На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август 1961 г., като разделя Берлин на Източен, контролиран от СССР, и на Западен, контролиран от съюзниците - САЩ, Великобритания и Франция. Тя разделя символично и Германия - на Германска демократична република (ГДР) и Федерална република Германия (ФРГ). На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на Правителството на ГДР, Гюнтер Шабовски, обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Хиляди източно берлинчани се втурват към стената, която ги разделя от съгражданите им и от свободния свят. Реакциите откъм западната страна на стената са не по-малко емоционални:
Нейното събаряне слага край на разделението на Германия и дава началото на рухването на т. нар. "Желязна завеса", разделяла Западна и Източна Европа в продължение на 44 години. Тя става един от най-известните символи на Студената война - термин, с който се означава продължителното напрежение между Източния блок, начело с бившия СССР, и Западния блок, доминиран от САЩ и НАТО, започнало след Втората световна война и продължило до разпадането на Съветския съюз в края на декември 1991 г.
Стената е построена за една нощ на 12 август 1961 г., за да изолира комунистическия Източен Берлин от Западен Берлин. Първоначално е под формата на бодлива тел, преди да се превърне в укрепена стена, висока над 3 метра. Хората, живеещи в ГДР, се събуждат на 13 август и с ужас откриват, че са разделени от приятели, роднини и колеги на запад. Завършената стена се състои от 106-километрова част от бетон, още 66 км бодлива тел и над 300 наблюдателни кули. Стената не само преминава през центъра на града, а напълно обгражда всички граждани на Западен Берлин, заобиколен от комунистическата ГДР.
Стената разделя не само приятели и роднини, а много хора и от двете страни губят работата и препитанието си, ако се окажат от грешната страна. Смята се, че за 28-годишното съществуване около 200 души са загинали в опит да я преминат. По време на разделението жителите на Източен Берлин стават все по-гневни и по-често надигат глас, че просперитетът и свободата от другата страна на границата са им отказани.
След революциите срещу СССР в други страни те започват да искат свободно преминаване на Запад. Протестите достигат кулминацията си в нощта на 9 ноември 1989 г., когато объркани охранители отварят вратите към 22,45 ч. Това става, след като говорителят на Комунистическата партия в Източен Берлин Гюнтер Шабовски е обявил по-рано същата вечер, че преминаването ще бъде позволено незабавно. Макар че протестиращите започват да разрушават части от Стената още същата нощ, официалното унищожаване е предприето едва през лятото на 1990 г.
Според израелски източници по време на преговорите за прекратяване на огъня в Катар е била договорена нова инициатива, съчетаваща предишни предложения. В нея са взети предвид "ключовите въпроси и последните...
На 29 октомври отбелязваме Световния ден за борба с инсулта. Мозъчно-съдовите заболявания са водеща причина за заболеваемаст и смъртност по целия свят. България е на едно от първите места в това отношение....
Творението, което промени световната култура – Интернет, има за рожден ден 29-ти октомври.
“ Интернет е демократизиращ елемент – всеки има глас. Вече няма път назад. Не можем да го изключим. Интернет-епохата...
539 пр.н.е. – Персийският цар Кир II Велики, със завладяването на Вавилон издава първият писмен документ за правата на човека, известен като Цилиндъра на Кир.
1859 г. – Испания обявява война на Мароко.
1886...
Съветът за сигурност на ООН се събира по искане на Иран след израелските атаки срещу страната в събота.
Според израелския премиер Бенямин Нетаняху, ударът по Иран е постигнал всичките си цели.
Говорител...
Жерар Депардийо поиска отлагане на процеса срещу него за сексуално насилие, който трябваше да започне в Париж в понеделник. Адвокатът му поиска отлагане, позовавайки се на здравословни проблеми на звездата.
Френският...
"Хамас" е готов да постигне споразумение с Израел за прекратяване на огъня в Газа. Това заяви високопоставен служител от политическото бюро на терористичната групировка, цитиран от британското издание...
Петролните фючърси поевтиняват с над 4% (с повече от 3 долара за барел) в началото на търговията в понеделник, след като при проведените през уикенда израелски удари по Иран не беше засегната енергийна...
На 28 октомври отбелязваме Международния ден на анимацията, учреден, за да подчертае и признае силата на анимационното изкуство и таланта на неговите артисти, пише списание Hera.bg.
През 2002 г. Международната...
312 г. – Битката на Милвийския мост: Константин I побеждава Максенций и става едноличен управител на Римската империя.
1492 г. – Христофор Колумб открива остров Куба.
1740 г. – Иван VI става император...
Иранските официални лица трябва да определят как най-добре да демонстрират силата на Иран пред Израел след израелската атака срещу Техеран преди два дни. Това заяви върховния лидер на страната аятолах...
Българските граждани зад граница ще могат да упражнят правото си на глас в общо 719 избирателни секции в 57 държави. Най-много секции ще бъдат разкрити в Турция – 168, Обединеното кралство Великобритания...