Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия е големият победител на тазгодишния конкурс „Млад благотворител“.
Екипът...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия е големият победител на тазгодишния конкурс „Млад благотворител“.
Екипът десетокласници успя да спечели журито с идеята да създаде дигитален архив на музикалното наследство на България, така че да се съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции. Намерението на учениците е да съберат интервюта с възрастни хора, автентични музикални записи, видео възстановки на обичаи и традиции, нотни партитури и текстове на едно място в онлайн платформа, за да бъдат достъпни за всички. Специално място ще заемат образователни клипове и материали.
Проектът цели най-вече да приобщи възрастните хора към активната част на обществото и да съхрани тяхното знание за бъдещето.
С отличието училището затвърждава челната си позиция от надпреварата миналата година, когато победата дойде с проекта „Мелодиите на нашето наследство“. Идеята за дигитален архив на музикалното наследство на България на практика е своеобразно продължение на започнатото през 2024 година, разказа за Moreto.net координаторът и организатор на екипа Калина Бърнева.
Тя сподели, че работата по проекта „Дигитална фолклорна палитра“ е започнала още преди обявяването на конкурса с изучаването на обичаите Коледуване и Лазаруване. В момента приключва организационният процес на всички дейности за реализирането на проекта.
След като цялата информация бъде събрана и обработена, предстои да стане част от онлайн платформа, за която ще се погрижи IT eкспертът на екипа Александър Маринов. Най-вероятно ще бъда разработен сайт, към който да водят QR кодове с местата, от които са събирани обичаи. На всяка локация, където е работил екипът, ще бъдат поставени табели със съответния код, водещ към подробна информация в сайта.
Освен Калина и Алекс, зад проекта стоят още Диляна Пенчева, Мартин Янев и още куп ентусиасти и техни съученици, без които идеята няма да може да се осъществи.
Спечелените 1500 лева с първата награда в конкурса ще послужат за реализирането на проекта.
Блестящото сопрано Александрина Михайлова, ученичка на Райна Кабаиванска с участия в Миланската Скала и редица главни роли на родна и европейска сцена, ще влезе тази вечер, 19 февруари, за първи път в...
„Оперни тайни“ е наречен най-новият проект на Държавна опера Варна, който стартира от този февруари и е насочен към най-младата публика. Операта отваря врати за най-малките си зрители и ги води зад кулисите...
В парка пред сградата на община Суворово днес официално бе открит бюст-паметник на Васил Левски. Събитието бе посветено на 152 години от гибелта на Апостола на българската свобода.
Откриването бе съпроводено...
Избраха ново жури за награди „Варна“ в областта на културата за 2025 година. Ресорната комисия към местния парламент одобри в състава му да влязат миналогодишни носители на отличието. Новите членове са...
Първото събитие за 2025-та година галерия Ларго бележи със самостоятелна изложба на утвърдения варненски художник Боян Янев. Експозицията, озаглавена „Капричио“, ще представи серия от рисунки с туш и перо,...
Дългогодишният служител на Община Варна и началник на отдел „Отбранително-мобилизационна подготовка“ Георги Иванов ще представи за първи път пред широка публика своя сборник „Аз, охраджията“ (ОХРА – от...
Филмът "Конклав", фокусиращ се върху процеса за избор на папа, спечели наградата за най-добър филм на церемонията по връчване на отличията БАФТА на Британската академия за кино и телевизия.
"Конклав"...