Днес пробите за наличие на болестта са потвърдени от лабораторията в Центъра по заразни и паразитни болести в София. По информация на д-р Михайлова здравните власти са издирили още 18 души от Девня, Бозвелийско и Страшимирово, които са консумирали от заразеното месо. Най-вероятно те са купили от месото. Всички ще бъдат изследвани. Предписано им е антибиотично лечение. Засега никой от тези 18 души не е проявил симптоми на болестта.
Всички представители на здравните власти, Гражданска защита и МВР са на крак от вчера, за да ограничат евентуалното разпространение на болестта, съобщи д-р Даниел Денев от Областната дирекция по безопасност на храните. По негови данни всички домашни животни в село Млада Гвардия ще бъдат ваксинирани. В населеното място се извършва дезинфекция, въведени са извънредни мерки за сигурност. Стопаните са предупредени да не пускат добитъка извън дворовете. Според д-р Денев засега няма установени други болни животни. Заразената крава е била заколена в началото на миналата седмица, но не се знае дали част от месото е стигнало до търговската мрежа.
Според д-р Денев и д-р Михайлова към момента няма място за паника сред населението. Властите са предприели всички необходими мерки, а МВР разследва случая. Тепърва ще се установява как и кога болното животно е било заразено. Засега не се налага умъртвяване на други домашни животни.
От РЗИ във Варна обявиха, че най-добър предпазен ефект при наличие на Антракс се постига чрез незабавно осигуряване на антибиотично лечение на всички, които са били изложени на въздействието на антраксни спори. Препаратът Ciprofloxacin е средство на избор за началнапостекспозиционна профилактика, като предписването му както и определяне на необходимите дози и продължителност но лечението се определят от лекар.
Здравните власти допълват, че лицата, изложени на въздействието на B. anthracis не са заразни. Има антибиотици, които са ефективни за постекспозиционна профилактика, която трябва да започне възможно най-бързо.
Антраксът, известен и като синя пъпка, е остро заразно заболяване, което се характеризира с тежка интоксикация. Болестта се разпространява главно от трупове на заразени и умрели домашни и диви животни. По хората се разпространява чрез контакт със заразени животни, заразена почва, месо и предмети имали досег с трупа.
В зависимост от начина на заразяване, чрез досег с кожата, вдишване или поглъщане на спори, болестта може да предизвика кожна инфекция. Тя започва като пъпка, подобна на ухапване от насекомо. След 1-2 дни се развива във везикула, а после в язва. Лимфните възли в конкретната област от тялото отичат. 20% от нелекуваните случаи завършват със смърт. Именно тази форма на болестта е наричана синя пъпка или сибирска язва. Когато заразяването става чрез вдишване или поглъщане на спори, в началото симптомите са като тези на настинка. След няколко дни се развиват в затруднено дишане. Тази разновидност на антракс обикновено завършва със смърт. При стомашно-чревна форма първите признаци на болестта са повръщане и висока температура. Следват болки в корема, повръщане на кръв и тежка диария. Над 50% от случаите завършват със смърт.
За лечение обикновено се предписват антибиотици, но то трябва да започне в началния стадий на болестта.