В изложението ще е участват близо 100 социални предприятия от над 16 страни. Изложението включва модно ревю на съвременни облекла и конференция на тема: Социално предприемачество - принос за развитие на пазара на труда в Европа.
Силно представени са детски дрехи, обувки, био продукти. Ще бъдат представени и много нови и 67 иновативни продукти. 13 от тези иновативни продукта ще бъдат отличени от министъра на икономиката.
За пръв стоките, произведени от хора с увреждания ще могат да се възползват от собствен знак и лого.
Ще бъдат представени и продукти, които са разработени в сътрудничество с университети. Така например ще бъдат представени модни облекла, изготвени от катедра "Дизайн" в Югозападния университет и реализирани, съвместно с кооперация "Нов свят" - Благоевград. Ще бъде представен и новоучреден кооперативен клъстер - 90% от предприятията са трудови кооперации.
Организаторите очакват специален гост на събитието да бъде президентът Румен Радев. Организатори са Европейската комисия, Европейският икономически и социален комитет, Министерство на труда и социалната политика.
Социалната икономика в ЕС обхваща приблизително 10% от всички компании или около 2 млн. предприятия с наети на работа 11 млн. души или 6% от заетостта в рамките на ЕС. На всеки четири новосъздадени предприятия едно е социално. Над 50 млрд. евро е годишният оборот на сектора, сочат данните на Европейската конфедерация на производствените кооперации и социални предприятия.
Специализираните предприятия и кооперации у нас осигуряват ежегодно около 2000 несубсидирани работни места за хора с увреждания. Субсидираните според Националния план по заетостта са едва 30. Основен проблем пред осигуряването на работа за хората с увреждания е липсата на защитена заетост у нас.
Друг проблем, който Минчо Коралски отбеляза е свързан с дамгосването на хората с увреждания като нетрудоспособни, докато на практика те могат да вършат много неща.
Елка Тодорова, председател на УС на Националната федерация на работодателите на инвалиди заяви, че по данни на Националния осигурителен институт към 31-ви декември 2015 г., 690 хиляди са хората с трайни увреждания. От тях 407 880 са в надпенсионна възраст. Сред тях, обаче не фигурират лицата с 50% намалена работоспособност.
Тодорова уточни, че адекватни и коректни данни няма. Според НОИ, 281 307 са лицата с трайни увреждания в работоспособна възраст. Като цяло 1,7% от лицата са включени към активните мерки на пазара на труда от регистрираните в НОИ.
Тодорова заяви, че на практика не повече от 10% от хората с увреждания работят. Много от лицата въобще не се идентифицират като лица с увреждания от страх да не си загубят работата.
По думите й проблем е, че през последната година ТЕЛК масово намалява процентът на хората, а през 2017 г. е предвидено с 34,2 млн. лв. понижаване разходите за нови пенсии от НОИ.
Българските трудови кооперации в шивашкия сектор шият за едни от най-известните марки в Европа, изтъкна Тодорова. Такова предприятие, осигуряващо работа на петима души инвалиди бе представено след пресконференцията.
Въпреки, че инвалидите работят за минимално заплащане и едва ли не парите, които получават се равняват на разходите им за транспорт, те предпочитат да работят заради трудовата среда и възможността да се чувстват полезни.