Цветков припомня за окончателното съдебно решение в негова полза по дело срещу Община Варна във връзка фонда и достъпа до информация. Съдът е счел, че продуцентът има право да знае кой, как и по какви критерии е финансирал културни проекти от 2017 до 2021 година от варненския Фонд „Култура.
Според Цветков проблемите, свързани с разпределянето на средства от фонда продължават да стоят на дневен ред. Смята, че липсата на ясни критерии за оценка на проектите води до субективност и произволност в решенията на експертния съвет.
„Друг важен проблем е липсата на прозрачност и отчетност в работата на този съвет. Решенията се вземат при закрити врати, без ясни обяснения и често с абсурдна аргументация и затова не е случайно, че оценките за проектите не са публични. Тази година дори не беше публикуван списък на отхвърлените проекти, да не говорим за мотивацията за това. Няма опция и за преразглеждане на решенията на съвета. Ситуацията става още по-трагична, когато стойностни и перспективни проекти биват отхвърляни или пренебрегвани. Това потиска таланта и креативността на местните артисти и културни дейци, които са принудени да търсят подкрепа извън границите на града или дори страната. Много от тях споделят, че в община Варна не се чувства подкрепа и разбиране за истински стойностните културни инициативи. Това води до недоверие и усещане за корупция и нечестност сред обществеността.“, казва още продуцентът.
И тази година са финансирани ред проекти, осъществени месеци преди заседаването на експертния съвет и обявяването на решение. И вероятно знаещи по неведоми пътища, че ще са финансирани, някои поставиха предварително и надписи за подкрепа от фонда. Защо се ощетяват оригиналните варненски проекти? Защо се облагодетелстват с почти пълно финансиране фестивали, които имат и друго солидно външно финансиране от други институции, организирани от фирми и сдружения (с адреси най-често в столицата?), се казва още в писмото.
Цветков не намира логика „при определянето на средствата за прояви, независимо дали са се доказали от 20 години или от 1 ден...Вместо да се подкрепят новаторски и доказани качествени проекти, които биха могли да издигнат културното ниво на Варна, се дава предимство на няколко дългогодишно обгрижвани прояви и цяла палитра от посредствени инициативи. Така културният живот на града се превръща в отражение на ниските амбиции и ограниченото виждане на членовете на експертния съвет на фонда.“
Подчертава, че в състава на експертния съвет няма мандатност.
Цветков посочва, че част от проектите са оценявани от хора, които на практика са пряко свързани със самите проекти и това създава конфликт на интереси.
„Опитът да бъде избран „експертен съвет” чрез публични номинации не се оказа успешен, защото най-много гласове получиха тези, които имаха добра агитка и допълнителна подкрепа в последвалата „цедка” в общинската комисия по култура...Фонд "Култура" на Община Варна, ръководен от експертен съвет със съмнителна компетентност и липса на ясни критерии, допринася значително за културния упадък на града.“, заключва Цветков.