Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Aditya-L1: Индия успешно стартира първата си мисия до Слънцето

Събота, 2 Септември 2023 11:23
Източник: Moreto.net   
Индия стартира първата си мисия за наблюдение на Слънцето, само дни след като страната влезе в историята, като стана първата, кацнала близо до южния полюс на Луната.

Aditya-L1 излетя от стартовата площадка в Sriharikota в събота в 11:50 ч. индийско време (06:20 GMT).

Той ще измине 1,5 милиона км (932 000 мили) от Земята - 1% от разстоянието Земя-Слънце.

Индийската космическа агенция казва, че ще отнеме четири месеца, за да пътува толкова далеч.

Първата космическа мисия на Индия за изследване на най-големия обект в слънчевата система е кръстена на Сурия - индуисткия бог на Слънцето, известен също като Адитя.

А L1 означава точка 1 на Лагранж - точното място между Слънцето и Земята, към което се насочва индийският космически кораб.

Според Европейската космическа агенция, точката на Лагранж е място, където гравитационните сили на два големи обекта - като Слънцето и Земята - се компенсират взаимно, позволявайки на космически кораб да "зависи".

След като Aditya-L1 достигне това "място за паркиране", той ще може да обикаля около Слънцето със същата скорост като Земята. Това също означава, че сателитът ще изисква много малко гориво, за да работи.

В събота сутринта няколко хиляди души се събраха в галерията за наблюдение, създадена от Индийската агенция за космически изследвания (Isro) близо до мястото за изстрелване, за да наблюдават изстрелването.

Той също беше излъчен на живо по националната телевизия, където коментатори го описаха като "великолепно" изстрелване. Учените от Isro казаха, че изстрелването е било успешно и "работата му е нормална".

Сега космическият кораб ще обиколи Земята няколко пъти, преди да бъде изстрелян към L1.

От тази изгодна позиция Aditya-L1 ще може да наблюдава постоянно Слънцето - дори когато е скрито по време на затъмнение - и да извършва научни изследвания.

Isro не каза колко ще струва мисията, но доклади в индийската преса я определят на 3,78 милиарда рупии (46 милиона долара; 36 милиона британски лири).

Isro казва, че орбиталният апарат носи седем научни инструмента, които ще наблюдават и изучават слънчевата корона (най-външния слой); фотосферата (слънчевата повърхност или частта, която виждаме от Земята) и хромосферата (тънък слой плазма, който се намира между фотосферата и короната).

Проучванията ще помогнат на учените да разберат слънчевата активност, като слънчев вятър и слънчеви изригвания, и техния ефект върху земното и близкото космическо време в реално време.

Бившият учен от Isro Mylswamy Annadurai казва, че Слънцето постоянно влияе върху времето на Земята чрез радиация, топлина и поток от частици и магнитни полета. В същото време, казва той, това също влияе върху космическото време.

„Космическото време играе роля за това колко ефективно функционират сателитите. Слънчевите ветрове или бурите могат да повлияят на електрониката на сателитите, дори да повредят електрическите мрежи. Но има пропуски в познанията ни за космическото време“, каза г-н Annadurai пред BBC.

Индия има повече от 50 сателита в космоса и те предоставят много важни услуги за страната, включително комуникационни връзки, данни за времето и помагат за прогнозиране на нашествия от вредители, суши и предстоящи бедствия. Според Службата на ООН за въпросите на космоса (UNOOSA) приблизително 10 290 сателита остават в орбитата на Земята, като близо 7 800 от тях работят в момента.

Aditya ще ни помогне да разберем по-добре и дори ще ни предупреди за звездата, от която зависи животът ни, казва г-н Annadurai.

„Познаването на дейностите на Слънцето като слънчев вятър или слънчево изригване няколко дни напред ще ни помогне да преместим нашите сателити далеч от опасността. Това ще помогне да увеличим дълголетието на нашите сателити в космоса.“

Мисията, добавя той, преди всичко ще помогне за подобряване на нашето научно разбиране за Слънцето - звездата на 4,5 милиарда години, която държи нашата слънчева система заедно.

Слънчевата мисия на Индия идва само дни след като страната успешно приземи първата в света сонда близо до южния полюс на Луната.

С това Индия стана едва четвъртата страна в света, постигнала меко кацане на Луната, след САЩ, бившия Съветски съюз и Китай.

Ако Aditya-L1 успее, Индия ще се присъедини към избраната група от страни, които вече изучават Слънцето.

Япония беше първата, която стартира мисия през 1981 г. за изследване на слънчевите изригвания, а американската космическа агенция НАСА и Европейската космическа агенция (ЕКА) наблюдават Слънцето от 90-те години на миналия век.

През февруари 2020 г. НАСА и ЕКА съвместно изстреляха Solar Orbiter , който изучава Слънцето отблизо и събира данни, които според учените ще помогнат да се разбере какво движи динамичното му поведение.

А през 2021 г. най-новият космически кораб на НАСА Parker Solar Probe влезе в историята, като стана първият, който прелетя през короната , външната атмосфера на Слънцето.

Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Наука
Как да спестим пари при пътуване? Google показва най-евтините дати за полет
Понеделник, 4 Септември 2023 14:07
Gооglе aĸтyaлизиpa cвoятa ycлyгa Gооglе Flіghtѕ c пoвeчe инфopмaция, ĸoятo мoжe дa ви пoмoгнe дa cпecтитe пapи, ĸaтo peзepвиpaтe пътyвaнe пpeз oпpeдeлeни пepиoди oт вpeмe, пpeдaвa СNВС....
Aditya-L1: Индия успешно стартира първата си мисия до Слънцето
Събота, 2 Септември 2023 11:23
Индия стартира първата си мисия за наблюдение на Слънцето, само дни след като страната влезе в историята, като стана първата, кацнала близо до южния полюс на Луната. Aditya-L1 излетя от стартовата площадка...
Социалната мрежа X ще събира биометрични данни от потребителите
Четвъртък, 31 Август 2023 13:43
X, социалната мрежа, която преди беше известна като Twitter, актуализира своята политика за поверителност, за да включи нов вид потребителски данни, които планира да събира: биометрични, пише Bloomberg. „Въз...
Microsoft ще раздели софтуера на Teams в Европа в опит да намали антитръстовите опасения на ЕС
Четвъртък, 31 Август 2023 12:54
Американският технологичен гигант Microsoft в четвъртък заяви, че ще отдели услугата си за чат и видеоконферентна връзка Teams от своя пакет за продуктивност Microsoft 365, в опит да разсее антитръстовите...
Старт на кариера в ИТ сектора - безплатен семинар от ADVANCE ACADEMY
Вторник, 29 Август 2023 16:30
Развитието на технологиите характеризира 21-ви век. Иновациите не спират и са в почти всеки един сектор, като тяхното адаптиране от бизнесите е довело до скок в търсенето на умения като програмиране и...
Стартира дигиталното приключение за деца и младежи Digital Scouts
Вторник, 29 Август 2023 10:58
Петото издание на образователната игра на Yettel идва с нови знания за онлайн безопасността, любими инфлуенсъри и страхотни награди От 28 август до 3 септември дигиталното приключение за деца и младежи...
Google ще картографира соларните централи
Вторник, 29 Август 2023 15:50
Google планира да лицензира нови набори от картографски данни от редица компании, за да ги използва за създаване на продукти за възобновяема енергия. По този начин компанията се надява да генерира до 100...
OpenAI пусна чатбот с изкуствен интелект за компании
Вторник, 29 Август 2023 15:23
OpenAI обяви най-голямата си новина от дебюта на генеративния си чатбот: пуска ChatGPT Enterprise, бизнес ниво на изкуствения интелект, достъпно от понеделник. Инструментът се разработва „по-малко от...
Историческо кацане: Индийският лунен модул ще направи опит за кацане на южния полюс на Луната
Сряда, 23 Август 2023 08:23
Индия се стреми да влезе в историята в сряда с третата си лунна мисия, която трябва да кацне на Луната. Ако Chandrayaan-3 успее, Индия ще бъде първата страна, която ще кацне близо до малко проучения...
40% от работниците ще трябва да се преквалифицират през следващите три години заради ИИ
Вторник, 22 Август 2023 10:26
Генеративните AI модели като ChatGPT могат да изпълняват много технически задачи, като например писане и кодиране , добре - толкова добре, че много хора се страхуват, че технологията ще замени работата...
Русия глоби Google с над 30 000 долара заради фалшиво съдържание за войната
Четвъртък, 17 Август 2023 14:59
Русия наложи днес глоба на "Гугъл" (Google) в размер на три милиона рубли (31 845 долара), защото не е изтрил фалшиво съдържание, свързано с войната на Русия срещу Украйна, предадоха световните агенции. Множество...
Руският космически кораб Луна-25 навлезе в окололунна орбита
Четвъртък, 17 Август 2023 08:00
Руският лунен космически кораб навлезе в орбитата на Луната в сряда, голяма стъпка към амбицията на страната да бъде първата, която каца на южния полюс на Луната в търсене на замръзнала вода. "Луна-25"...
Търси в новини:
2021222324252627282930

Изпрати новина

Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Най-четено от Наука 1 2 3
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Култура
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
1.3 + 1.2
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook