Той коментира, че пандемията почти е спряла доставките на основни суровини и това е породило инфлацията през отминалата година. Войната сега спира редица доставки на материали и суровини и това се отразява може би най-драматично в строителния сектор, посочи той. „Над 40% е увеличението в цената на желязото, битумът, който използваме - 60%, всички строителни материали, бетон, смеси - с над 20%. Минимум 25% сме загубили", смята той.
Единственият начин да спасим паритета на лева, е да продължим да инвестираме в инфраструктура, смята Гроздан Караджов. Държавата разполага с милиарди за инфраструктура и трябва много бързо да ги инвестираме, допълни той. „В моя сектор пренастройвам основните насоки на финансиране. Скоро ще имаме среща с НСОРБ и смятам много бързо да бъдат възобновени онези проекти, които са били започнати и спрени. Тези проекти са изключително ценни в момента за държавата. Това ще бъде спасителна глътка въздух и ще спаси едни средства от тяхното естествено поевтиняване по време на инфлацията", обясни министърът.
На второ място трябва да се поднови работата по всички големи инфраструктурни проекти, които са били блокирани в ин хаус процедури - АМ „Хемус", скоростният път Ботевград - Видин, много свлачища. В срок не повече от месец трябва да се внесе решение в НС на тези проекти, заяви Караджов. „Час по-скоро трябва да влагаме всички левове в инфраструктурни проекти, защото никога повече те няма да струват по-евтино, все по-скъпо ще става", обясни министърът.
За 7, 8 и 9-ти ЛОТ на АМ „Хемус" трябва да бъде обявен отделен конкурс съгласно ЗОП и да победи най-добрата оферта. ЛОТ-овете от 1 до 6, по които има конкретни чертежи, са изключително важни, обясни Караджов. Цялата магистрала може да стане до 2027 г. и няма да има никакво забавяне спрямо първоначалните планове, категоричен бе той.
„Хемус" и ин хаус процедурите са минно поле. „Заобиколен е ЗОП и без конкурс е възложена работа за 4 милиарда. Сега аз и колегите ми се опитваме много внимателно да се движим по това минно поле. Ето защо много внимателно изследваме рисковете. Министерски съвет възложи това на външна юридическа фирма", допълни Караджов.
Регионалният министър коментира и проблемите със строителството на АМ „Струма" в Кресненското дефиле. „Драма голяма е там. Ние имаме веднъж екооценка, имаме действащ ОВОС и избрани изпълнители за строителство и надзор. И сега седим и разговаряме с едни работни групи по т.нар. Бернска конвенция, която има препоръчителен характер. Така че, ако екологията ни разреши, всичко може да започне утре. Строителството да започне сега е и най-добрият вариант от икономическа гледна точка, тъй като офертите са на старите цени", допълни Караджов.