Организационната работа по филма започна още през лятото на тази година, а в последната седмица на ноември започна и процесът по заснемане на филма. През тази седмица снимачният екип успя да заснеме изслушване на деца и изслушване на експертизи в съдебни производства, свързани с родителски спорове по дела на съдиите Насуф Исмал, Магдалена Давидова, Марина Георгиева, Надежда Александрова и Ралица Райкова от Районен съд – Варна.
Заснемането на кадрите по делата както в съдебните зали, така и в специално изграденото помещение за щадящо изслушване на деца, т.нар. „Синя стая“, беше осъществено с изричното съгласие на родителите чрез подписване на писмена декларация, при гарантиране на поверителност, доколкото готовият филм няма да бъде показван на външна публика и разпространяван извън обучителните центрове за магистрати. Съдействие за осъществяване на проекта съдилищата получават и от представителите на Дирекция „Социално подпомагане“ – Варна.
Първият етап от снимките във Варна през ноември се посрещна с интерес и готовност за съдействие от адвокатите и страните по дела. През януари и февруари предстои ново заснемане по време на изслушвания на деца и други процесуалния действия по семейни дела в Районния и Окръжния съд в града.
Изборът филмът да се снима във Варна не е случаен, тъй като Районният и Окръжният съд във Варна бяха първите в България, в които преди близо 10 години бяха създадени специализирани съдебни състави за разглеждане на дела с участието на деца, и единствените съдилища, в които тази специализация е запазена и понастоящем.
Съдиите в така наречените „детски състави“ са преминали многобройни обучения за придобиване на специфични умения и нямат друг аналог в българската съдебна система. От 2016 г. съдилищата във Варна разполагат и със така нар. „синя стая“, осигуряваща щадящо изслушване на децата. „Синята стая“ е изградена по швейцарски проект, като в нея се прилагат съвременни европейски практики при работа с непълнолетни. Изслушването на децата става без детето да влиза в пряк контакт със страните по делото и чрез подкрепящо лице – социален работник или психолог, които подготвят децата за изслушването и при нужда им „превеждат“ въпросите на съдията.
Проектът „Гласът на детето“ (The Voice of the Child) е съвместна инициатива на Центъра за международно правно сътрудничество, финансиран отчасти от Европейската комисия. Изпълнява се в партньорство с колегите им от България – Националният институт за правосъдие. В рамките на проекта ще бъде събрана и представена практиката на съдиите в общо четири европейски града: Хага (Холандия), Тренто (Италия), Антверпен (Белгия) и Варна (България) и нагледно ще се презентира как те работят по дела, по които е необходимо изслушването на деца. Целта е да бъде споделен различният опит, прилаган в европейските съдилища.
Филмите ще бъдат използвани изключително при обученията на магистрати и младши съдии в България, както и в други 39 обучаващи магистрати европейски институции.