Листата от мента не са особено богати на макро или микроелементи, с изключение на витамин А. Въпреки това, по-голямата част от ползите за здравето на ментата идват от нейното растително съединение и съдържание на етерично масло, включително флавоноиди , ментол и терпени. Има много базирани на доказателства ползи за здравето, ето някои от най-впечатляващите:
Повишава имунното здраве
Полифенолите и флавоноидите са две добре проучени групи растителни съединения, които се намират в ментата, заедно с много други антиоксиданти , поддържащи клетките здрави и свободни от болести. Антиоксидантите помагат за защитата на клетките срещу свободни радикали или нестабилни молекули, които причиняват увреждане. Тези биоактивни съединения също помагат за намаляване на възпалението, като допълнително подсилват имунната система. Изследвания дори са установили, че ментата проявява противоракова активност .
Поддържа оралното здраве
Има основателна причина за включването на мента в безброй продукти за грижа за устната кухина, от паста за зъби и вода за уста до ментови бонбони за дъвка и дъх. То не само освежава дъха , но маслото от мента може да се похвали и с антибактериални, противогъбични и антибиофилни свойства за предотвратяване или подпомагане на лечението на редица проблеми с оралното здраве. Тези предимства оправдават честата употреба на тази популярна билка в съвременната стоматология.
Вашата уста също има микробиом – ето 5 начина да се погрижите за нея за по-добро цялостно здраве
Влияе за по-добро здраве на очите
Като добър източник на витамин А, ментата може да влияе и по-доброто здраве на очите. Този мастноразтворим витамин играе важна роля в няколко системи, необходими за оптимална функция на очите. Витамин А също помага да се предпазят някои очни заболявания, като макулна дегенерация .
Шампиони за здравето на мозъка и съня
Новопоявилите се изследвания дори установиха, че ментата има положително въздействие върху няколко аспекта на здравето на мозъка и съня , отново вероятно поради съдържанието на биоактивни съединения. Контролно проучване от 2018 г. откри , че ментата подобрява когнитивната функция и намалява умствената умора. Междувременно проучване от 2021 г. сред студенти установи, че приемът на мента подобрява паметта и качеството на съня, като същевременно намалява признаците на стрес и тревожност. Освен това проучване от 2020 г. обвързва ароматерапията с мента с по-добро качество на съня при пациенти с рак.
Подпомага здравето на червата
Ментата, особено ментата, също е свързана с подобряване на здравето на червата като релаксант на гладката мускулатура за целия стомашно-чревен (GI) тракт. Това е добър знак за почти всички проблеми с стомашно-чревния тракт, които може да имате, от газове и подуване до запек и диария. Освен това изследванията са установили, че тази билка е особено полезна при симптоми на синдром на раздразнените черва (IBS).
Подпомага здравето на сърцето и метаболизма
Тъй като ментата е с високо съдържание на антиоксиданти, тя може да помогне за предотвратяване на хронични заболявания като сърдечни заболявания и диабет. Това се дължи на способността за борба със свободните радикали на съединенията, открити в ментата, както и на способността им да се насочват към възпалението в тялото, като и двете са основни причини за тези сериозни състояния.
Подпомага здравето на дихателните пътища и синусите
И накрая, ментата може да насърчи по-доброто здраве на дихателните пътища и синусите. Това отчасти се дължи на антибактериалните и антивирусни свойства на ментата, които помагат да се насочи причината за всяко дразнене или инфекция на дихателните пътища или синусите. Всъщност дори беше установено, че ментата е ефективна срещу COVID-19 . Но ментата действа и като отхрачващо средство , което помага за разграждането на слузта и храчките, за да намали кашлицата. Освен това е известно, че ментата успокоява възпаленото гърло и облекчава болката в цялото тяло – други често срещани проблеми, свързани с проблеми с гърдите и синусите.
Колко мента трябва да приемате всеки ден?
Но колко трябва да се стремим да консумираме на дневна база, за да извлечем всички ползи за здравето от тази билка? Въпреки че няма официална препоръка, ментата може безопасно да се консумира ежедневно.
Дори ако сте се насладили на няколко чаши чай от мента, рецепта, съдържаща мента, и малко ментова ароматерапия в един и същи ден, няма опасения за неблагоприятни ефекти. От другата страна на монетата, ако консумирате мента само няколко пъти седмично, пак ще извлечете някои ползи.
Начини за използване на мента у дома
Един от най-популярните е ментовият чай, приготвен от няколко супени лъжици прясна или изсушена мента, добавени към вряща вода. Въпреки че е лесно да си приготвите сами у дома, ментовият чай в торбички може да бъде закупен и в повечето хранителни магазини в цялата страна.
Има и много кулинарни приложения за тази ободряваща билка. Добавете мента към салата с диня и краставица, смутита или дори песто. Ментата може да бъде и вкусна добавка към маринати, супи, печива и дори панировка.
Освен това, някои хора дъвчат цели пресни листа от мента като естествена алтернатива на дъвка или ментови бонбони, докато други избират ароматерапия с етерично масло от мента или локално приложение. Ако обаче използвате етерично масло от мента върху кожата си, не забравяйте да го разредите в базово масло като кокосово или жожоба, за да предотвратите дразнене.