Регистрация
Направи Moreto.net начална страница
Начало
Пътеводител
Новини
Афиш
Снимки
Обяви

Историята на старите пазари във Варна

Петък, 10 Февруари 2023 12:10
Източник: Moreto.net   

Понеделничен пазар
Сн.: РБ "Пенчо Славейков" - Варна
Пазарният живот във Варна е силно развит още опреди Освобождението. За най-старото тържище е смятан „Балък пазар“. Той е и най-известният пазар в морския град. Намира се на централно място край най-оживената и значима улица „Преславска“. Бил е разположен в пресечната точка с ул. „Сан Стефано“. В съседство на пазара били складовете на едро и маазите.

„Балък пазар“ се оформил като най-значимият обществен център между гръцката, арменската, еврейската и турската махала. Освен това бил част от най-европейския и аристократичен район.


В издадената през 1856 г. книга “Древна и нова България” на гръцкия консул във Варна Андреас Пападопуло Вретос четем: “Рибният пазар се открива от април и трае до първите дни на октомври. Тогава до бреговете от Варна до Балчик се лови в морето голямо количество калкан. Калканите се изпращат с кораби на Триесткия лойд в Цариград, където се продават твърде скъпо и се считат за голям деликатес. Другите риби, като кефал, писия, меджид и попчета, са по-редки…”.


Оформя се като истинско търговско средище. Има големи магазини и складове, търговски кантори, модни магазини с европейска стока, разказват от Регионалната библиотека.

Не далеч се намирал „Ченгене пазар“ (бел. ред. разположен на мястото на днешния площад „Екзарх Йосиф“). Той събирал съвсем различен тип клиентела с кръчмите си. Там още от рано прииждали работници. Предпочитан бил от по – бедни хора. Припечелили като докери на пристанището харчели парите си по пивници. Често се стигало до сбивания и кавги. Истинско оживление настъпвало във вечерните часове, а веселията продължавали до късно.

Варна имала още пазар за фуражи. Намирал се накрая на ул. „Русенска“. Там имало големи житни складове и кантори на изкупвачите.


На Хайван пазар пък се продавали коне и добитък. Дълги години се намирал на голямо празно място над градската електроцентрала. Край пазара минавала оживената пътна артерия „Акбаир“, в района на днешната улица „Александър Дякович“.


В морския ни град имало още специален пазар за грозде. Той се случвал през есента на площада пред Мъжката гимназия (днешната Художествена галерия, т.е района на градинката на "Севастопол". След гроздобера всичко се докарвало директно на тържището и на място се договаряла цена. Продавали се още плодове, дърва, масло и други.


Понеделничният пазар има изключително богата история. Той съществува дълго под това прозвище.

Първият понеделничен пазар се намирал на площад “Мусала”, днешният „Независимост“. Бил открит още през 1879 г. Бил обаче твърде оживен и му намерили ново място. Така се озовал до старата болница. През 1909-1912 г., когато кмет е Иван Церов, били построени 14 пазарни дюкяна, взети били мерки за спазване на реда и хигиената. Кметът издал заповед, с която нареждал продажбата на стоките да се извършва само на български език.


През 1930 година журналистът Курт Хертен пише:

“Пазарен ден във Варна е всеки понеделник. Още в неделя вечерта селяните навлизат в града с пъстро боядисани каруци, натоварени с разнообразни стоки, с жени и деца. В каруците са впрегнати стройни коне или волове с дълги рога. Още при изгрева на слънцето обширната пазарна площ се пълни с продавачи и купувачи. Като че ли е празничен ден! Ето там лежат сливи, лук, праскови, круши, ябълки, синьо-черно и жълто грозде, дълги извити тиквички (показаха ми една дълга над половин метър), пъпеши със златисти жилки, огненочервени и зеленолъщящи пиперки. До тях има дълга редица с пъстроорнаментирани гладко сини глинени гювечи и стомни с дълги шии, повечето тумбести; стотици кафези с кокошки, с крещящи юрдечки и гъски; маси с мед и разни турски сладкиши. Ковачи продават своите железни стоки. Продават се и стари дрехи, пъстри олеографни картини, в които са изчерпани всичките цветове на небесната дъга. Българските селяни са с типичните кожени калпаци, с потури и широки поясоци; има мургави и хитри цигани, еврейски търговци и много градски жители…”


Варна си имала и петъчен пазар. В брой на Варненски общински вестник се казва, че през 1933 година на площада зад Търговската академия е открит вторият седмичен пазар във Варна. До 1938 г. на този площад (Червения площад) се е провеждал Великденският панаир. На практика петъчният пазар е предшественик на днешния пазар „Чаталджа“.


Над възвишението Акбаир на ул. „Александър Дякович“ се намирало плодовозеленчуковото тържище. Било съвсем близо до Хайван пазар. Организирано е през след 1940 година. Приет е специален правилник за дейността му.


Новини - теми
Последни новини
Варна и Черноморие
България
По света
Бизнес
Наука
Туризъм
Спорт
Здраве
Образование
Култура
Истории
Крими
На фокус
Избори
Изпрати новина
Търси в новини
Популярни теми
Библиотеката
Саниране
Украйна
АМ Хемус
Дупката
Стара Варна
Новини - Култура
Слави Панайотов - The Clashers представя в Grand Mall "50 забравени места в България"
Вторник, 4 Февруари 2025 15:37
На 9 февруари 2025 Grand Mall ще е домакин на варненската премиера на новата книга на инфлуенсъра писател Слави Панайотов - The Clashers: "50 забравени места в България". Популярният влогър, чиито последователи...
Благотворителният концерт на звездите събра над 100 милиона долара за възстановяването на Лос Анджелис
Днес, 5 Февруари 2025 17:59
Благотворителният концерт на FireAid събра повече от 100 милиона долара за възстановяване на Лос Анджелис от горските пожари, предаде CBS. В концерта на 30 януари се включиха над 30 артисти на две сцени....
Правителството финансира с 15 млн. лв. държавните културни институти в областта на сценичните изкуства
Днес, 5 Февруари 2025 16:53
Министерският съвет прие решение за извършване на разходи за 2025 г. от централната администрация на Министерство на културата и държавните културни институти, осъществяващи дейност в областта на сценичните...
Докъде стигна идеята за музей на Антон Новак в Морската градина?
Днес, 5 Февруари 2025 13:50
Министерството на културата е одобрило документите за основен ремонт на къщата на Антон Новак в Морската градина и превръщането й в посетителски център за делото на паркостроителя. Положителното становище...
Във Варна показват автентични носии от филма "Капитан Петко Войвода"
Днес, 5 Февруари 2025 12:58
Автентични носии от филма "Капитан Петко Войвода" ще бъдат показани в Музея на Възраждането във Варна. Експозицията „От Киноцентъра до музейната витрина“ ще бъде открита на 7 февруари, петък, от 14 часа,...
Над 400 читалищни дейци с Отворено писмо до Министъра на културата
Днес, 5 Февруари 2025 08:29
Над 400 читалищни дейци от цялата страна подписаха Отворено писмо, което днес беше изпратено до Министъра на културата и членовете на Комисията по културата и медиите в 51-ото Народно събрание. Документът...
Барокови страсти с две оперни прими във Варна
Понеделник, 3 Февруари 2025 14:51
„Барокови страсти“ ще поднесат на публиката мецосопраните Валентина Куцарова и Грациела Вълчева-Фиеро на 8 февруари във Варненската опера, обявиха от културната институция. Двете оперни прими със световна...
Търси в новини:
1234567891011
Полезно
Списание Hera.bg Спешен зъболекар
Супермаркет Уреди за вграждане
Лазерна епилация Шофьорски курс
Афиш Варна Сметка за ток
Имоти във Варна Патенти
Препоръчваме
Дограми и фасади Рекламирай ТУК
Сметка за вода Обяви Варна
Музеите във Варна Хибриден бойлер
Матраци и легла Вземи кредит
Поръчка на храна Мека мебел
Най-четени
 Всички теми
 Варна и Черноморие
 България
 По света
 Бизнес
 Наука
 Туризъм
 Спорт
 Здраве
 Образование
 Най-четено от Култура 1 2 3
 Истории
 Крими
 На фокус
Анкета
Къде предпочитате да отидете на ресторант?
На крайбрежната алея
На Морска гара
На Аспарухов плаж
В центъра на града
В квартален ресторант
Край морето, но извън града
Далеч от Варна
Не посещавам
 © Moreto.net - Сайтът на Варна RSS Новини   RSS Обяви   WEB   Условия   РЕКЛАМА   Контакти  
ПРИЯТЕЛИ: 
2.3 + 1.3
Бургас   Казанлък   Монтана   Сандански   BG16RFOP002-2.073-1758-C01
Moreto.net във Facebook