Многобройните растения са открити на необичайно място. Намерени са в обработваеми площи на земеделска култура – ечемик в рамките на теренни проучвания на приоритетно природно местообитание Понто – Сарматски степи в района на село Българево. Открити са през май 2024 година.
Ако не се предприемат мерки по преместването им, могат бързо да бъдат унищожени, предвид обработката на почвата и третирането на културите в земите, в които се намират. Това става ясно от писмо на РИОСВ – Варна до главни асистенти от Шуменски университет, които са инициатори за спасяването на вида, научи Moreto.net.
Откритото местообитание е третото по численост в България.
Предложението на възложителите е преместването да се извърши през октомври, когато е края на активния вегетативен период. Тогава е най – подходящото време за адаптация на вида към новото местообитание. Предвижда се наблюдение от минимум една година на новото местообитание, както и на старото за нови екземпляри, които също да бъдат преместени. Преместването ще се извършва чрез изкопаване на отделните индивиди и засаждане на подходящ терен.
Предложение са имоти за преместване на вида, които също попадат в местообитанието Понто – Сарматски степи в района на Българево.
АРОМАТНАТА МАТИОЛА
Заради критичната засташеност на вида у нас Министерството на околната среда и водите дори има изготвен план за действие за запазване на растението в периода 2014 – 2023 година. Разработен е по проект, финансиран от европейска програма.
Географският ареал на вида включва Югоизточна Европа (България, Украйна), Кавказ и Иран. У нас е разпространен по Северното крайбрежие между Балчик и местността Зеленка при нос Калиакра.
Ароматната матиола расте върху много бедна, твърде плитка и суха почва. Тя обитава специфичен хабитат: крайбрежни отвесни скали и крайбрежни стръмни, силно ерозирани мергелни склонове, бедни на хранителни вещества. Растението е привързано към местообитение 62С0 – Понто-сарматски степи, което е приоритетно за опазване. Популацията на вида е съставена от отделни фрагменти, разположени по протежение на морския бряг, винаги с изложение към морето. Общата й площ 146 дка, като отделните субпопулации са с площ от няколко десетки кв. м до 1 дка. Наймногочислената субпопулация обхваща поредица от 3 възвишения североизточно от гр. Балчик с обща площ 23000 м 2 и численост около 1500 индивида.
Поради факта, че популацията на вида обитава зона с активна туристическа и инфраструктурна дейност, части от нея са пряко или косвено засегнати от вече построени или строящи се голф-игрища, хотели и други съоръжения. През 80-те години на миналия век са правени опити за залесяване с видове, имащи инвазивни свойства като акация, аморфа, миризлива върба. Това е една от вероятните причини за рязкото намаляване на числеността на популацята. Местообитанията на ароматната матиола са подложени на силна ерозия и свлачищни процеси, при които често се откъсват парчета субстрат заедно с растенията. Видът е с много слаба конкурентна спосбност, поради което се среща само по места, където условията на средата не са благоприятни за развитието на други видове растения.