Във въпросния регистър ще се вписват и всички четириноги, преминали през приюта за четириноги в Каменар. „В него максимално коректно и бързо ще се документира необходимата информация по извършените манипулации с безстопанствени животни от техния улов до последващите през годините обезпаразитявания и реваксинации. Всяка година ще има информация за техния брой на територията на общината. В перспектива регистърът ще представлява готова картотека на безстопанствените животни.“ се посочва в проекта. Допълва се още, че всички институции и собственици, които не са вписали четириногите в съответния регистър трябва да бъдат санкционирани при изтичане на определения срок за изпълнение на задължението.
„Ясно е, че наличието на безстопанствени кучета води до проблеми. Трудно осъзнато обаче е това, че наличието на кучета по улиците е основно причинено от хората и тяхната безотговорност. Не се спазват и най-елементарни нормативни изисквания при извеждане на кучето в градска среда и това не е от непознаване на закона или наредбата, а от липса на правилно изградено мислене и нагласа в тази посока.“, се казва в предложения проект.
Програмата предвижда и други мерки за овладяване на популацията. Те са свързани с масова кастрация, ваксиниране, обезпаразитяване, маркиране, паспортизация и връщане на животните по места на залавянето им или настаняването им в приюти. Предвидено е провеждането на информационни кампании, осиновителни програми за намиране на дома на безстопанствените кучета, както и организиране на изложби на безстопанствени животни с цел намиране на нови собственици. Планирано е определяне на алеи за разходка на кучета и поставяне на кошчета за събиране на кучешки ексременти.
Финансирането на дейностите се очаква да идва от общинския бюджет, постъпленията от такса за притежание на куче, дарения на граждани и фирми, средства от Министерски съвет и от спечелени проекти по оперативни програми.
Досегашният вариант на програмата е действал от 2012 до края на 2015 година.