навигация и наука;
Устойчивост на загуба на контакт със Земята (което означава, че CLT може да работи независимо от Земята); и
Мащабируемост към космически среди извън системата Земя-Луна (което означава, че други космически станции отвъд Луната също биха могли да използват CLT).
Не очаквайте все още любимите ви приложения за часова зона и календар да имат CLT като опция; НАСА трябва да създаде CLT до края на 2026 г.
Защо луната се нуждае от собствена часова зона?
Казано като за неспециалисти, ние се нуждаем от надеждна система за синхронизиране на Земята с „лунно време“, тъй като по-ниската гравитация на Луната кара времето да се движи малко по-бързо там, отколкото на Земята – само с 58,7 микросекунди (има 1 милион микросекунди в една секунда) по-бързо в рамките на всеки 24 земни часа.
Това не е научна фантастика, въпреки че е основна характеристика на холивудски блокбастъри като Интерстелар. Известно като „гравитационно забавяне на времето“, протичането на времето се влияе от гравитацията. Макар и малки, тези времеви несъответствия могат да причинят проблеми със синхронизирането на сателити и космически станции в лунна орбита.
Неназован представител на OSTP каза пред Reuters: „Представете си, ако светът не синхронизира часовниците си по едно и също време – колко разрушително може да бъде това и колко предизвикателни стават ежедневните неща.“
Как бихме определили времето на Луната?
Земята използва UTC или координирано универсално време за синхронизиране на часовите зони по света. UTC се определя от повече от 400 атомни часовника, които се поддържат в национални „времеви лаборатории“ в около 30 страни по света. Атомният часовник използва вибрациите на атомите, за да постигне изключителна прецизност при следенето на времето. Подобни атомни часовници ще бъдат поставени на Луната, за да се получи точно отчитане на времето.
Известна като Глобална система за позициониране, навигация и синхронизиране (PNT), тази система за прецизно синхронизиране позволява на комуникационните системи да измерват и поддържат точно време. The Ordnance Survey, британската организация, която изготвя карти от 1791 г., обяснява, че PNT има три основни елемента:
Позициониране – способността за точно определяне на нечие местоположение и ориентация, предимно двуизмерно върху отпечатана карта, въпреки че триизмерната ориентация може да бъде определена, когато е необходимо.
Навигация – способността да се определя както текущата, така и желаната позиция (относителна или абсолютна) и да се прилагат корекции на курса, ориентацията и скоростта, за да се достигне желана позиция от всяка точка на света, от под повърхността (под повърхността на Земята) до повърхност и от повърхността към пространството.
Отчитане на времето – възможност за поддържане на точно и точно време от всяка точка на света.
Има ли НАСА планове за часови зони в други части на космоса?
Въпреки че не се споменават часови зони на други планети, през 2019 г. мисията на НАСА Deep Space Atomic Clock (DSAC) тества атомен часовник за подобряване на навигацията на космически кораби в дълбокия космос. Мисията DSAC на ракетата Falcon Heavy на SpaceX стартира на 22 юни 2019 г. Ракетата тества атомния часовник в орбитата на Земята в продължение на една година.
Обикновено космическите кораби поддържат точно време, като изпращат сигнали към атомните часовници на Земята и след това сигналът се изпраща обратно към космическия кораб. В тази мисия атомният часовник на борда беше тестван, за да поддържа точно време, без да разчита на тази двупосочна комуникация между космическия кораб и атомните часовници на Земята. Точността на синхронизирането е свързана с получаването на точно позициониране, като същевременно помага на космическия кораб да достигне успешно планираното място в космоса.
Лабораторията за реактивни двигатели на НАСА, центърът за роботизирано изследване на слънчевата система, обяснява: „Двупосочна система, която изпраща сигнал от Земята към космически кораб, обратно към Земята и след това отново към космическия кораб, ще отнеме средно 40 минути . Представете си, че GPS на телефона ви отне 40 минути, за да изчисли позицията ви. Може да изпуснете завоя си или да имате няколко изхода надолу по магистралата, преди да ви настигне. Ако хората пътуват до Червената планета [Марс], би било по-добре системата да е еднопосочна, позволявайки на изследователите незабавно да определят текущата си позиция, вместо да чакат тази информация да се върне от Земята.
Мисията приключи успешно през 2021 г., като бордовият атомен часовник поддържа правилното време и навигационно позициониране.
Античната статуя от Одесос е изправена пред предизвикателства поради липсата на адекватни условия за реставрация.
Уникалната статуя от Одесос, която беше намерени преди дни при строеж във Варна, няма...
Ново изследване установи, че генетиката, а не начинът на живот, е основната причина за подаграта. Проучването идентифицира ключови гени, отваряйки вратата към подобрени лечения и оспорвайки стигмата, която...
Човечеството е извадило от равновесие глобалния воден цикъл „за първи път в човешката история“, подхранвайки нарастваща водна катастрофа, която ще сее хаос върху икономиките, производството на храни и...
При разкопките в могилата „Амида“, наричана „сърцето на Диарбекир“, бяха открити доказателства, че заселването на този археологически обект датира отпреди 10 000 години, предаде Анадолската агенция специално...
Ограничаването на калориите удължава здравословния живот при множество видове
Революционно проучване, публикувано в Nature, разкри, че постоянният по-нисък калориен прием значително превъзхожда периодичното...
Уникална мраморна статуя на мъж от римската епоха откриха при изкопни работи за строеж във Варна. За находката съобщава инвеститора на обекта. Статуята е намерена в близост до бул. „Приморски“. Открита...
В понеделник вечер българското небе бе осветено от рядката комета A3 Tsuchinshan-ATLAS, която направи последното си видимо преминаване край Земята.
Тази изключителна небесна гледка е особено значима,...
Хиляди хора от цялата страна се стекоха на площада в малкото родопско село Слащен, за да станат свидетели на историческото представяне на прототип на първия изцяло български електрически хиперавтомобил...
Австралийският режисьор Алекс Прояс обвини Илън Мъск, че е откраднал дизайна му за нова линия роботи на Tesla.
Миналата седмица Мъск и Tesla представиха два нови прототипа на самоуправляващи се превозни...
Нобеловата награда за мир за 2024 г. беше присъдена на Нихон Хиданкьо - обикновена японска организация на оцелели от атомните бомби в Хирошима и Нагасаки за нейните усилия „да постигне свят без ядрени...
Експертите предупреждават, че действията ни в следващите пет години ще са от решаващо значение за бъдещето на планетата
Катастрофален срив от 73% в популациите на бозайници, птици, земноводни, влечуги...
Българските ученици се завърнаха с пет медала от Младежката международна олимпиада по астрономия и астрофизика, а златният е за Варна в лицето на Светослав Арабов от Математическата гимназия „Д-р Петър...