Не е ясно кога и дали ще бъде завършен физкултурният салон на СУ „Найден Геров“. Парите за изграждането му, близо 1,2 млн. лв., са платени 100% авансово, но въпреки това мечтаният от поколения учители и ученици салон не се осъществи. Бъдещето на съоръжението, чийто строеж започна през март 2021 година тъне в тъмнина. Конструкцията на салона бе вдигната, но все още има нереализирани редица дейности по изграждането му.
Мечтаният салон на училището остана само на картинка
Това потвърждават и от Министерството на младежта и спорта в отговор на писмо на читател на Moreto.net и родител на възпитаник на школото. От текста на официалния документ, подписан от главния секретар на Министерството на младежта и спорта, става ясно, че сключеният контракт с изпълнителя училище „Найден Геров“ за инженеринг за изграждане на физкултурен салон е прекратен поради изтекъл на 21.12. 2021 година срок на действие.
„ММС е извършило 100% авансово плащане на договорената цена, но в срока на действие на цитирания договор възложените от ММС дейности по изграждане на обекта не са били изпълнени. ММС е сезирало компетентните органи за защита на държавния интерес с оглед изразходвания публичен ресурс и неизпълнението на поетите договорни задължения от страна на ДЗЗД „Пи Ем Пи Варна“. Предвид изложените фактически обстоятелства към настоящия момент от страна на ММС не е възможно ново финансово обезпечаване и/или възлагане на СМР за изграждане на обекти.“, се казва още в писмото.
Читателят алармира редакцията ни, че още през април дейностите са спрени, а към юни вече всякаква техника и машини са изтеглени. По думите му част от закупеното оборудване за залата е откраднато поради невъзпрепятствения достъп до съоръжението.
Родители изразиха притеснение от средата около строителния обект и опасностите, които крие за децата, играещи в района. По думите им малчуганите използват камъни от насипите в изрязаните асфалтови участъци в двора. Освен това има и други строителни материали, които създават риск.
Въпроси относно прекратеното изграждане на салона само преди дни са подадени и от депутатите Инна Иванова и Снежана Апостолова, които са народни представители от „Продължаваме промяната“. Питанията им са до министъра на младежта и спорта в оставка Радостин Василев, но до момента няма публикуван отговор в сайта на Парламента.
Народните представители питат на какво основание е прекратено изграждането и кога се очаква да бъде възобновено. „Сградата е довършена до определен етап , липсват елементи, няма вътрешно оборудване и няма изпълнител, който да изпълни заданието и довърши салона. В очакване на този физкултурен салон са 1600 деца, ученици и спортисти, които не могат да извършват пълноценно физическа активност и спорт.“, се казва в писмото.
Началото
Символична първа копка бе направена на 31 март 2021от кмета на Варна Иван Портних, министъра на младежта и спорта Красен Кралев и директора на училището Мария Нестерова.
При началото на строежа на салона заявката бе за големина на игралното поле 32/16 метра, което да позволи практикуването на различни спортове, като мини футбол, баскетбол, волейбол и тенис на маса. Предвидени бяха помощни помещения – съблекални, кабинети за учители, треньори и съдии, както и кабинет за административна и методическа дейност.
Заложените и вече разплатени средства, въпреки че работата по обекта не е завършена, са в размер на близо 1.2 млн. лева. Прибрали са ги избраните за изпълнител „Пи Ем Пи Варна“ ДЗЗД с партньори „Пи Ем Ес Пропърти“ ЕООД и „Политрейд кънстръкшън“ ЕООД.
Контрактът е подписан на 21 декември 2020 г. До сключването му се стига, след като първоначално класираният ДЗЗД „Варнастрой 2020“ вместо да поеме обекта, се оттегля. Като мотив излага, че не може да сключи договор поради голямата си ангажираност към настоящия момент. Според първоначалните условия срокът за изпълнение на обекта е 86 дни от датата на сключване на договор, но не повече от 12 месеца. След това е удължен на 100 дни.
Официалният документ за приключване на контракта е от май 2022 и е публикуван на сайта на Агенцията по обществени поръчки. От него става ясно, че всички средства са разплатени, но дейностите не са изпълнени, а срокът на контракта е изтекъл още в края на 2021 година.
И още
Договорът за спортното съоръжение на СУ „Найден Геров“ е сред 26-те контракта, сключени през декември 2020 за изграждане на физкултурни салони, които са подложени на проверка от различни институции. Това съобщи точно преди година тогавашният министър на младежта и спорта Андрей Кузманов. Общата стойност на договорите е над 21 млн. лева.
„Странното, на което се натъкнахме и беше подадено към компетентните органи, е, че договорите са сключени през декември 2020 г. в рамките на един месец. Забелязахме, че едни и същи лица фигурират във фирмите, които са спечелили поръчките в различни градове на страната за различни салони.“, каза тогава Кузманов.
В договорите е записано поетапно плащане, но парите са изплатени авансово и напълно.
При извършените проверки е установено, че фирми, които са собственост на едно и също лице, създават Дружества по закона за задълженията и договорите (ДЗЗД) и по този начин участват в конкурсите за изграждането на физкултурни салони.
Андрей Кузманов акцентира и върху обстоятелството, че договорите не са обезпечени с банкова гаранция. Вместо това са представени застрахователни полици.
„Подписването на анексите обаче изключва възможността ММС да се компенсира за нанесени щети или въобще за неизпълнение на договора, тъй като анексите изключват приложимостта на застрахователните полици“, отбеляза министърът.
Изпълнителят на строежа на спортния салон на СУ„Найден Геров“
Пример за порочната схема е ДЗЗД-то, избрано за изпълнител във Варна. Като негов управител е посочен Иван Даскалов. Негова еднолична собственост се оказват и ДЗЗД-та „Пи Ем Пи Шумен“, „Пи Ем Пи Панагюрище“, „Пи Ем Пи Карнобат“ и „Пи Ем Пи Варна“. Съдружник в тях, освен фирмата му „Пи Ес Ем Пропърти“ ЕООД, е записано и второ негово дружество „Политрейд кънстръкшън“ ЕООД. С въпросните дружества за изграждане на салони са подписани четири договора на една и съща дата- 21 декември 2020 година. Първият е за изграждане на салон към ОУ „Д. Благоев“ в Шумен на стойност близо 850 хил. лева. Вторият е за строителство на салон към СУ „Нешо Бончев“ в Панагюрище. Сумата е същата. За толкова е и третият контракт за строителство на салон към СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ в Карнобат. Най-скъпият договор е с дружеството във Варна. За близо 1.2 млн. лева. Въпросните ДЗЗД-та на Иван Даскалов са прибрали авансово сума от почти 4 млн. лева.
Подобна схема е и с други ДЗЗД-та, собственост на едно лице, ангажирани със строителство на салони към школа в различни градове.
Проверка на Moreto.net на място потвърди пръснатите камъни, а също и странна активност - паркиран бус със софийска регистрация от който двама мъже внасяха в салона кашони с неясно съдържание. До приключване на материала редакцията не успя да открие директорката на СУ "Найден Геров" Мария Нестерова за коментар.
По данни на Министерството на младежта и спорта са сезирани компетентните държавни органи за защита на държавния интерес с оглед изхарчените средства и неизпълнените договорни задължения от страна на Пи Ем Пи Варна“ ДЗЗД.
Други пари няма, няма и да има, става ясно от отговора на ММС.
Предвид изложените фактически обстоятелства, към настоящия момент от страна на ММС не е възможно ново финансово обезпечаване или възлагане на строително монтажни работи за изграждане на обекта.