На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
На 9 ноември отбелязваме 35 години от рухването на Берлинската стена - най-яркия символ на Студената война.
Берлинската стена е построена на 13 август 1961 г., като разделя Берлин на Източен, контролиран от СССР, и на Западен, контролиран от съюзниците - САЩ, Великобритания и Франция. Тя разделя символично и Германия - на Германска демократична република (ГДР) и Федерална република Германия (ФРГ). На 9 ноември 1989 г. министър-председателят на Правителството на ГДР, Гюнтер Шабовски, обявява отмяната на ограниченията за излизане от Германската демократична република. Хиляди източно берлинчани се втурват към стената, която ги разделя от съгражданите им и от свободния свят. Реакциите откъм западната страна на стената са не по-малко емоционални:
Нейното събаряне слага край на разделението на Германия и дава началото на рухването на т. нар. "Желязна завеса", разделяла Западна и Източна Европа в продължение на 44 години. Тя става един от най-известните символи на Студената война - термин, с който се означава продължителното напрежение между Източния блок, начело с бившия СССР, и Западния блок, доминиран от САЩ и НАТО, започнало след Втората световна война и продължило до разпадането на Съветския съюз в края на декември 1991 г.
Стената е построена за една нощ на 12 август 1961 г., за да изолира комунистическия Източен Берлин от Западен Берлин. Първоначално е под формата на бодлива тел, преди да се превърне в укрепена стена, висока над 3 метра. Хората, живеещи в ГДР, се събуждат на 13 август и с ужас откриват, че са разделени от приятели, роднини и колеги на запад. Завършената стена се състои от 106-километрова част от бетон, още 66 км бодлива тел и над 300 наблюдателни кули. Стената не само преминава през центъра на града, а напълно обгражда всички граждани на Западен Берлин, заобиколен от комунистическата ГДР.
Стената разделя не само приятели и роднини, а много хора и от двете страни губят работата и препитанието си, ако се окажат от грешната страна. Смята се, че за 28-годишното съществуване около 200 души са загинали в опит да я преминат. По време на разделението жителите на Източен Берлин стават все по-гневни и по-често надигат глас, че просперитетът и свободата от другата страна на границата са им отказани.
След революциите срещу СССР в други страни те започват да искат свободно преминаване на Запад. Протестите достигат кулминацията си в нощта на 9 ноември 1989 г., когато объркани охранители отварят вратите към 22,45 ч. Това става, след като говорителят на Комунистическата партия в Източен Берлин Гюнтер Шабовски е обявил по-рано същата вечер, че преминаването ще бъде позволено незабавно. Макар че протестиращите започват да разрушават части от Стената още същата нощ, официалното унищожаване е предприето едва през лятото на 1990 г.
Wizz Air съобщава, че временно преустановява всички свои полети от и до Тел Авив до 14 януари 2025 г. включително, поради текущата ситуация в региона. Авиокомпанията искрено се извинява на своите пътници...
Кадри, разпространени от Министерството на националната отбрана на Южна Корея, показват момента, в който Северна Корея взривява пътища, свързващи я с Южна Корея.
Миналата седмица Пхенян се зарече да...
Пълното премахване на граничните проверки между България и Румъния ще бъде силен символ за жизнеността и адаптивността на Шенгенското пространство, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон...
Миротворците на ООН ще останат на сегашните си позиции в Ливан. Това заяви техният ръководител Жан-Пиер Лакроа.
"Беше решено ЮНИФИЛ да запази всичките си позиции, въпреки призивите на израелската армия...
Събития:
1014 г. – След смъртта на Самуил за цар на България е коронован синът му Гаврил Радомир.
1570 г. – Основан е град Пхенян – днешната столица на Северна Корея.
1581 г. – В Париж в кралския дворец...
Днес Съветът на Европейския съюз по околната среда одобри окончателно новата Директива за качеството на атмосферния въздух, която обединява съществуващите разпоредби в ЕС в една. С нея се цели постигане...
Рибарите от езерото Ньошател в Швейцария се борят с нов, бързо разпространяващ се проблем - инвазивни миди, известни като Quagga миди, произхождащи от Черно море, предава Ройтерс.
Тези миди се прилепват...
Австралийският режисьор Алекс Прояс обвини Илън Мъск, че е откраднал дизайна му за нова линия роботи на Tesla.
Миналата седмица Мъск и Tesla представиха два нови прототипа на самоуправляващи се превозни...
Около 30 415 души, включително близо 8 000 деца, са евакуирани от райони, граничещи с Украйна, поради обстрел и атаки. Това заяви руският омбудсман, цитиран от Ройтерс. Татяна Москалкова посочи, че евакуираните...
Тя е петата по богатство държава в света, но същевременно и една от най-бедните на вода - Сингапур почти няма естествени водоизточници. И въпреки това градът държава е зелен, пише Дойче Веле. Как го постига?
Градът...
Президентът на САЩ Джо Байдън ще посети Германия в петък, след като отложи предишното си посещение поради урагана "Милтън", съобщава Ройтерс, позовавайки се на правителствени източници. Германското списание...
Темата за включването на българите в конституцията на Северна Македония трябва да се обсъжда „стратегически и с визия”, защото тази тема трябва да отвори и гарантира членство в Европейския съюз на Северна...