Чешма „Скеле Капу” е построена през 1834г. до лявата страна на пристанищните порти (Скеле капосу) на Варна. Гледала е към морето. През 1910г. е преместена близо до тогавашните женски бани. През 1925-26 г. отново е преместена в Морската градина, близо до входа и малко над стълбището към Централните бани.
В момента на мястото и в подпорния зид срещу северния плаж е монтирана само лицевата и страна. В началото на този век чешмата е основно реставрирана. Тя е изработена от мрамор и богато украсена. Чешмата е нагледен пример за благоустрояването на града.
Чешмата в двора на Търговската гимназия е построена през 1888г. Тогава школото е било „Св. Климент“. Изградена е изцяло от камък - местен варовик, с каменно корито. Била е захранвана с чугунени тръби от местността Франга Дере. Имала е три чучура – от изток, юг и запад. В момента чешмата е свързана с градската ВиК.
По време на ремонта на Търговската гимназия през 2021 г., чешмата е реставрирана изцяло по проект на Ирина Ефтимова.
Чешмата до Археологическия музей е построена преди 1898 г. Била е вградена в североизточния ъгъл на оградата на Девическата гимназия, която е строена в периода 1892 – 1898 г. по проект на арх. П. Момчилов. Изградена е изцяло от камък, с две каменни корита, като едното е било към двора на гимназията, а другото към улицата. В голям период от време, чешмата не е била действаща. През 1999 г., по инициатива на варненския археолог Иван Иванов, оградата е коригирана така, че чешмата да остане изцяло на улицата, извън парцела на РИМ-Варна.
През 2000г., чешмата е реставрирана. Има е два чучура от изток и запад, но сега работи само единият.