До 15 часа при вход свободен посетителите ще имат възможност да чуят историята на най-стария център за производство на сол в Европа и да се запознаят на място с най – новите открития.
Събитието се организира по традиция от археологическия екип, проучващ археологическия обект, научи Moreto.net.
Праисторическият Провадия – Солницата е бил не само най-старият солодобивен център в Европа, а и най-старият праисторически град на нашия континент. Той е възникнал преди повече от 6500 години, твърди проф. Васил Николов, ръководител на екипа, който проучва района. Археолозите се натъкнали на каменни бастиони, които датират от 4700 – 4200 г. пр. Христа. Някога зад тях е кипяла най-голямата индустрия на своето време. Специализираното производство на солните „кюлчета“, които в праисторическата древност играели ролята на пари, превърнало солницата край днешна Провадия в „монетния двор“ на региона. Там се добивали до 5 тона сол от пещ.
Каменните стени с дебелина около 2 метра и височина към 3 метра пък са най-масивните укрепления от периода на праисторията, документирани досега на територията на Стария континент.