На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август 1961 г., като разделя Берлин на Източен, контролиран от СССР, и на Западен, контролиран от съюзниците - САЩ, Великобритания и Франция. Тя разделя символично и Германия - на Германска демократична република (ГДР) и Федерална република Германия (ФРГ). На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на Правителството на ГДР, Гюнтер Шабовски, обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Хиляди източно берлинчани се втурват към стената, която ги разделя от съгражданите им и от свободния свят. Реакциите откъм западната страна на стената са не по-малко емоционални:
Нейното събаряне слага край на разделението на Германия и дава началото на рухването на т. нар. "Желязна завеса", разделяла Западна и Източна Европа в продължение на 44 години. Тя става един от най-известните символи на Студената война - термин, с който се означава продължителното напрежение между Източния блок, начело с бившия СССР, и Западния блок, доминиран от САЩ и НАТО, започнало след Втората световна война и продължило до разпадането на Съветския съюз в края на декември 1991 г.
Стената е построена за една нощ на 12 август 1961 г., за да изолира комунистическия Източен Берлин от Западен Берлин. Първоначално е под формата на бодлива тел, преди да се превърне в укрепена стена, висока над 3 метра. Хората, живеещи в ГДР, се събуждат на 13 август и с ужас откриват, че са разделени от приятели, роднини и колеги на запад. Завършената стена се състои от 106-километрова част от бетон, още 66 км бодлива тел и над 300 наблюдателни кули. Стената не само преминава през центъра на града, а напълно обгражда всички граждани на Западен Берлин, заобиколен от комунистическата ГДР.
Стената разделя не само приятели и роднини, а много хора и от двете страни губят работата и препитанието си, ако се окажат от грешната страна. Смята се, че за 28-годишното съществуване около 200 души са загинали в опит да я преминат. По време на разделението жителите на Източен Берлин стават все по-гневни и по-често надигат глас, че просперитетът и свободата от другата страна на границата са им отказани.
След революциите срещу СССР в други страни те започват да искат свободно преминаване на Запад. Протестите достигат кулминацията си в нощта на 9 ноември 1989 г., когато объркани охранители отварят вратите към 22,45 ч. Това става, след като говорителят на Комунистическата партия в Източен Берлин Гюнтер Шабовски е обявил по-рано същата вечер, че преминаването ще бъде позволено незабавно. Макар че протестиращите започват да разрушават части от Стената още същата нощ, официалното унищожаване е предприето едва през лятото на 1990 г.
В Генералното консулство на Република България във Валенсия към този момент не е постъпвала официална информация, потвърждаваща появилите се публикации в медиите за българска гражданка, открита починала...
Двама българи са в неизвестност в Испания след най-смъртоносните наводнения в историята на страната, общият брой на загиналите вече е 214 души.
Около 1700 войници участват в издирване на оцелели и в...
1493 г. – По време на второто си плаване до Америка Христофор Колумб открива остров Доминика.
1839 г. – В Цариград е провъзгласен "Гюлханският хатишериф".
1867 г. – Отрядите на Джузепе Гарибалди губят...
По информация на Генералното консулство на република България във Валенсия, все още не е установен контакт с българския гражданин, за когото близки са подали сигнал в консулството. Днес е постъпил още...
Ситуацията в северната част на Ивицата Газа е апокалиптична, тъй като Израел провежда военна офанзива срещу бойците на "Хамас" в района. За това предупредиха в петък висши служители на ООН, цитирани от...
В Сърбрия днес е ден на траур в памет на загиналите 14 души при срутване вчера на навес на жп гарата в Нови Сад.
Осем от жертвите са сръбски граждани, една е от Северна Македония, а пет от жертвите...
Над 50 души са загинали при израелски въздушни удари в Източен Ливан. 19 души са пострадали в район в централен Израел след атака от ливанска територия.
52 души са загинали и повече от 70 са били ранени...
От 2-ри април 2025 г. гражданите на ЕС ще се нуждаят от електронна виза, за да посетят Обединеното кралство. Нейната цена ще е 10 паунда.
Британското правителство предприема сериозни стъпки за постигане...
676 г. – Доний става папа.
1789 г. – Във Франция е национализирана голяма част от недвижимата собственост на католическата църква.
1795 г. – Френската революция: Начало на управлението на Директорията...
Бетонна козирка на жп гарата в Нови Сад се срути днес върху десетки хора в 11:50 ч. местно време (12:50 българско), съобщиха сръбските медии.
На брифинг министърът на вътрешните работи на Сърбия Ивица...
Броят на загиналите от катастрофалните наводнения в Испания нарасна до 205 души, съобщава "Ройтерс".
Това е най-лошото метеорологично бедствие в Европа от пет десетилетия насам.
Испански спасители...
79 г. – Започва едно от големите изригвания на вулкана Везувий.
1478 г. – папска була на Сикст IV за въвеждане на инквизицията в Кастилия. Начало на испанската инквизиция.
1520 г. – Фернандо Магелан...