Сградата на някогашния хотел „Империал" във Варна тъне в разруха (снимки)
Сградата на някогашния гранд хотел „Империал", която е на около 80 години и е едно от емблематичните здания в централната част на Варна, продължава да тъне в разруха. Върху фасадата й има поникнали дървета. Покривът липсва, зеят изпочупени врати и прозорци. Мазилка и тераси са надвиснали застрашително от сградата, която се намира на ул. „Шопен" 4 и гледа към площад „Независимост", видя репортер на Moreto.net.
Зданието, което някога е впечатлявало с мащабите и лукса, който предлага, днес буди само възмущение с нехайството, довело до състоянието й.
В своя статия в изданието "Културното наследство на Варна" Християн Облаков, който е активно ангажиран с темата за историята и богатствата на Стара Варна, разказва за първите варненски гранд хотели, сред които е и „Империал". Авторът посочва, че сградата е дело на инж. Йосиф хаджи Стоянов, който през 1936 година става кмет на Варна. Първоначално зданието е било едноетажно, строено по проект на арх. Атанас Несторов. Собственикът на дома е д-р Димитър Цонев, който е известен варненски лекар. През 1930 година тегли заем за преустройство на старата си къща и надстрояването й с три етажа, предвидени за нова, модерна за времето си клиника и хотел. Инж. Стоянов проектира новите етажи. Оформени са три фасади. Откъм вътрешния двор са поставени дълги и просторни веранди с метални решетки. Te са рядкост в архитектурата по онова време. След построяване на сградата, тя бързо е преустроена в хотел „Империал". Разполага с течаща топла вода, бани във всяка стая и централно парно отопление. Хотелът по-нищо не отстъпва на останалите луксозни гранд хотели във Варна по онова време.
Сградата е национализирана след 9-ти септември 1944 година. По-късно в нея се разполага Военното окръжие. След 1990 година пък там се помещава Общинска полиция. По-късно следва реституиране на сградата. Започва да сменя собствениците си и постепенно потъва в разруха.
През 2006 година е изготвен архитектурен проект за преустройство на сградата, който предвижда придаването на един по-модерен облик. Той обаче така и не се осъществява.
Сградата е един от архитектурните паметници на културата във Варна, които чакат своя ред, за да възвърнат стария си блясък преди да бъдат съвсем разрушени. Община Варна даде заявка, че е силно мотивирана да се пребори с проблема. Тече включването на все повече такива сгради в списък. Търсят се собствениците, които да положат необходимите грижи. В противен случай местната управа възнамерява да направи ремонта като ипотекира зданията, за да покрие разходите си.
|
Коментари |
17:16ч. 29 Август 2016 #16 Vanko Не е лоша идеята (виж линк...)
накрая ще я подпалят и готово. Който нямал идеални части ще духа супата.
16:15ч. 23 Април 2016 #15 канна Браво и съм съгласна с Marmoset!
За тези, които се безпокоят за архитектурното наследство: нима бившата военна болница не стана хубава сграда дори със старата фасада! Така би могло да стане и с много други сгради, вместо да застрашават минувачите с падащи парчета, а почитателите на архитектурата - да отвръщат глави от тях.
12:06ч. 23 Април 2016 #14 Niko Ето какви са били намеренията за сградата:
(виж линк...)
Кич отвсякъде!
11:29ч. 23 Април 2016 #13 van Ако си направи труда да види кой е собственика,ако след това провери името и в Гугъл,случайно да порови из детайлите на присъдата която сега излежава в Щатите можеше да има по смислена статия,например,ако се самосрути зградата с помощта на природата колко по на далавера е построяването на нова
09:40ч. 23 Април 2016 #12 Niko Мармосет,
Когато една сграда е държавна, то обикновенно с нея разполага някое министерство. В случая това е министъра на правосъдието.
Ето запознай се със заповедта на кмета:
(виж линк...)
21:51ч. 22 Април 2016 #11 Marmoset Niko, това което си написал е безмислица no sense.
Та последно събери си мислите, сградата на преслав е държавна или е на министър? И ако не знаеш не си пиши съчинения.
Разбира се че отнемането е решение. Отнемат, продават и готово. Аз не си правя съчинения като теб, този закон съществува в европа и работи
21:36ч. 22 Април 2016 #10 kaka Pena Намират пари за глупости, а за реставрация на емблематични сгради, част от културноисторичесното ни наследство, няма.
17:25ч. 22 Април 2016 #9 ksh Фасадата на сградата на т.н "турска баня" също се руши и е опасна за минаващите покрай нея хора! Ще чакаме да се случи непоправимото,за да се предприемат някакви мерки!
16:34ч. 22 Април 2016 #8 Niko Marmoset,
Отнемането не е решение. Сградата на ул. Преслав 22 до областна управа е държавна(не е общинска) и пак е в същото състояние.
Дори министъра, който я държи не му стига ъкъла да я даде под наем и с приходите от наема да я поддържа, като няма да я ползва.
15:12ч. 22 Април 2016 #7 Marmoset Първо, трябва да влезе закон, ако нехаеш за собствеността си да ти я отнемат, за да може някой друг да се погрижи.
Второ, що за срам 80 годишна сграда да се нарича исторически паметник??? Това в европа е ново строителство. Само в нашата държавица има рушащи се 100 годишни сграти, поради липса на горе споменатия закон.
13:00ч. 22 Април 2016 #6 osemshest До Mari Anne и да се разруши, ако е сграда паметник, то собствениците са задължени да я изградят наново със същият облик и размери.
12:58ч. 22 Април 2016 #5 osemshest "В своя статия в изданието "Културното наследство на Варна" Християн Облаков, който е активно ангажиран с темата за историята и богатствата на Стара Варна, разказва за първите варненски гранд хотелите, сред който е и „Империал"." Аз виждам цели две правописни грешки тук, а Вие? Нека кажа кои са "разказва за първите гранд хотели", а не "хотелите"! След това "сред които" тъй като хотелите са много "който" е за единствено число. Трагично е положението с правописа на журналистите в България!
10:56ч. 22 Април 2016 #4 Mari Anne Най-вероятно собствениците чакат сградата да се саморазруши, за да строят нова. Жалко е, че не се цени старата архитектура, която има историческо значение и прави града ни забележителен.
10:31ч. 22 Април 2016 #3 Rino Много цимент се е спестявал...
10:29ч. 22 Април 2016 #2 Teo Уви така е от години. Уви варненци нехаят за културното си наследство сякаш то нен тяхно. Жалко но тази сграда няма късмет и в най-добрия случай от нея ще остане само фадата. Тази сграда изглежда така от години , сега : (виж линк...)
2013 : (виж линк...) 2012 : (виж линк...)
10:05ч. 22 Април 2016 #1 Niko морето,
Направете и една статийка за сградата на преслав 22 (до областна управа).
Интересното там, е че съсобственик е държавата - има предписание публикувано на сайта общината.
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини - Истории |
|
22-годишен студент извади богоявленския кръст във Варна (снимки)
Днес, 6 Януари 2025 12:21
22-годишният студент Александър Аенски извади богоявленския кръст от морето във Варна, предаде репортер на Moreto.net.
Аенски първи стигна до светинята, хвърлена на първа буна от отец Василий Шаган.
Младият...
| |
|
Филм на един век показва кадри от някогашна Варна (видео)
Събота, 7 Декември 2024 14:48
Филм, създаден преди почти един век, показва кадри от някогашна Варна. Могат да се видят улици в морския град, жп гарата, варненския плаж, Морска градина, фабрика „Христо Ботев“, жп линията край нея, а...
| |
|
Доброто е заразно и без показност - историята на един варненец, който промени съдбата на непознат
Понеделник, 18 Ноември 2024 17:06
Понякога животът ни поставя пред неочаквани избори, които разкриват истинския ни характер. Такава е историята на 22-годишния Даниел Стоянов от Варна – млад човек, който, без да търси внимание, спаси изгубен...
| |
|
Непознатият герой: Даниел от Варна, който върна изгубения Георги у дома
Петък, 15 Ноември 2024 10:49
Неговата самоотвержена постъпка към непознатия Георги заслужава признание и благодарност за проявеното милосърдие и подкрепа към човек в нужда.
20-годишният Георги от Стара Загора бе 4 дни в неизвестност,...
| |
|
Как е изглеждала варненската улица “Русе” някога (снимки)
Събота, 9 Ноември 2024 15:31
Още преди Освобождението улица “Русе” е една от най-оживените търговски улици във Варна. През временното руско управление (1878-1879 г.) тя получава името “Пощенска”, тъй като по нея минава пощенската...
| |
|
Защо празникът на район "Одесос" е на 23 октомври - истории от Стара Варна
Сряда, 23 Октомври 2024 16:37
Днес, на 23 октомври, отбелязваме за дванадесети пореден път празника на район „Одесос“ във Варна. Празникът на района бе избран с решение №632-2 на Общинския съвет във Варна през 2012 г. Датата 23 октомври...
| |
|
Моряк от Аксаково покори подножието на Еверест след дългогодишна подготовка и любов към планините
Понеделник, 14 Октомври 2024 15:44
27-годишният Христо Христов от Аксаково постигна забележителен успех, след като развя флага на своята родна община на височина от 5364 метра. Това се случи в подножието на най-високия връх в света – Еверест....
| |
|
Стара Варна: Когато паралелките били с по 50 деца, а училищните сгради не достигали
Вторник, 17 Септември 2024 15:33
Недостигът на училищни сгради е особено наболяла тема в днешно време. Оказва се обаче, че този проблем е бил особено актуален и преди повече от 100 години. В началото на 20 век наличният сграден фонд се...
| |
|
120 години от рождението на капитан далечно плаване инж. Найден Найденов
Сряда, 11 Септември 2024 15:13
Днес отбелязваме 120 години от рождението на капитан далечно плаване инж. Найден Найденов, разказват от Военноморски музей-Варна.
Найден Якимов Найденов е роден в местността Гераня, на около 5 км от с....
| |
|
Кои са били старите каменни мостове на Варна
Сряда, 24 Юли 2024 16:25
Някога във Варна е имало значително повече мостове, отколкото познатия ни днес Аспарухов мост. Някои от по – популярните са Таш кюпрю и мостът на хаджи Стефани. Регионалната библиотека разказва за историята...
| |
|
След Освобождението: Не на хазарта във Варна!
Четвъртък, 18 Юли 2024 17:26
След Освобождението в кафенетата и кръчмите във Варна масово се разиграват хазартни игри. Особено в заведенията, в които се събират наемните работници (хамали, каруцари и лодкари), в очакване да ги наемат...
| |
|
Знаете ли откъде идва думата „гларус“?
Петък, 28 Юни 2024 14:47
Освен морето неизменна част от Варна са и гларусите. Всъщност в природата няма птица с това име, но все пак думата присъства активно в речника ни. Тя е побългарен вариант на гръцката "гларос" / γλάρος...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|