Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Facebook на 20 години. Как социалната мрежа промени комуникационния процес?

Неделя, 4 Февруари 2024 11:20
Източник: БТА   
На 4 февруари 2004 г. е даден старт на социалната мрежа Facebook ("Фейсбук") от Марк Зукърбърг, тогава студент по компютърни науки в Харвардския университет, днес председател и главен изпълнителен директор на „Мета“. Това сочи информация на отдел „Справочна“ на БТА.

Днес Фейсбук навършва 20 години. През 2021 г. американската компания "Фейсбук" променя името си на "Мета" (Meta), а част от нея са Инстаграм, Месинджър и други платформи.

Освен за комуникация Фейсбук днес се използва и като източник на информация. В средата на м.г. институтът „Ройтерс“ за изследване на журналистиката публикува доклад, според който като основен източник на новини - 76% от анкетираните българи са посочили онлайн източници, включително социалните медии, 63% ползват телевизиите и едва 12% - печатните медии. При социалните медии най-популярен е Фейсбук, като 64% от анкетираните ни сънародници го използват за новини, а 77% - „на общо основание“.

С идването на Фейсбук и социалните мрежи се промени самата парадигма на комуникационния процес, каза проф. Лилия Райчева - преподавател във Факултета по журналистика и масови комуникации в Софийския университет "Св. Климент Охридски". Една от причините е, че потребителите стават и продуценти на съдържание.

Това е предвидено още през 1980 г. в „Третата вълна“ на изследователя Алвин Тофлър. Той въвежда понятието „протребител“ – съчетава потребител и продуцент на новини. И актуалността на съобщенията във Фейсбук е изключително важна. Тя поражда съперничеството за вниманието на потребителите между социалните мрежи и традиционните медии, коментира проф. Райчева.

Развитието на социалните мрежи и специално Фейсбук оказаха доста голямо внимание върху живота на всички и начина, по който употребяваме информация, коментира Иван Радев от Асоциацията на европейските журналисти в България (АЕЖ-България). Той посочи, че информацията се персонализира спрямо нашите предпочитания, алгоритмите я подреждат и тя идва при нас и оформя възгледите на голяма част от обществото.

Фейсбук и влиянието му върху журналистиката



Първоначалната цел беше да се свързваме по-лесно помежду си, посочи Радев. Следващата – да демократизират общуването в интернет, но заради техния модел стана така, че ефектът от това демократизиране е доста нееднозначен. Изместиха до голяма степен част от журналистиката, каза той и добави, че най-вече е повлиял на печатните медии. Вместо да получаваме информация, преминала през филтъра на професионални журналисти, се стигна дотам, че голяма част от информацията получаваме от социалните мрежи според техните алгоритми, които подбират какво да ни покажат и какво да скрият. Тези алгоритми са настроени така, че да задържаме колкото се може повече вниманието си в социалната мрежа, коментира Иван Радев.

Има проблеми, свързани най-вече с отговорността на тези, които споделят съдържание, каза проф. Райчева. С появата на неточни и непроверени данни, бързо запълващи информационния вакуум, се формира обществено мнение, което често пъти може да не съответства на реалността, а това е пагубно за журналистиката и създава големи предизвикателства пред спазването на професионалните стандарти. Така социалните мрежи спомагат за разпространение на дезинформация, което е контрапродуктивно за демократичните общества, обясни тя.

По думите на проф. Райчева чрез Фейсбук информацията се движи по-бързо, но тя трябва да бъде верифицирана и всеки, който уважава журналистическата професия, би очаквал официалното и проверено съобщение. Новият Европейски закон за свободата на медиите предлага обща рамка за защита тъкмо на редакционната независимост на медиите в Европейския съюз, на плурализма, на качеството на журналистическото съдържани и много важно – на прозрачността на медийната собственост, каза още тя.

Социалните мрежи повлияха за радикализация на обществата, смята Иван Радев. Всяка една от големите социални мрежи има „заслуги“ за разцвета на дезинформацията. Те твърде закъсняха с реакциите срещу нея. В момента се взимат мерки за борба с дезинформацията. Социалните мрежи осъзнаха какви са негативните ефекти от това, че се превърнаха в такъв глобален лидер, но все още са в позицията на длъжници на обществото и журналистиката, която изместиха, коментира той.

Според него винаги, когато говорим за борба с дезинформация, трябва да отчитаме баланса и недопускането на цензура. Има усилия, които могат да се направят, и са ефективни в борбата срещу дезинформацията. Колко и в каква степен зависи от волята на социалните мрежи и публичния натиск върху тези платформи, обясни Радев.

Влиянието на Фейсбук върху хората



В изследване в рамките на европейския проект МЕДИАДЕЛКОМ екипът на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ установява, че в поредицата от пет парламентарни избора -2021 г. - 2023г., активността на политическите лидери във Фейсбук страниците им не е повлияла на изборните резултати, каза проф. Райчева.

„Данните показват, че в по-крехките демокрации с по-уязвими медийни системи, каквато е нашата страна, залитането към социалните мрежи няма как да не влияе върху спада на доверието към традиционните медии. Продължаваме да сме подвластни на двата взаимосвързани процеса – медиатизация на политиката и политизация и комерсиализация на медиите“, коментира тя.

По думите ѝ големите социално-политически промени, които започват преди повече от три десетилетия в бившите социалистически страни, са катализирани от новите информационни и комуникационни технологии. Тяхното стремглаво развитие обаче изпреварва напасването със законовата и регулаторната рамка, очертаването на бизнес моделите в медийната среда, осмислянето на професионалните стандарти и психологическите нагласи на аудиторията.

Всяко нововъведение е като нож с две остриета – от една страна е много позитивно усещането за свобода във Фейсбук, но от друга - хората все още не са достатъчно подготвени за напастта на фалшивите новини в цифровата комуникационна среда, коментира проф. Райчева.

Според нея вече сме изправени пред ново предизвикателство – справянето с инвазията на изкуствения интелект.

Не трябва да позволяваме на социалните мрежи да изместят професионалната журналистика, защото тя има своето място, заяви Иван Радев. Ако досега изкуственият интелект (ИИ) на социалните мрежи - т.нар. алгоритми, подрежда и избира какво съдържание ще видим, от сега нататък ИИ ще може и да създава съдържание. Много е важно да не се изоставя професионалната журналистика, следваща етични стандарти. Журналистиката, която да може да изпълнява ролята си – да държи хората с власт отговорни и да информира коректно обществото, каза той.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Наука
Учените създават нов синтетичен антибиотик, ефективен срещу резистентни на лекарства супербактерии
Петък, 16 Февруари 2024 12:14
Новият антибиотик е ефективен срещу мултирезистентни щамове бактерии в лабораторията, но са необходими допълнителни тестове, за да се определи дали действа при хора. Изследователи в Съединените щати...
"Прогрес МС-26" излетя към Международната космическа станция (видео)
Четвъртък, 15 Февруари 2024 08:29
Транспортния товарен кораб "Прогрес МС-26" бе изстреляна от космодрума Байконур с Ракетата-носител "Союз-2.1а" в 05:25 българско време, съобщава "Интерфакс". Корабът ще достави до Международната космическа...
"Куиз в музея" за ученици: Познавате ли историята на Варна
Сряда, 14 Февруари 2024 13:30
По повод националният празник на 3-ти март, Освобождението на България от османско робство, Музей за нова история на Варна, заедно с Учебният музей при РИМ-Варна отправят предизвикателство към учениците Съберете...
Ново устройство позволява на мъж с протезната ръка да усеща температура (видео)
Понеделник, 12 Февруари 2024 13:22
Ново устройство дава възможност на човек с ампутация да усеща температура с протезна ръка. Технологията е стъпка към протезни крайници, които възстановяват пълен набор от сетива, подобрявайки както тяхната...
Астрономи откриха неизвестен досега източник на звезден прах
Събота, 10 Февруари 2024 14:10
Международен екип от астрономи откри неизвестен досега източник на прах във Вселената - спицифичен вид свръхнова, която взаимодейства с газ от обкръжението си, съобщи сайтът на в. "Индипендънт". Звездният...
Вигра може да намали риска от Алцхаймер при мъжете, установи ново проучване
Четвъртък, 8 Февруари 2024 15:25
Мъжете, на които са предписани лекарства за еректилна дисфункция като виагра и сиалис, са с 18% по-малко застрашени от развитие на болестта на Алцхаймер, установи ново проучване. Констатацията дава...
NASA в последен етап за изстрелване на модул към Луната
Четвъртък, 8 Февруари 2024 11:31
Текат последни етапи на подготовка за изстрелването на лунната мисия IM-1. Като част от инициативата на НАСА CLPS (Commercial Lunar Payload Services) и кампанията Artemis, SpaceX се насочва не по-рано...
Meta ще маркира изображения в онлайн платформите си, създадени с изкуствен интелект от други компании
Вторник, 6 Февруари 2024 19:02
Компанията Meta, която е собственик на социалните мрежи Facebook, Instagram и Threads, ще започне да открива и маркира изображения, генерирани чрез технология за изкуствен интелект на други компании през...
Изследване: Хората с бръчки изглеждат ненадеждни и по-малко приятни
Вторник, 6 Февруари 2024 15:35
Да остаряваме грациозно означава да приемем бръчките, които животът е издълбал върху лицата ни, и да открием красотата в проявената мъдрост. Дали обаче останалите хора мислят така? Изследователи установиха,...
Руски космонавт счупи рекорда за най-продължителен престой в Космоса (видео)
Неделя, 4 Февруари 2024 14:42
Руският космонавт Олег Кононенко постави световен рекорд за най-продължително общо време, прекарано в Kосмоса, надминавайки своя сънародник Генадий Падалка, който регистрира повече от 878 дни, съобщи Роскосмос....
Facebook на 20 години. Как социалната мрежа промени комуникационния процес?
Неделя, 4 Февруари 2024 11:20
На 4 февруари 2004 г. е даден старт на социалната мрежа Facebook ("Фейсбук") от Марк Зукърбърг, тогава студент по компютърни науки в Харвардския университет, днес председател и главен изпълнителен директор...
Акциите на Meta поскъпнаха с 20%, а цената на компанията скочи с 200 млрд. долара само за ден
Събота, 3 Февруари 2024 11:45
Акциите на технологичните гиганти поскъпнаха рязко по време на петъчната търговия след силни финансови резултати на Amazon и Meta за последното тримесечие. По този начин собственикът на Фейсбук е на път...
Търси в новини:
89101112131415161718

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Работа с немски
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.6 + 0.6
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook