В 17:27 часа днес Пекинско време Китай изстреля безпилотен космически кораб за извличане на проби от обратната страна на Луната.
Мисията на Chang'e-6...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
В 17:27 часа днес Пекинско време Китай изстреля безпилотен космически кораб за извличане на проби от обратната страна на Луната.
Мисията на Chang'e-6 ще е почти двумесечна, а апаратът ще трябва да кацне в басейна Aitken на Южния полюс на обратната страна на Луната.
Сондата Chang'e-6 трябва да вземе около 2 кг. проби от скали и почва и да се върне обратно на Земята.
Китай е първата страна в света, правеща подобен амбициозен опит.
Ракетата носител Long March-5 бе изстреляна от космическия център за изстрелване Wenchang на южния остров Хайнан.
На борда на сондата освен китайска апаратура за изучаване на Луната има такава и на Франция, Италия, Пакистан и Европейската космическа агенция за изучаване на Луната.
Достигането до лунната орбита ще отнеме 4 до 5 дни. Очаква се сондата да се приземи на луната в началото на юни.
След това сондата ще прекара 2 дни в изкопаване на 2 килограма проби, преди да се върне на Земята.
Според Ге Пинг, заместник-директор на Програмата за изследване на Луната и космоса на Китайската национална космическа администрация (CNSA), научната стойност на Chang'e-6 се крие в геоложката възраст на басейна Aitken. Според неговия екип тя е около 4 милиарда години, много по-стара от пробите, върнати преди това от СССР и САЩ, които бяха на около 3 милиарда години, както и пробите на 2 милиарда години от Chang'e-5.
Освен че разкрива нова информация за небесното тяло, което е най-близо до Земята, Chang'e-6 е част от дългосрочен проект за изграждане на постоянна изследователска станция на Луната, ръководената от Китай и Русия, наречена Международна лунна изследователска станция (ILRS).
Изграждането на такава станция би предоставило предимство за Китай и техните партньори в стремежа си за изследване на дълбокия космос. Wu Weiren, главен създател на китайския проект за изследване на Луната, по време на Китайската космическа конференция през 2024 г. миналия месец заяви, че "основен модел" на ILRS ще бъде построен до 2035 г.
От Reuters припомнят още, през 2018 г. чрез Chang'e-4 беше възможно първото безпилотно кацане на Китай на Луната, също от другата ѝ страна. През 2020 г. с Chang'e-5 китайците отбелязаха първия случай, в който хора извличат лунни проби от 44 години насам. Допълнително, Chang'e-6 може да направи Китай първата страна, която е успяла да извлече проби от "скритата" страна на Луната.
Военнослужещи от батальон ISTAR на 61-ва Стрямска механизирана бригада, от състава на Сухопътните войски, участваха в международното учение „DANUBIAN WHISPER 24“, което завърши днес, 4 октомври, в района...
Главният прокурор на Русия заведе дело срещу Shell (SHEL.L), показват съдебните документи в петък, съобщава Ройтерс.
Делото, заведено в Арбитражния съд на Москва на 2 октомври, е адресирано до осем звена...
Формула 1 обяви, че групата за луксозни марки LVMH ще стане глобален партньор през 2025 г. – когато спортът ще отпразнува своята 75-та годишнина.
Новият 10-годишен договор ще включва няколко от емблематичните...
Десетки тигри са умрели в зоопаркове в Южен Виетнам след епидемия от птичи грип, според държавни медии, цитирани от BBC
Съобщава се също, че три лъва и една пантера са умрели от вируса заедно с 47 тигъра...
Гърция е важен партньор на България, като заема четвърто място между външнотърговските партньори на страната ни. Това заяви министърът на икономиката и индустрията д-р Петко Николов в изказването си при...
Неексплодирала американска бомба от Втората световна война, която е била заровена на японско летище, експлодира в сряда, причинявайки голям кратер на пътеката за рулиране и отменянето на повече от 80 полета,...
Емирът на Катар шейх Тамим бин Хамад ал-Тани каза в четвъртък, че кризата в Близкия изток е "колективен геноцид" и че страната му винаги е предупреждавала за "безнаказаността" на Израел, цитира думите...
Европейската комисия отпуска допълнително 30 млн. евро хуманитарна помощ на най-нуждаещите се в Ливан.
Помощта има за цел да осигури спешно храна, подслон и здравни грижи, както и да помогне за...
Държавите в ЕС не са готови за посрещането на бежанска вълна от Близкия изток. Множество мигранти панически ще напускат зоните на военни действия. В тази посока трябва да бъдат насочени анализите и мерките...
Нито една от големите световни сили няма интерес към пълномащабна война в Близкия изток. Въпросът е до каква степен "големите играчи" могат да повлияят на Израел. САЩ са най-сериозният съюзник на Израел....
Франция се насочва към богатите с временно увеличение на данъците, за да намали дълга, предупреди РФИ.
Предстоящите увеличения на данъците, необходими за възстановяване на финансовото състояние на страната,...
42 пр.н.е. – Битка при Филипи: Триумвирите Марк Антоний и Октавиан Август водят решителна битка с войската на убийците на Цезар – Марк Юний Брут и Касий.
1868 г. – Хуан Прим става министър-председател...