Въпреки това, втората най-малка суверенна държава в света наскоро увеличи площта си с 3%. Новият „еко-район“ Mareterra, създаден в Средиземно море, добавя близо 15 акра земя към територията на Монако. Официално открит от принц Алберт II, този амбициозен проект на стойност 2 милиарда евро (2,1 милиарда долара) включва яхтено пристанище, крайбрежна алея и луксозни жилищни имоти.
Mareterra, проектиран като висококласен и устойчив район, е резултат от години планиране. Още през 2013 г. беше стартиран мащабен проект за рекултивация на земя, в който бетонни конструкции (кесони) бяха изградени в морето, източени от вода и запълнени със 750 000 метрични тона пясък.
Около половината от новата земя ще бъде обществено достъпна, предлагаща удобства като парк, велосипедни алеи, яхтено пристанище и търговски обекти. Зелените площи са обогатени с 1000 дървета, специално внесени от Тоскана, Италия.
Частните резиденции включват над 100 апартамента и 10 луксозни вили. Проектирането на сградите е поверено на известни архитекти, като Норман Фостър и Тадао Андо. Италианският архитект Ренцо Пиано, световно признат за съвместното проектиране на Центъра Помпиду в Париж, създаде жилищната сграда Le Renzo, която носи неговото име.
Новият еко-район Mareterra, който разшири територията на Монако с 15 акра, предизвиква огромен интерес не само заради уникалната си луксозна архитектура, но и заради стремежа към устойчиво развитие. Въпреки че точните цени на имотите не са оповестени, Knight Frank прогнозира, че те ще достигнат около 100 000 евро на квадратен метър – двойно повече от средното в Монако.
Проектът, финансиран частно, ще донесе значителни приходи за държавата чрез 20% данък върху продажбите на имоти. Като част от развитието, разширен е и Grimaldi Forum – основният конферентен център на Монако.
Монако има дълга традиция в рекултивацията на земя, като новата територия Mareterra допринася за повече от една четвърт от площта на княжеството. Предишни проекти като Larvotto и Fontvieille от 60-те и 70-те години обаче предизвикаха остри критики от еколози заради въздействието върху морския живот.
Създаването на Mareterra обаче е съобразено със съвременните стандарти за екология. Разработчиците са консултирали морски биолози и са създали нови местообитания за риба, включително изкуствени легла с морска трева. В допълнение, 80% от енергийните нужди на района ще бъдат покривани от възобновяеми източници, като над 1,2 акра слънчеви панели ще допринасят за отоплението и охлаждането.
Какво друго предлага Mareterra
Екосистема
Подкрепа за биоразнообразието: Създаване на убежища за диви животни, включително места за гнездене на птици и специализирани „хотели“ за насекоми.
Спасяване на защитени видове: Пресаждане на 510 m² от морската трева Posidonia Oceanica, защитен вид, и управление на инвазивния вид водорасли Caulerpa.
Изкуствени рифове: Монтиране на рифове и прилагане на други техники за насърчаване на морския живот по новото крайбрежие.
Екологично строителство: Минимизиране на отрицателното въздействие върху околната среда по време на строителните дейности.
Устойчивост
Интелигентни технологии: Използване на smartgrid технологии за ефективно управление на енергията и ресурсите.
Геотермална енергия: Система за отопление и охлаждане, която използва морска вода чрез термопомпи за производство на топлина през зимата и студ през лятото.
Енергийна ефективност: Интелигентни електромери и водомери с дисплеи за потребление, които помагат за оптимизация на ресурсите.
Устойчиво осветление и напояване: Осветителни системи с астрономически таймери и сензори за движение; автоматизирана поливна система, базирана на влажност и валежи.
Електрическа мобилност: 200 зарядни станции за електрически автомобили, съоръжения за велосипеди, включително електрически, и вътрешен транспорт с електромобили между Mareterra и плажа Larvotto.
Управление на водните ресурси: Интегрирана система за откриване на течове и събиране на дъждовна вода в специално езерце за повторна употреба.
Съхранение на енергия: Батерии за акумулиране на излишната енергия, която може да бъде използвана при нужда.
Отговорно развитие
Екологична поддръжка: Поддръжка на паркове и зелени площи без използване на вредни химикали.
Стимулиране на рециклирането: Осигурени зони за рециклиране на битови, органични и специализирани отпадъци.
Мониторинг и сертификация: Постоянно наблюдение на енергийните показатели и спазване на екологични стандарти като BREEAM, HQE, EVE, BiodiverCity и Port Propre.
Образователни инициативи: Информационни табла и образователни маршрути за популяризиране на устойчивото развитие.