През 2012 г. средногодишният брой регистрирани в бюрата по труда лица с трайни увреждания е 15 100, а през 2013 – 15 670, като техният дял от всички регистрирани безработни е съответно 4,1% и 4,2 на сто.
В доклада се посочва, че в периода 2012-2013 г. са реализирани редица мерки, програми и схеми за квалификация, преквалификация и осигуряване на заетост както по националното законодателство, така и чрез Оперативна програма „Развитие на човешките ресурси”. Постигнатите резултати в създаването на равни възможности за хората с увреждания и тяхната интеграция показват ритмично и отговорно изпълнение на заложените в Плана дейности. Изтъква се, че процесът на създаване на равни възможности за хората с увреждания е непрекъснат и продължителен, а осигуряването на трудова заетост за тях – национален приоритет, който изисква постоянно политическо и обществено внимание и максимална координация на политиките.
В доклада са подчертани и предложените от правителството промени в законодателството (Закона за интеграция на хората с увреждания, Закона за обществените поръчки) и направените през второто полугодие на 2013 г. изменения в подзаконовата нормативна уредба, които ще имат положителен ефект за насърчаване на специализираните предприятия и кооперации на лица с увреждания и разширяване на тяхната трудова заетост.
Отчита се, че от заложените 88 мерки са изпълнени 73, като неизпълнението се дължи основно на необезпечен финансов ресурс. Оставащите 15 мерки ще бъдат заложени в готвения в момента план за действие по Конвенцията за правата на хората с увреждания.
Приет е План за действие за осигуряване на равни възможности за хората с увреждания
Правителството прие План за действие за периода 2014-2015 по Стратегията за осигуряване на равни възможности за хората с увреждания (2008-2015). Неговите основни цели са свързани с подобряване качеството на живот и социалното включване на тази категория български граждани.
В Плана са заложени дейности, които ще бъдат реализирани през тази и следващата година, както и отговорните за изпълнението им институции и ведомства.
Мерките, свързани с осигуряването на архитектурна достъпност до различни културни и спортни обекти, училища, детски градини и други обществени сгради ще се осъществяват от министерствата на младежта и спорта, на културата, на вътрешните работи, на образованието и науката, от Агенцията за хората с увреждания, кметове и неправителствени организации. Министерството на транспорта, информационните технологии и съобщенията ще реализира дейности за осигуряване на достъп до междуградския, железопътния, въздушния и морския транспорт. Усилията на Министерството на труда и социалната политика, кметове и НПО ще бъдат насочени към откриване на нови социални услуги за деца и пълнолетни лица с увреждания, деинституционализация на специализираните институции, както и повишаване квалификацията на доставчиците на социални услуги. Активно участие в процеса по прилагане на политиката за включващо образование на децата със специални образователни потребности ще вземат Министерството на образованието и науката, Държавната агенция за закрила на детето, училища и ресурсни центрове.
Ще продължат действията на институциите, насочени към разширяване на възможностите за трудова заетост при хората с увреждания и включването им в различни програми за осигуряване на подходящи работни места, развитие и подпомагане на проекти за изкуство, култура и спорт на хора с увреждания и техни организации, насърчаване на спортните организации за предоставяне възможности за деца с увреждания за участие в спортна дейност, както и повишаване информираността на обществото за проблемите и възможностите на хората с увреждания, промяна на обществените нагласи спрямо тях и популяризиране на Конвенцията на ООН за правата на хората с увреждания.
Правителството прие днес и доклада за изпълнението на Плана за действие за осигуряване на равни възможности на хората с увреждания в периода 2012-2013 г. В него са представени дейностите за осигуряване на достъпна архитектурна среда, деинституционализация, развитието на формите за предоставяне на социални услуги в общността като дневни центрове, центрове за настаняване от семеен тип, рехабилитационни центрове и др. Продължава изпълнението на проекта „Детство за всички”, насочен към децата с увреждания над 3 г. от домовете за медикосоциални грижи за деца и за децата и младежите от домовете за деца с умствена изостаналост до окончателното им извеждане в семейна или близка до семейната среда. Извършена е оценка на нуждите на всяко от 1797-те деца в домовете.