Това в същина не се случи (изключваме отстраняване на няколко единични бройки до основните стълби към Паметника), защото, въпреки че медията подаде и карта на най-голямо струпване на опасни, изсъхнали дървета, точно около подходите с по-малки стълби, същите дървета останаха във времето накланящи се все по-застрашително.
През март тази година отново отправихме запитване към бившата кметица на "Приморски" Петя Проданова, която заяви, че има предписание за премахване на над 40 сухи дървета до края на май - нещо, което видимо и от снимките със състоянието на дърветата преди и сега - ноември 2023 г. - със сигурност или се е случило само на хартия, или единична бройка, или въобще и не се е случвало.
Фактите са красноречиви.
Дърветата в този варненски парк умират
Наблюдавайте добре този колаж (кликнете върху снимката за по-голямо изображение). Кадър 1 е от октомври 2019 г., през март 2023 г. - кадър 2, вече е видимо, че 4 - 5 дървета вляво на стълбите са изсъхнали, а шест месеца по-късно, през ноември 2023 г. - всички дръвчета в близост на първите 4 - 5 са изсъхнали също.
Някои от видовете иглолистни дърветата в парка умират главоломно, скоростта на заразяване е сериозна, за по-малко от година съседните на заразените дървета от кадър 2, тогава зелени, сега са изсъхнали също.
Според едно от последните писма на Проданова през март т.г. "зa проследяване състоянието на дървесната растителност в района се правят огледи два пъти годишно от комисия специалисти от Общината, район „Приморски“ и паркоподдържащата района фирма", от тогава до сега не сме забелязали никаква промяна в опасните дървета, а вече и вие виждате това.
Климатичните промени, нападенията от корояди и гъбички са тема, която от няколко години засяга иглолистните гори в България, основният метод за намаляването и спирането на проблема е санитарната сеч и извозването на засегнатата дървесина - това в парка под Паметника се случва спорадично, по сигнали и на парче - нещо, което не може да работи.
Дни след бурята, която се разрази във Варна, част от дървета от горния колаж лежат по земята и изглеждат така:
Да. Може да се върнете на колажа и да видите на снимка 1 как са изглеждали тези дървета.
Само по себе си фрапиращо, сега тези допреди 4 години зелени иглолистни дървета, лежат мъртви върху огромен, влачещ се по земята и в момента, високоволтов кабел, захранващ строежа по-долу (да се надяваме, че по него вече не тече ток).
Има ли вероятност останалите изсъхнали дървета в този парк да паднат върху минувачи?
Има ли вероятност целият парк да изсъхне заради лошо стопанисване в годините?
Трябва ли да изчезне цялата зеленина, за да се предприеме някакво парково дело и да започне да се сеят нови видове?
Има ли вероятност целият парк да изсъхне заради лошо стопанисване в годините?
Трябва ли да изчезне цялата зеленина, за да се предприеме някакво парково дело и да започне да се сеят нови видове?
Отговорите оставяме на вас и компетентните органи. Дано този път работата бъде свършена.
От какво вероятно боледуват?
Насекоми, гъбички и вероятно корояди е най-възможната причина, коментират запознати. Всеизвестен е фактът, че развитието на популацията на корояда има пряка връзка с климата в района. Високите температури, на които сме свидетели в последните години, липсата на студени зими, увеличават, от една страна, продуктивността на корояда, а от друга - шанса на ларвите да оцелеят през зимата. Малкото дъждове, сушата пък намалява съпротивителните сили на дърветата да се справят с вредителите. При такива условия популацията на насекоми и гъбички започва да атакува и здрави дървета.
Интересен анализ по въпроса дава професорът по горска ентомология и патология в Университета в Монтана Даяна Сикс.
Може да бъде гледан тук (включете си опцията за автоматичен превод на български език)
Някога, а сега?
Преди повече от 45 години на този хълм са били засадени близо 10 000 дръвчета и 11 440 храста. Със сигурност нещата не стоят такива към днешна дата.
Паметникът на „Почивка“ е държавна собственост, а земята, на която е разположен парка, като изключим няколкото частни реституирани имота, според кадастъра все пак над 52 000 кв.м, е Обществен селищен парк и грижата за него е на Община Варна. В предизборната кампания на новия кмет видяхме обещание за промяна в парковата среда, тази на парка около Парк-паметника на българо-съветската дружба също. В очакване сме.