Писмото е изпратено до ПК "Собственост и стопанство" към Общинския съвет на 28 ноември миналата година.
Това съобщи общинският съветник от ГЕРБ Биляна Раева пред БНР.
Предложението на фирмата е да изгради за собствена сметка културно-търговски център на 4-5 етажа, като в замяна ще предостави на Община Варна собствеността на целия подземен етаж, както и последния етаж от сградата. Подземния етаж с археологията ще се използва за културно-представителни функции, а последният ще е за клубове на архитекти, художници и други дейци в областта на културата.
Останалите етажи ще са с търговско предназначение и ще останат собственост на частната фирма.
Припомняме, преди два дни Община Варна официално стана собственик на 2 915 кв. м. от "Дупката" в центъра. До тогава имотът бе собственост на дружеството в ликвидация "Централен универсален магазин - Варна". Собственик на дружеството бе общината, след като го получи, следствие на сделка за 43 млн. лв. платена от правителството на Бойко Борисов. Част от "Дупката" обаче, или 983 кв. м. останаха извън тази сделка, тъй като бяха собственост на други частни лица.
В средата на февруари миналата година частната фирма, притежаваща именно това парче от 983 кв. м. от "Дупката", поиска акциите на Община Варна в "Международен панаир Пловдив" АД, а в замяна предлагаше своята част от имота.
Но как се стига до това – да се върнем почти тридесет година назад. През далечната 1994 г. Община Варна и държавното предприятие "Лазур" основават акционерно дружество "Търговски дом", чиято цел е да построи търговски център в Дупката. Тогава Община Варна влиза като акционер с апортна вноска чрез парцели от 3,8 дка, а "Лазур" с апорт за строително-монтажни дейности.
Оказва се обаче, че близо 900 кв. м. от имотите, с които общината влиза като съдружник, подлежат на реституция, а наследниците успяват да си ги върнат. Така от капитала на дружеството е изваден реституираният парцел, с което площта предвидена за застрояване намалява до 2,9 дка.
Както всички знаем до строителство на търговски център така и не се стига, а след редица "хватки" и проспивания на срокове от Община Варна, общинският дял в дружеството е сведен до нива, в които местната власт вече няма думата, а дружеството е под контрола на Георги Гергов.
И така стигаме до 2018 г., когато правителството отпусна пари на Община Варна, за да може морската столица да изкупи акциите на дружеството и да си върне собствеността над терените в Дупката. Сделката се случва на изключително завишена според експерти цена от 15 млн. лв. за декар или общо 43 млн. за 2,9 дка.
Междувременно реституираният и "изваденият" от Дупката имот с площ близо 900 кв.м. сменя собственика си. Към днешна дата в част от този имот се забелязват останки от започнато, но неосъществено строителство.
Кой стои зад "О2" ЕООД?
Справка в търговския регистър показва, че едноличен собственик на капитала на "О2" ЕООД е друго дружество - "УАЙЗ" АД. Според поместената информация "УАЙЗ" АД е регистрирано във Варна с капитал 100 хил. лв.
Като предмет на дейност е посочено проучване, проектиране, строителство, предприемачество, представителство и посредничество, консултантска дейност, реклама и маркетингова дейност, сделки с недвижими имоти, стопанисване, управление и отдаване под наем, туристически услуги, както и всякаква друга дейност, незабранена от закона.