Най-малко 26 души са загинали, след като въоръжени мъже откриха огън срещу група местни туристи в индийския регион Кашмир, съобщиха властите пред Би Би...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Най-малко 26 души са загинали, след като въоръжени мъже откриха огън срещу група местни туристи в индийския регион Кашмир, съобщиха властите пред Би Би Си.
Атаката е извършена в Пахалгам – живописен град в Хималаите, често наричан „Швейцария на Индия“. Според министър-председателя на региона Омар Абдула, нападението е „много по-мащабно от всичко, насочвано срещу цивилни през последните години“. Има множество ранени, като някои са в критично състояние.
Двадесет и шест души загинаха, а 17 бяха ранени, след като екстремисти откриха огън по туристи в контролираната от Индия част на Кашмир, предаде Ройтерс.
Атаката беше извършена във вторник на поляна в района на Пахалгам, в живописната хималайска федерална територия. Сред загиналите са 25 индийци и един непалски гражданин, съобщиха от полицията.
Това е най-тежкото нападение срещу цивилни в Индия от стрелбите в Мумбай през 2008 г. и наруши относителното спокойствие в Кашмир, където туризмът процъфтява, а антииндийското въстание отслабна през последните години.
Премиерът Нарендра Моди прекъсна двудневното си посещение в Саудитска Арабия и се завърна в Ню Делхи тази сутрин. Министърът на финансите Нирмала Ситараман също съкрати визитата си в Съединените щати и Перу.
Атаката се разглежда като удар срещу усилията на правителството да представи отмяната на полуавтономния статут на Кашмир като успех, довел до мир и развитие в дълго време нестабилния регион с мюсюлманско мнозинство.
Малко известна въоръжена групировка – „Кашмирската съпротива“, пое отговорност за атаката в публикация в социалните мрежи. В нея се изразява недоволство от заселването на над 85 000 „външни лица“ в региона, което според групата представлява „демографска промяна“.
В ново изявление днес групата твърди, че "набелязаните лица не са били обикновени туристи, а свързани с индийските служби за сигурност". „Това не беше типична туристическа група, а по-скоро агенти под прикритие, натоварени с разузнавателна дейност“, се казва още в съобщението. Атаката, според тях, трябва „да послужи като сигнал за събуждане не само за Делхи, но и за онези, които подкрепят съмнителните ѝ стратегии“.
В сряда над дузина местни организации призоваха за затваряне на федералната територия в знак на протест срещу нападението, при което загинаха туристи, чийто нарастващ брой подпомага местната икономика.
Много училища също преустановиха занятията за деня в знак на протест.
Авиокомпаниите изпълняваха допълнителни полети от Сринагар – лятната столица на територията – тъй като посетителите бързаха да напуснат региона. Главната магистрала, свързваща Сринагар с останалата част от страната, е повредена от проливен дъжд и временно затворена за ремонт, което допълнително увеличи търсенето на полети.
Индийският премиер Нарендра Моди прекъсна визитата си в Саудитска Арабия и заяви, че извършителите ще бъдат „изправени пред правосъдието“. „Нашата решимост да се борим с тероризма е непоколебима и само ще се засилва“, написа той в профила си в X.
Световни лидери осъдиха нападението. Американският президент Доналд Тръмп определи случилото се като „дълбоко обезпокоително“ и заяви, че САЩ стоят твърдо зад Индия в борбата срещу тероризма. Председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен определи атаката като „гнусен терористичен акт“, а руският президент Владимир Путин изрази „искрени съболезнования“ за последиците от „бруталното престъпление“.
Пакистанското външно министерство също изрази „загриженост“ и съболезнования към жертвите, пожелавайки бързо възстановяване на ранените.
Атаката е извършена в планинската местност Байсаран, на около 5 км от Пахалгам. До мястото не може да се достигне с автомобили, уточни Види Кумар Бърди, началник на полицията в Джаму и Кашмир, пред BBC Hindi.
Очевидци разказват, че след нападението е настъпила паника – хората са започнали да бягат, да плачат и да крещят. Някои от засегнатите туристи са съобщили, че нападателите са се насочвали конкретно към немюсюлмани.
Видеа, разпространени в социалните мрежи и индийски медии, показват как войници тичат към мястото на стрелбата, както и кадри с ранени и тела, разпръснати по поляните. Информацията тепърва се проверява от властите.
От началото на 2025 г. над 1 милион бежанци са се завърнали в Сирия, съобщи постоянният и хуманитарен координатор на ООН за страната Адам Абделмула, цитиран от Euronews. От тях около 885 000 са вътрешно...
Турският президент Реджеп Тайип Ердоган свиква заседание на кабинета, на което ще бъде обсъдено разследването срещу отстранения от длъжност кмет на Истанбул Екрем Имамоглу, съобщават турските медии.
Заседанието...
Планината Фуджи е обект на световното наследство на ЮНЕСКО, световноизвестен символ и емблема на Япония. Но тя също така се е превърнала в „планина от боклук“, пренаселена от милиони туристи.
За да...
Севернокорейският диктатор Ким Чен Ун е изразил непоколебимата си подкрепа за руската инвазия в Украйна по време на среща с висш руски служител в Пхенян, съобщиха севернокорейските държавни медии, цитирани...
Десетки хиляди протестиращи участваха в демонстрации в цяла Турция, след като основният съперник на президента на страната Реджеп Тайип Ердоган беше официално арестуван и обвинен в корупция.
Екрем Имамоглу,...
1201 г. – Цар Калоян превзема Варна, с което градът преминава от Византийската империя в България.
1449 г. – Арта е присъединена към Османски Епир.
1721 г. – Йохан Себастиан Бах завършва своите шест...
Преговорите между американската и украинската делегация започват още тази вечер в Рияд, съобщи The New York Times. Разговорите в столицата на Саудитска Арабия ще предшестват утрешната среща между представители...
Министерството на вътрешните работи на Турция официално отстрани кмета на Истанбул Екрем Имамоглу от поста му, след като съдът потвърди ареста му по обвинения в подкуп. Това предаде Агенция Франс прес...
Съдът официално арестува кмета на Истанбул Екрем Имамоглу, който е смятан за ключов съперник на президента Реджеп Тайип Ердоган, съобщава "Франс прес". Той ще остане в ареста до приключването на съдебния...
Цените на имотите в Гърция продължават да се покачват, като интересът към качественото ново строителство остава висок. Въпреки значителния ръст на цените, жилищата в затворени и охраняеми комплекси се...
Турските прокурори са поискали от съда да задържи в ареста кмета на Истанбул Екрем Имамоглу и четирима негови помощници в очакване на съдебен процес по обвинения в тероризъм и корупция. Това съобщиха източници...
23 март е Световен ден на метеорологията. На този ден през 1950 г. влиза в сила конвенцията, с която се основава Световната метеорологична организация (СМО), в която членуват над 190 държави.
Чества...