Тези намерения изрази кметът Благомир Коцев в отговор на питане от Moreto.net.
По думите му са полярни мненията по отношение на планираното през последните години място в паркинга и градинката до Община Варна. Именно това налага по-широка дискусия.
Разрешителното за строеж и реализирането на проекта, избран след конкурс през 2015 година, изтича през април. Дотогава трябва да се изясни категоричната позиция по отношение на мястото и бъдещето на настоящия проект. Ако се стигне до решение за нова локация, ще се наложи и препроектиране, каза Коцев.
Може да бъде разгледан вариант и за мястото на Дупката, а също и за сградата на бившето руско консулство.
Градоначалникът посочи, че така или иначе на този етап нужните средства за изграждането липсват, въпреки че съвсем наскоро стана ясно, че от държавния бюджет са отделени 5.5 млн. лева. Това възроди и надеждата, че осем години след проектирането на зданието най-сетне се стига до възможността за реализирането му. Във времето назад неведнъж се заговори за същинско осъществяване на проекта, но проблеми с финансирането спъваха работата. Тогава се считаше, че са нужни около 35 млн. лева за строителство. Сега се смята, че сумата е почти двойно по-голяма.
Международен конкурс за проектант на зданието се проведе още през 2015 година. Тогава победител стана холандско архитектурно студио, участвало в надпревара с над 370 конкуренти от цял свят.
Новата сграда на библиотеката се очакваше да се строи през 2018 година. След идейния проект бе изготвен и съответният технически проект.
През 2018-а се очакваше да се случи процедура по избор на изпълнител, но до реализация така и не се стигна. През 2020 година проектантският екип алармира, че след малко повече от година изтича разрешителното за строеж, като има право на презаверяване само веднъж.
Според проектантският екип реалистичният срок за завършване на сградата е между две и три години. Новата библиотека „Пенчо Славейков”, разработена в работен проект от холандското бюро Аркитектс фор Урбанити съвместно с варненскота студио АМ Проджект, ще разполага с най-новите технологични въведения и ще има 24-часова система за връщане на книги. На партерното ниво ще бъдат разположени рецепция за обслужване на читатели, изложбена зона, център за обучение и семинари с шест самостоятелни зали, главна концертна зала с 200 места и бистро. Същинските библиотечни функции са организирани на горните пет нива. Предвиден е и подземен паркинг на три нива за 300 автомобила, както и велостоянки за 200 велосипеда.
„Новата сграда не само ще обедини всички звена на библиотеката, които сега са пръснати на няколко места в града, и ще приюти богатата колекция от издания на РБ „Пенчо Славейков“. Тя ще бъде новото, модерно пространство за културни, образователни и социални събития на Варна и ще е отворено за цялата варненска общественост. Общата застроена площ на сградата е около 28 500 кв. м. От тях 11 200 кв. м са подземен паркинг на три нива за 300 автомобила, който ще функционира автономно“, разказа преди време арх. Александър Минчев – българският партньор на холандското студио.
Това на практика ще бъде първата сграда на библиотека, построена у нас през последните над 30 години.