Близо 100-годишна емблематична сграда във Варна тъне в разруха
Близо 100-годишна сграда, в която се е помещавал някогашният варненски хотел “Империал”, е оставена да се руши. Емблематичното здание, което е паметник на културата, е в окаяно състояние. Сградата се намира в центъра на Варна (на ул. „Шопен” - срещу шадраваните на площад „Независимост”) и някога е била Военно окръжие и клиника.
Строена е в началото на XX век като къща на известния варненски лекар д-р Цонев. Първоначално къщата е била на един етаж, като през 1932 г. д-р Цонев решава да я надстрои и пригоди за нуждите на един от варненските Гранд хотели. За целта той кани известният сградостроител инж. Йосиф Хаджистоянов, който проектира голям четириетажен хотел, отговарящ на всички изисквания.
Хотелът се отличава с характерните за направлението „Ар деко” лизени и по-изчистени форми. Всяка от стаите имала веранда и кранове с топла и студена вода (нещо рядко срещано по това време във Варна).
След смяната на режима през 1945 г. сградата се национализира и използва за различни институционални нужди. До края на 90-те години зданието е добре поддържано. След като някогашният хотел се реституира и се сменят различни собственици, сградата постепенно започва да се руши и става необитаема. След 2005 г. в пететажното здание избухват няколко пожара, настаняват се клошари и бездомници.
Последният собственик на емблематичната сграда изяви желанието си да я възстанови и надстрои, като я превърне в модерно бизнес здание с офиси и апартаменти. До момента обаче проектът така и не се реализира.
Според Християн Облаков от Варненското историко-архитектурно дружество предложената адаптация на недвижимата културна ценност не е много удачна. „Показаните визуализации не бяха добро решение за тази сграда. Това, което се предвиждаше, за мен е тотално унищожаване на зданието. Не казвам, че да оставим сградата да се руши е по-добро решение. Законът за културното наследство дава няколко възможности за запазване и реновиране на сградата”, каза пред Дарик Облаков.
Една от възможностите е собственикът да реставрира недвижимата културна ценност, спазвайки съответните изисквания на ЗУТ и Закона за културното наследство. „Когато от страна на собствениците и концесионерите на имоти, които са културна ценност, наблюдаваме нехайство по отношение на собствеността, законът дава предписание, което вменява задължение на общината да извърши дейностите по реставрация и консервация. След което общината влиза в законна ипотека на имота, до частта, в която се удовлетворява като кредитор за направените разноски по обекта”, обясни Християн Облаков.
Ако собствениците на имота искат да инвестират и да реновират сградата, няма пречка това да се случи. Нужно е специализираната администрация на Държавния културен институт да разгледа проекта и да издаде решение, след което може да се пристъпи към консервация на зданието.
|
Коментари |
13:53ч. 10 Декември 2014 #11 канна За тази сграда могат да вземат пример от бившата военна болница (срещу общината) и да запазят фасадата, а останалото е вече руини. В Япония съм чувала, че дори и по-нови от тази сграда ги разрушават и строят нови на тяхно място. Най-малкото в този вид застрашава минаващите край нея и е развъдник на градски полудиви животни и самозасадили се растения!
16:07ч. 9 Декември 2014 #10 Varna Някой пробвал ли е да вземе разрешение за ремонт на сграда - културна ценност... Преди петнадесеттина години решихме да ремонтираме фасадата на такава сграда... Е няма такъв цирк - що пари за експертизи и т.н. не е истина... За едно пребоядисване на фасадата... Появиха се незнайни администрацийки, които да искат - 'ама вие нямате разрешение от нас' и т.н.... Въпреки негодованието от рушене на историята, започвам да разбирам онези собственици на стара сграда, която я бутнаха 'случайно' преди 2-3 години - навярно им е писнало от разни администрации и администратори, които само гледат как да лапнат някой лев, но не и да стане по-хубав градът...
14:04ч. 9 Декември 2014 #9 STELITO Де да беше единствената сграда в центъра в това състояние...Има десетки примери,някой от които направо не са за търпене! Ами сградата до входа на Областна администрация? Неизвестно количество собственици има. Състоянието и е повече от опасно,но за областните управители през последните 15-16 години не е прблем.
Истината е,че трябва да има закон , с който собствениците да се задължат или да поддържат сградите в отличен вид и безопасност, или да го продадат.
Другата истина е,че нямаме нужда от руини по центъра. На кой му пука дали сградата е исторически паметник или не, ако прилича на остатъци от бомбандировки!
Виждали ли сте исторически сгради в големите европейски градове? Нито една олющена няма,да не говорим за съборетини. Хората от едно камъче правят история, а ние рушим умишлено историята си.
13:33ч. 9 Декември 2014 #8 dumdum дайте я на марешки за аптеки а отгоре мед център
12:13ч. 9 Декември 2014 #7 Mishel Ако собственик не иска да влага средства ,то трябва да го задължат /и то да бъде определен срок за това/ да я продаде на тези,които имат възможност да я възстановят и да реставрират..с ограничение да не се построяват в исторически център на града стъклени фасади от алуминий.
Мисля,че подобни имоти трябва да бъдат под наблюдение и контрол на Община дори и да имат вече нов собственик.
11:56ч. 9 Декември 2014 #6 desska Сградата чия собственост е поне знае ли се.
Покрай реституцията доста народ се сдоби с имоти които неможе да стопанисва, но проблема е,че никой не им търси отговорност за това.
11:46ч. 9 Декември 2014 #5 Анонимен И всичко това е заради пропадналия покрив. Но уважаеми варненци, общината има пари, дори 2 млн, за подновяване на алейките в султанат и в градината уж, но няма нито лев и нито капка амбиция да задължи собствениците на една дузина сгради по центъра, да си поддържат имотите.
Всичко навсякъде в идеалния център се троши и пада. За капак на всичко огромна част от центъра е заградена, заорана и изоставена до настъпването на по-топли дни.
10:59ч. 9 Декември 2014 #4 Florian Мисля, че въобще не можем да се наречем европейска държава. В европейските държави няма полуразрушени паметници на архитектурата и културата. Както и централните и пешеходни зони на градовете на изглеждат като нашата.
Нашият град дори не прилича на град от развиващия се свят, защото там всичко е просто изглеждащо. Тук си личи че нещата са изостявени и тънат в разруха. Като след война е! Абсурдно и безнадеждно.. и много тъжно
10:56ч. 9 Декември 2014 #3 Florian Тази сграда символизира разрухата в обществото след 1989 г., както и буквалната разруха на инак прекрасния ни град.
Толкова тъжно....
10:54ч. 9 Декември 2014 #2 Rino И крайната цел не е ли мястото на безценица?
10:43ч. 9 Декември 2014 #1 Teo На тази красива сграда оставена в такова плачевно състояние може да видите още снимки тук : (виж линк...)
Новини - теми |
Търси в новини |
Популярни теми |
|
|
Новини - Истории |
|
22-годишен студент извади богоявленския кръст във Варна (снимки)
Днес, 6 Януари 2025 12:21
22-годишният студент Александър Аенски извади богоявленския кръст от морето във Варна, предаде репортер на Moreto.net.
Аенски първи стигна до светинята, хвърлена на първа буна от отец Василий Шаган.
Младият...
| |
|
Филм на един век показва кадри от някогашна Варна (видео)
Събота, 7 Декември 2024 14:48
Филм, създаден преди почти един век, показва кадри от някогашна Варна. Могат да се видят улици в морския град, жп гарата, варненския плаж, Морска градина, фабрика „Христо Ботев“, жп линията край нея, а...
| |
|
Доброто е заразно и без показност - историята на един варненец, който промени съдбата на непознат
Понеделник, 18 Ноември 2024 17:06
Понякога животът ни поставя пред неочаквани избори, които разкриват истинския ни характер. Такава е историята на 22-годишния Даниел Стоянов от Варна – млад човек, който, без да търси внимание, спаси изгубен...
| |
|
Непознатият герой: Даниел от Варна, който върна изгубения Георги у дома
Петък, 15 Ноември 2024 10:49
Неговата самоотвержена постъпка към непознатия Георги заслужава признание и благодарност за проявеното милосърдие и подкрепа към човек в нужда.
20-годишният Георги от Стара Загора бе 4 дни в неизвестност,...
| |
|
Как е изглеждала варненската улица “Русе” някога (снимки)
Събота, 9 Ноември 2024 15:31
Още преди Освобождението улица “Русе” е една от най-оживените търговски улици във Варна. През временното руско управление (1878-1879 г.) тя получава името “Пощенска”, тъй като по нея минава пощенската...
| |
|
Защо празникът на район "Одесос" е на 23 октомври - истории от Стара Варна
Сряда, 23 Октомври 2024 16:37
Днес, на 23 октомври, отбелязваме за дванадесети пореден път празника на район „Одесос“ във Варна. Празникът на района бе избран с решение №632-2 на Общинския съвет във Варна през 2012 г. Датата 23 октомври...
| |
|
Моряк от Аксаково покори подножието на Еверест след дългогодишна подготовка и любов към планините
Понеделник, 14 Октомври 2024 15:44
27-годишният Христо Христов от Аксаково постигна забележителен успех, след като развя флага на своята родна община на височина от 5364 метра. Това се случи в подножието на най-високия връх в света – Еверест....
| |
|
Стара Варна: Когато паралелките били с по 50 деца, а училищните сгради не достигали
Вторник, 17 Септември 2024 15:33
Недостигът на училищни сгради е особено наболяла тема в днешно време. Оказва се обаче, че този проблем е бил особено актуален и преди повече от 100 години. В началото на 20 век наличният сграден фонд се...
| |
|
120 години от рождението на капитан далечно плаване инж. Найден Найденов
Сряда, 11 Септември 2024 15:13
Днес отбелязваме 120 години от рождението на капитан далечно плаване инж. Найден Найденов, разказват от Военноморски музей-Варна.
Найден Якимов Найденов е роден в местността Гераня, на около 5 км от с....
| |
|
Кои са били старите каменни мостове на Варна
Сряда, 24 Юли 2024 16:25
Някога във Варна е имало значително повече мостове, отколкото познатия ни днес Аспарухов мост. Някои от по – популярните са Таш кюпрю и мостът на хаджи Стефани. Регионалната библиотека разказва за историята...
| |
|
След Освобождението: Не на хазарта във Варна!
Четвъртък, 18 Юли 2024 17:26
След Освобождението в кафенетата и кръчмите във Варна масово се разиграват хазартни игри. Особено в заведенията, в които се събират наемните работници (хамали, каруцари и лодкари), в очакване да ги наемат...
| |
|
Знаете ли откъде идва думата „гларус“?
Петък, 28 Юни 2024 14:47
Освен морето неизменна част от Варна са и гларусите. Всъщност в природата няма птица с това име, но все пак думата присъства активно в речника ни. Тя е побългарен вариант на гръцката "гларос" / γλάρος...
| |
|
Изпрати новина
|
|
|
|
Полезно |
Препоръчваме |
Най-четени |
Анкета |
|