„Публикациите, че министерството на образованието притиска ученици да хранят сирийски бежанци и ги задължава да събира помощи, не са верни. Ние не сме имали подобни директиви и никой не е искал такова нещо”, категорична е Генова.
Тя поясни, че деца на сирийски бежанци във Варна няма. „Има само деца от смесени бракове и на сирийски бизнесмени, които развиват бизнес тук. Техният брой не е голям и те не са концентирани само в града, а на територията на цялата област”, добави шефът на РИО Варна.
Относно спора между Математическата гимназия и ОУ „Захари Стоянов” за сградния фонд Генова заяви, че за момента нещата са решени и тече нормален учебен процес.
„Конфликтът е много стар, на над 10 години. Намесени са и междуличностни отношения, които допълнително влошиха проблема”, поясни Генова.
Разглеждат се много разнообразни варианти за разделянето на двете школа. Професионалната гимназия по химични и хранително-вкусови технологии не е подходяща да приюти учениците, тъй като в основните й кабинети има изградени цели инсталации по химия. Освен това в гимназията е настанен и центърът за кариерно развитие на учениците, чието преместване също би било проблем.
Във Варна има две свободни сгради, които биха могли да поемат децата от Математическата гимназия и основното училище. Едната е на закритата Професионална гимназия по сградостроителство „Кольо Фичето“, а другата – някогашният техникум по текстил „Мара Тасева“ в „Аспарухово”. И двете бази в момента са под ключ.
Генова е категорична, че трябва да се работи по разделянето на училищата, които ползват обща база. В града има десет такива школа, настанени в пет сгради. Освен че навсякъде помещенията са максимално натоварени, проблем е различната възраст на учениците.
„Тези въпроси трябва да бъдат решени, защото тенденцията е за осигуряване на целодневно обучение. Голяма част от тези двойки училища предоставят класни стаи само за първи клас, а за останалите класове паралелките са смесени. Родителите искат децата им да ходят на занималня, но няма база”, сподели Венцеслава Генова.
В ефира на Дарик тя каза още, че е незаконно училищата да събират пари от родителите за ремонт на класните стаи. „Ако обаче зад инициативата стоят майките и бащите и за предоставянето на средства има решение от училищните настоятелства, тогава това се тълкува като спонсорство”, уточни Генова. Тя добави, че е незаконно всеки клас да има каса и призова родителите да подават в писмен вид сигнали в инспектората за подобни нарушения.
На въпроса защо училищата ползват кетъринг, при условие че имат собствен стол, Генова отговори, че това се прави заради икономии. „Най-вероятно ръководството на училището е изчислило, че ще спести средства, ако ползва услугите на външна фирма. Издръжката на персонал и покупката и поддръжката на уредите не е никак малка”, поясни просветната шефка.
На финала тя увери, че процесът на отпимизация във Варненско вече е приключил и не предстои закриване на училища.