Решението е част от усилията на ЕС да подпомогне Киев в преодоляването на последствията от руските атаки срещу енергийна инфраструктура на Украйна.
"Отоплителният сезон започва след две седмици. На фона на приближаващата зима Европейският съюз е готов да увеличи помощта за Украйна. След тази пресконференция заминавам за Киев, за да обсъдя тези въпроси лично с президента Владимир Зеленски", заяви фон дер Лайен.
От изявлението ѝ стана ясно още, че ТЕЦ от Литва ще бъде демонтирана и прехвърлена в Украйна. Целта е да бъдат възстановени 3.5 гигавата капацитет, което представлява около 15% от енергийните нужди на Украйна.
По думите на Лайен 80% от топлоелектрическите централи в страната са били разрушени.
Според нея от началото на руската инвазия през февруари 2022 г. половината от енергийната инфраструктура на Украйна е била унищожена, което е приблизително сравнимо с общия капацитет на енергийните системи на трите балтийски страни взети заедно. През това време ЕС предостави на Украйна повече от 2 милиарда евро помощ за възстановяване на бомбардирани електроцентрали, трансформатори и електропроводи.
Тези мерки идват в контекста на очакваните проблеми с електроснабдяването в Украйна през предстоящата зима. Според Международната енергийна агенция (IEA), Украйна може да изпита недостиг на електроенергия до 6 гигавата, което е около една трета от пиковото търсене, поради руските атаки и изтичането на договор за газови доставки в края на годината.
Кампанията на Русия за нанасяне на въздушни удари по енергийната мрежа на Украйна вероятно нарушава международното хуманитарно право. Това заяви Мисията на ООН за наблюдение на правата на човека в Украйна.