Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Бутафорни фасади заличават автентичното културно наследство на Варна, смята архитект

Петък, 26 Септември 2014 14:36
Източник: Moreto.net   
Събарянето на стари сгради, които са част от културното наследство на Варна и вдигането на тяхно място на изцяло нови сгради, които са подобия на съборените, но не носят автентичността с себе си, води до обедняване на историческата памет на града. Замяната на оригиналните здания с новопостроени техни подобия означава, че постепенно всичко ще се окаже построено към втората половина на 20-ти век. Това на практика води до постепенна загуба на автентичното културно наследство. Това мнение сподели пред Moreto.net проф. Станчо Веков по повод доклада му „Накъде се движи недвижимото културно наследство на Варна?“, с който участва в научната конференция „Културното наследство на Варна“, провеждаща се днес във Варна.

„В годините на прехода след смяната на политическата система и покрай ред закони, които засягат собствеността, стана така, че голяма част от културното наследство, което не е във високите нива на категориите-национално или ЮНЕСКО, а от местно значение и сгради, които имат поддържаща роля в ансамбъл с други сгради, са обект на една строителна инвазия на предприемачите.“, коментира архитектът.

Една от категориите обекти, които проф. Веков разглежда, са саморушащите се сгради. Често причина за състоянието им е, че имат много частни собственици, които не могат да се разберат помежду си. В някои от случаите зданието може да е общинска или държавна собствености с голям потенциал за развитие след реставриране и реновиране. Вместо да се случи това обаче се стига до тяхното премахване и изграждане наново.

„Това в световната практика и в тази област на културното наследство е неприемливо.“, посочи проф. Веков.

Архитектът разполага с не един драстичен пример за такава съдба на варненски сгради. Единият от тях е за бившата военна болница на бул. „Сливница“ под общината.

„На пръв поглед всичко изглежда наред. Безспорно сградата е модерна и съвременна, но проблемът в случая е, че това, което виждаме като две фасади, е бутафорно, защото няма запазена съществуваща структура. В отделните етапи се вижда как в началото се прави едно скеле, което цели уж да запази фасадната структура, след това постепенно ъгъла на двете фасади към самата улица се разрушава. Това става едва ли не повод сградата да се събори, защото е саморушаща се и след това да се изгради наноново. Изграденото обаче не е същото. Стойността на архитектурното наследство е в неговата автентичност. Не по-различно би било, ако ние премоделираме аретефактите от археологията за периода от праисторията до днес.“, каза още проф. Веков.

Професорът се надява да се получи по-широка гражданска платформа за обсъждане на проблема, „защото се счита, че е по-лесно да се събори нещо и да се направи наново, но в случая се касае за бутафория. Материалите не са същите. В случая с бившата болница е загубена характерната зидария за архитектурата, повлияна от англо-саксонските страни. Вместо това е използвана апликация, която най-често се предлага на нашия пазар от Турция. Това е материя , която е лека и не може да даде същия ефект на оригиналност. Архитектурата е ценна с това, че можем да я усетим, да я пипнем, да я обиколим, да усетим материала. В съчетанието на всички елементи се крие нейната ценност. Всичко това е автентично и оригинално.“

Дори в момента в града има обекти, които са на път да последват съдбата на тази сграда, посочи проф. Веков. На ъгъла на улиците „Дръзки“ и „Охрид“ преди една година е съборена двуетажна сграда. Тя е в ансамбъл с останалите сгради около нея. Няма качества на паметник от местно значение , но стойността й е, че запазва градската структура и мащаба. Сега е в изкоп и се строи. От постера, който показва как ще изглежда, става ясно, че отново се търси имитация. Основният проблем обаче е, че в целия този етап на събаряне и преизграждане всъщност се губят детайлите. Те вече не са автентични, а са модифицирани и то в посока в повечето случай не близка до оригинала, обясни архитектът.

Проф. Веков каза още, че за щастие във Варна има и примери за сполучлива реставрация. Такива сгради има на бул. „Приморски“, на кръстовището на улиците „Драгоман“ и „Шкорпил“, както и на ъгъла на ул“ Антим I“ „Шкорпил“.

Архитектът не веднъж даде пример с практиките от други европейски градове с богата история.

„В много от тези градове местното законодателство изисква стриктно съобразяване с изискванията. Не може в центъра на Прага да покривате сграда без да използвате керамика, т.е. керамиди, защото целият град е така. Материалите са изразните средства на архитектурата. У нас в последно време се използват модерните материали, които са много по-нетрайни. Те дори не са в натуралната гама на керамиката. Виждаме покриви във всякакъв цвят. Всичко това създава един дисонас.“, смята проф. Веков.

Според енго е особено важно да се запази визията и характера на автентичните сгради в Гръцката махала, където е бил старият град, защото иначе Варна ще загуби историята си.

Коментари
17:38ч. 26 Септември 2014 #4
Mari Anne
Преди седмица видях как един турист с фотоапарат снимаше сграда на "Княз Борис I", едвам намери читава сграда, но явно беше въхитен от архитектурата.
17:30ч. 26 Септември 2014 #3
Mari Anne
Искаме да имаме туризъм, ами старата архитектура привлича туристи, историческите артефакти също. Имаме страхотна архитектура в центъра на града, само трябва да се реставрира. Предполагам, че това може да стане с помощта на Европейски фондове. Туризмът не е само алкохол и море!
15:48ч. 26 Септември 2014 #2
Todorov
А по добре ли е да живеем вечно сред стари полусрутени автентични сгради.когато няма средства за реставрация.
15:35ч. 26 Септември 2014 #1
bbg
Вижте какво стана с изкопа на бившата ул."Направи си сам" Стояха 5 г. разкопките на старата крепостна стена на Варна, а вероятно и на още артефакти. Тази година багер унищожи всичко, сега там наливат бетон подобно на този в "Дупката", след което ще строят. Нищо от историята не остана. Унищоженао бе с багери. Питам кой го разреши?
Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Култура
Арт Галерия Папийон представя живописните платна на художника Васил Василев
Днес, 7 Октомври 2024 12:56
С удоволствие Арт Галерия Le Papillon представя живописните платна на художника Васил Василев. Автор с разпознаваем почерк и силно присъствие в изложбения календар на град Варна, чието творчество се превърна...
„Клопка“ на Надежда Косева от 1 ноември в кината
Днес, 7 Октомври 2024 09:58
Филмът на Надежда Косева, ще се срещне с българските зрители от 1 ноември. Филмът имаше своята световна премиера в Сао Пауло и е копродукция между България и Германия. 15-тото юбилейно издание на София...
"Рицари в музея" - за последен ден във Варна
Събота, 5 Октомври 2024 11:20
Днес е последният ден от тридневния средновековен фестивал "Рицари в музея", който се провежда във Варна по случай 580 години от битката на крал "Владислав Ягело Варненчик" през 1444 г. От 12 до 18...
Омая Етно Фест: Фестивал за народни изкуства и занаяти "Омая Етно Фест" започна във Варна
Събота, 5 Октомври 2024 10:32
Днес и утре, 5 и 6 октомври, в читалище “Васил Левски” в кв. Галата се провежда първото издание на Омая Етно Фест. Фестивалът представя на публиката специално подбрана програма от занаятчии и музиканти....
Постановката "Както ви харесва" от Шекспир - предпремиерно на сцената на варненския театър
Петък, 4 Октомври 2024 10:29
Изтъкнатият румънски режисьор Габор Томпа, автор на над 120 театрални постановки в цял свят, президент на Съюза на театрите в Европа, репетира с актьорите на Драматичен театър „Стоян Бъчваров“ - Варна...
Моноспектакълът на Илиян Марков по разкази от Хайтов гостува във Варна
Петък, 4 Октомври 2024 15:13
Моноспектакълът "Дърво без корен" на Илиян Марков по разкази от Николай Хайтов ще гостува във Варна на 10 и 31 октомври от 20 часа, научи Moreto.net Колко време може да живее едно дърво, откъснато от...
Нова придобивка за Музея на спорта във Варна
Петък, 4 Октомври 2024 14:47
Анатолий Димитров собственик на легендарния автомобилен тим „Тони Рейсинг“ подари шампионската купа от паметната 1994 г., от Националния рали шампионат в група „А“ на Музея на спорта в Юнашкия салон. Той...
Търси в новини:
1234567891011
Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Онлайн Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Климатици Варна
Сметка за вода Обяви Варна
Гаражни врати Промо Хибриден бойлер
Матраци и легла Ел. велосипеди
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Най-четено от Култура 1 2 3
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
0.6 + 0.7
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook