Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия е големият победител на тазгодишния конкурс „Млад благотворител“.
Екипът...
В Moreto.net ви предлагаме да четете безплатно материалите в сайта, както и да се възползвате от безплатните услуги.
Независимите медии имат нужда от финансови ресурси, получени по прозрачен начин.
Искаме Moreto.net да остане такава.
Моля, премахнете блокирането на реклами само за този сайт - така ние съществуваме достойно и можем да ви предложим обективна информация.
Проектът „Дигитална фолклорна палитра“ на ученици от Първа езикова гимназия е големият победител на тазгодишния конкурс „Млад благотворител“.
Екипът десетокласници успя да спечели журито с идеята да създаде дигитален архив на музикалното наследство на България, така че да се съхрани и популяризира богатството на българските фолклорни традиции. Намерението на учениците е да съберат интервюта с възрастни хора, автентични музикални записи, видео възстановки на обичаи и традиции, нотни партитури и текстове на едно място в онлайн платформа, за да бъдат достъпни за всички. Специално място ще заемат образователни клипове и материали.
Проектът цели най-вече да приобщи възрастните хора към активната част на обществото и да съхрани тяхното знание за бъдещето.
С отличието училището затвърждава челната си позиция от надпреварата миналата година, когато победата дойде с проекта „Мелодиите на нашето наследство“. Идеята за дигитален архив на музикалното наследство на България на практика е своеобразно продължение на започнатото през 2024 година, разказа за Moreto.net координаторът и организатор на екипа Калина Бърнева.
Тя сподели, че работата по проекта „Дигитална фолклорна палитра“ е започнала още преди обявяването на конкурса с изучаването на обичаите Коледуване и Лазаруване. В момента приключва организационният процес на всички дейности за реализирането на проекта.
След като цялата информация бъде събрана и обработена, предстои да стане част от онлайн платформа, за която ще се погрижи IT eкспертът на екипа Александър Маринов. Най-вероятно ще бъда разработен сайт, към който да водят QR кодове с местата, от които са събирани обичаи. На всяка локация, където е работил екипът, ще бъдат поставени табели със съответния код, водещ към подробна информация в сайта.
Освен Калина и Алекс, зад проекта стоят още Диляна Пенчева, Мартин Янев и още куп ентусиасти и техни съученици, без които идеята няма да може да се осъществи.
Спечелените 1500 лева с първата награда в конкурса ще послужат за реализирането на проекта.
Дискусии по актуални теми и кино с вход „Свободен“ очакват варненци този уикенд по време на гражданския форум „Конференция по демокрация“ в „Никотеа – Склад за култура“ (ул. „Никола Кънев“ №1). Откриването...
София Филм Фест във Варна е верен на традицията да бъдат представяни българските филми пред възможно най-широка и разнолика аудитория, а тази година ще се насладим на филмовия фестивал от 21 до 29 март.
Новият...
Археолозите от Регионалния исторически музей във Варна ще се сдобият с лазерен профайлър – модерно съоръжение за лазерно профилиране на керамични фрагменти и обекти. Този подход е изключително важен за...
Премиерата на концерт-спектакъла „Стъпяй, пристъпяй“ ще се състои днес от 18:30 ч. в зала 1 на Фестивалния и конгресен център във Варна, предлагайки на публиката вълнуващо пътешествие в света на българските...
Дара Екимова и Графа обединяват силите си в новия си общ сингъл „Нито миг“, който е плод на тяхното творческо партньорство. Музикалната идея идва от Графа, който създава част от бийта и мелодията, докато...
Благотворителен концерт в полза на Дома за медико-социални грижи за деца – Варна в кв. „Виница“ ще се проведе под патронажа на кмета Благомир Коцев. Организатор на инициативата е Фолклорен танцов клуб...
Благотворителна фотоизложба "65", посветена на 65 години от рождението на покойния варненски фотограф Ангел Ненов, организират в морската столица.
Домакин на събитието е арт салона на Радио Варна, а...