Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Какво се е произвеждало във Варна първата половина на 20-и век

Сряда, 7 Септември 2022 16:08
Източник: Moreto.net   
Сн.: РБ "Пенчо Славейков" - Варна
След войните в началото на 20-и век индустрията във Варна е поела към възход. В един момента само в града са действали 40 предприятия, които са генерирали производство на тогавашна стойност над половин милиард лева. Това става ясно от публикация в брой на вестник Варненски кореняк от 1937 година, научи Moreto.net.

Статията разглежда развитието на индустрията в морския град веднага след Освобождението и през първите десетилетия на 20-и век.

„В разстояние на 20 години от Освобождението ни до 1900 година в град Варна са възникнали само няколко предприятия, едва заслужаващи названието фабрични, поради нищожните си капитали, примитивната си инсталация и незначителното си производство. Това са били две сапунарници, една паромелница, две заведения за сода и лимонада, една малка пивоварница, няколко тютюнджийници за рязан тютюн и една окръжна образцова железарска работилница. Вън от тия при гара Гебедже е била основана и първата българска стъкларска фабрика, а в село Девня са били в действие 33 небетчийски мелници, от които 10 постепенно преобразувани в Търговски.

Това състояние на индустрията във Варна не е било за дълго време. След 1900 започва бързо да се променя, особено след пълното прокарване на специфична митническа тарифа в 1905 и 1909 година. От тогава във Варна възникват едно след друго повече от десетина предприятия, между които някои напълно фабрични като пивоварница „Галата“ (сега в бездействие и демонтирана), памучно-предачницата „Цар Борис“, памучно-тъкачницата на Г. х. Дечев (сега известния Текстил), голямата мелница „Сила“ (отпосле мелница „София“ сега в бездействие), две модерни кожарски фабрики (също сега в бездействие), три механизирани железарски работилници и прочие.

Същевременно старата стъкларска фабрика в Гебедже се отново преобразува, а най – голямите мелници в Река – Девня се превръщат във валцови и с най – модерни инсталации. В съседство на тия мелници възниква и единствената тогава фабрика за ютени изделия. Това оживление на индустриалния развой на град Варна и околията бе прекратено от избухналата Балканска война в 1912 година и от намесата ни в голямата европейска война.“

След края на войните съвземането за производството в града е бавно. Причината са затруднените връзки с чужбина за обнова на изхабения фабричен инвентар и за доставка на сурови материали. Не след дълго обаче стопанският живот постепенно се нормализира и индустрията поема отново своя път.

След 1921 във Варна и района й възникват нови фабрични предприятия, между които една рафинерия за слънчогледово масло (доскоро в бездействие, но напоследък подновена), четири фабрики за консервирани зеленчуци, плодове, риба и други, една за медни и алуминиеви изделия, три бояджийски за памучни прежди, една предачно – плетачна за въже, канапи, пет за железни и чугунени изделия, две за дантели и ленти, една за строеж и поправка на кораби, вагони и локомотиви и по една за тъкане на памучни платове, за макарони и фидета, за винена киселина и бикарбонати, за боядисване и химическо чистене на дрехи, за пастели, тебешири, бои, сапуни, взривни вещества, винервайс, безалкохолни напитки и други.

„Наред с това разнообразие на индустриални производства, извършва се и едно постоянно разширение на техническото усъвършенстване на самите предприятия, което днес издига Варненската индустрия като първостепенен стопански фактор в цяла Североизточна България. Памучната фабрика „Текстил“, която е започнала само с няколко тъкачни станове, днес разполага със 700 такива и една образцово уредена предачница с 15000 вретена за индустриални прежди. Така е и с предачната фабрика „Цар Борис“, която е повишила броя на вретената си до 15 000, приспособени както и тия на „Текстил“ за изпридане и на наш български памук. Техническо разширение и усъвършенстване е проявила и проявила и ютената фабрика „Кирил“ с новите си производства на вълнени килими и фини дамски платове. Също тъй и тъкачната фабрика на Пилософ и Каракунев е обхванала вече всички видове цветни платове за градска и селска консумация. Към напредващите текстилни предприятия трябва да причислим и двете пасмантерийни фабрики „Български трикольор“ и Българ. Производство“ и особено въжарската фабрика за Бр. Ценкови, която напълно е заместила чуждестранния коноп с български, благодарение на новоинсталираната си предачница. Широк технически размах са проявили и металообработващите предприятия. Цялата тази индустрия, която първоначално е била един обикновен кърпачески железарски занаят, днес се издига като творческа машинна техника, задоволяваща с безкрайно разнообразие на изделията си не само техническите на селско – гражданските стопанства и строителното дело, но и нуждите на самата ни индустрия с машинните си инсталационни изработки и ремонти. Нещо повече, както „Текстил“ и „Цар Борис“ са първи с памучното си производство в страната, тъй и „Вулкан“, „Кораловаг“, „Лорм“, „Партам“ и „Енгибаров“ държат предно място – всеки със своите специални изделия“, се казва още в публикацията.

В статията се посочва още, че по същия път на постоянно усъвършенстване се движат и консервените предприятия на братя Кирякови, фабрика „Болярин“, „Черно море“ и „Българска консерва“, които са вече преминали от зеленчуковите и плодни консерви към рибни и месни. Фабриката за винена киселина и бикарбонати е с тенденция да се развие в една химическа индустрия за калцинирана сода, стипца, нишадър, сярна киселина и други, за производство на които могат да бъдат използвани и местни материали.

„Друго едно предприятие, проявило технически успех, е фабриката „Тестена индустрия“ за макарони и фидета, както и новото производство на безалкохолни пития на кооперация „Съединение“. Най – сетне с бързото си развитие заслужава особено внимание първата по големина и техника българска стъкларска фабрика в Гебедже с двете си нови инсталации за джамове и порцеланови изделия и с огромните си генератори, които заместиха дървеното горивос наши пернишки въглища. Към тоя технически успех да прибавим и пълното заместване на чуждестранните първични материали с наш кварцов пясък и каолин от известната мина Шумну – бохчилар – Новопазарско.“, пише още във Варненски кореняк.

Проведена по онова време анкета дава данни за Варненската индустрия, брояща 40 предприятия, признати от закона за индустрията. Според допитването вложеният капитал в места, постройки, машинария е над 400 млн. лева, механичните двигатели са с обща мощност 6000 к.с.; административният и технически персонал, работници са около 6 хил. души; годишно им е заплащано над 220 млн. лева; производството е на стойност повече от половин милиард лева.

„Тези данни обхващат само 40 – те предприятия в града и показват очевидно мощността на варненската индустрия като стопански фактор. И тоя промишлен успех на варненци е най – важното средство за стопанско възмогване на западнала Варна – единственият почти лост към предишното й благосъстояние, което тя имаше някога като пръв търговски град на България. Но затова се налага и едно особено внимание и грижи от страна на държавата към промишления развой на Варна и околията й, към още по – усиленото закрепване и процъфтяване на нейната индустрия. ....Нека имаме съзнанието, че жертвата и благата, които държавата би дала за промишления подем на Варна, не ще бъдат безвъзмездно погълнати от нея, а ще бъдат стократно възвърнати и вложени в бъдещето на България!“, пише още във варненския вестник от 1937 година.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Истории
Какво разказва 90-годишна статия за най-старото дърво във Варна
Четвъртък, 20 Октомври 2022 09:33
Едно от най-старите дървета у нас се намира във варненския квартал „Аспарухово“. Според някои вековният чинар е на повече от две хиляди години. За внушителните му размери и значението му за местните има...
Варненски морски спортен легион - основоположник на организираното водно спортуване у нас
Четвъртък, 13 Октомври 2022 16:14
Още през 1915 г. във Варна се създава ученически спортен легион. Военните години спират дейността му и едва през летните месеци на 1921 г. отново е възстановен. С организацията се заемат няколко офицери...
Каква е била интересната сграда, вградена в Кукления театър във Варна?
Сряда, 12 Октомври 2022 11:11
Сградата на ул. „Драгоман“ 4, в която днес се помещава част от Кукления театър, буди силно впечатление с красотата и архитектурата си. Тя се е превърнала в забележителност за града още с построяването...
Коя сграда в центъра на Варна някога е била затвор?
Четвъртък, 6 Октомври 2022 10:26
Една от най-старите запазени сгради във Варна се намира на ул. „8-ми ноември“ и днес е дом на Музея за нова история на Варна. Построена е някъде около 1850 година. Никой не знае какво е било първоначалното...
Как са се провеждали изборите в края на XIX и началото на XX век във Варна?
Вторник, 4 Октомври 2022 17:13
Първата избирателна система за парламентарни избори в България е въведена през 1879 година и тя е проста мажоритарна в един тур. На 20 000 жители се избира един представител, а в цяла България около 215...
Каква е историята на варненския площад „Независимост“
Сряда, 21 Септември 2022 11:12
„Независимост“ е най-представителният и най-старият площад във Варна. Съществувал е като такъв далеч преди Освобождението. Тогава обаче е носил друго име – „Мусала“. През 1860 година турската власт...
Варна: Да се завърнеш в училище след 60 години и да посадиш дръвче
Понеделник, 19 Септември 2022 17:33
Във Варненска морска гимназия новата учебна година започна вълнуващо. Още на 14 септември в двора на училището беше посадено едно красиво малко борче от първия випуск на Техникума по корабостроене във...
Какво се е произвеждало във Варна първата половина на 20-и век
Сряда, 7 Септември 2022 16:08
След войните в началото на 20-и век индустрията във Варна е поела към възход. В един момента само в града са действали 40 предприятия, които са генерирали производство на тогавашна стойност над половин...
Как изглежда днес една от най-оживените търговски улици в миналото на Варна (снимки)
Петък, 2 Септември 2022 09:24
Днешната улица „Цариброд“ някога е била една от най-дългите в града и е била известна като улицата на занаятите. Намира се в близост до жп гарата и е привличала с множеството си дюкянчета и занаятчийски...
Къде в Морската градина е трябвало да построят музей преди 100 години
Понеделник, 29 Август 2022 15:21
Фонд за построяване на варненски музей в обхвата на приморската градина учредяват преди 110 години. Решението за начинанието взимат представители на варненската общественост и членове на Варненското археологическо...
Кои цени замразило Комисарството по прехраната преди 90 години във Варна
Сряда, 24 Август 2022 10:21
Преди точно 90 години Варненското общинско управление и Комисарството по прехраната издават заповед за замразяване на цените на някои стоки в различни обекти като млекарници, сладкарници, баничарници и...
Историята на първите морски фарове във Варна (снимки)
Четвъртък, 18 Август 2022 13:56
Варна се е утвърдила като важен морски център и пристанищен град още от далечни времена. Все повече назрявала нуждата от навигационни съоръжения, които да показват пътя на корабите. Първите морски фарове...
Търси в новини:
23456789101112

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Най-четено от Истории 1 2 3
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.2 + 0.2
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook